Práve čítate
Ako deťom vysvetliť, čo je to bitcoin
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako deťom vysvetliť, čo je to bitcoin

bitcoinove peniaze deti

Bitcoin je dnes ako internet v 90. rokoch, hovorí odborník na bitcoin Dušan Matuška, ktorý na Slovensko prináša knižku Bitcoinové peniaze. Tá je určená deťom každého veku, ale aj dospelým. Zrozumiteľne odpovedá na otázku – čo je to bitcoin a prečo vznikol.

kniha bitcoinove peniaze
Kniha Bitcoinové peniaze prináša geniálne know-how pre deti i dospelých. Foto: Kristiana Kóňa

Pred rokom sa mu ozvala kamarátka – učiteľka, ktorej sa deti vypytovali, čo to ten bitcoin je. Nemala žiadne materiály, preto sa obrátila na Dušana, ktorý sa kryptomenám venoval už štyri roky. „Spravil som si prieskum v našej komunite a dostal som sa ku knižke Bitcoin Money. Prečítal som si ju a zostal som nadšený. Geniálne know-how pre decká, ale aj pre dospelých. Nejde do technických hĺbok, ale na peknom praktickom príbehu vysvetľuje zmysel bitcoinu,“ hovorí lektor Dušan, ktorého vášeň pre matematiku a slobodu priviedla k populárnej kryptomene.

dusan matuska bitcoinove peniaze
Odborník na bitcoin Dušan Matuška prináša na Slovensko knihu Bitcoinové peniaze. Foto: Kristiana Kóňa

A tak začal proces prekladu knihy, ktorej hlavným zámerom je vzdelávať deti vo finančnej gramotnosti zaujímavou formou. Slovenskí žiaci sa totiž pravidelne v testovaní OECD PISA umiestnia pod priemerom EÚ. „Ak už aj, nebodaj, majú finančnú gramotnosť na škole, osnovy sporadicky reflektujú budúcnosť. Svet peňazí sa rapídne mení a digitalizuje. Na toto je dôležité pripraviť deti. Tie však majú minimálne informácie o financiách, finančnej gramotnosti a do škôl sa nejaké znalosti o bitcoine nedostanú ani omylom,“ objasňuje svoj zámer Dušan Matuška.

deti s knihou o bitcoine
Kniha Bitcoinové peniaze pútavo a jasne odpovedá na otázku, prečo bitcoin. Foto: Kristiana Kóňa

Kniha Bitcoinové peniaze je poučným čítaním pre všetkých v rodine

Podľa neho, keď dostanú žiaci informácie o digitálnych menách, môže im to pomôcť do života. Bitcoin je dnes totiž ako internet v 90. rokoch. „Ako by to bolo, keby sme sa vtedy na škole učili o internete a jeho nekonečných možnostiach? Preto je mojou víziou dostať knižku na každú základnú školu na Slovensku. Žiaci by mali mať aktuálne a relevantné informácie, ktoré ich pripravia na budúcnosť. Finančná gramotnosť nemá byť len o typoch bankových účtov, ale najmä má viesť k zamýšľaniu sa nad peniazmi ako takými,“ hovorí Dušan, ktorý ku knižke plánuje vytvoriť metodiku pre učiteľov.

Podstatnú úlohu zohrávajú aj rodičia. „Je skvelé, ak rodičia s deťmi vôbec otvoria tému financií, sporenia, no aj toho, ako funguje znehodnocovanie peňazí. Mám skúsenosť s klientom, ktorý vytvoril bitcoinovú peňaženku svojmu synovi a dáva mu na ňu vreckové. Je to praktický, ale aj motivačný nástroj,“ dodáva Dušan.

bitcoinove peniaze kniha
Viac o knihe Bitcoinové peniaze sa dozviete na stránke www.bitcoinovepeniaze.sk. Foto: Kristiana Kóňa

Knižka Bitcoinové peniaze pútavo a jasne odpovedá na otázku, prečo bitcoin. Je poučným čítaním pre všetkých v rodine. Jej vydanie a víziu finančnej vzdelanosti detí môžete podporiť cez crowdfundingovú kampaň na stránke www.bitcoinovepeniaze.sk.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore