Práve čítate
Ako naviesť deti na bezlepkovú stravu?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako naviesť deti na bezlepkovú stravu?

bezlepkova strava pre deti celiakia

Bezlepková strava označuje spôsob stravovania, pri ktorom sa človek vyhýba konzumácii lepku. Keďže množstvo potravín lepok prirodzene obsahuje, musíme ich vylúčiť z jedálnička, prípadne nahradiť bezlepkovými variantami. Bezlepková forma stravovania je odporúčaná pre ľudí, ktorý trpia alergiou na lepok alebo jeho intoleranciou, pričom táto diagnóza nie je vekovo obmedzená a týka sa aj najmenších. Ako naviesť deti prirodzene na bezlepkovú stravu a naučiť ich stravovať sa bez gluténu?

Deti a celiakia

Celiakia predstavuje autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo reaguje na príjem lepku negatívnou odozvou. Väčšinou sa táto odozva týka predovšetkým tráviacich ťažkostí, ale rovnako sa môže prejavovať aj kožnými problémami alebo bolesti hlavy. Ako sme už spomenuli, táto diagnóza nie je vekovo ohraničená a môže sa objaviť v akomkoľvek veku, dokonca aj u najmenších, ktorí začínajú konzumovať bežnú stravu. 

Pri riešení celiakie u dieťaťa je samotný proces omnoho náročnejší. Deti nechápu obsahu potravín a rovnako sa orientujú výlučne podľa svojich chutí. Je preto potrebné dohliadať, aby mali vždy po ruke bezlepkové potraviny. Stane sa tak pre ne jednoduchšie konzumovať tieto potraviny, pretože to bude prvá a najrýchlejšia voľba. Veľmi dôležité je na tento aspekt dbať najmä v škole, pretože sú bez dohľadu rodičov a tiež sú ovplyvňovaní svojimi rovesníkmi. 

Ako formovať jedálniček pre deti s celiakiou?

Stravovanie detí je nesmierne tvrdým orieškom, pretože potrebujú rozmanitú, kvalitnú a nutrične vyváženú stravu. Ak je vaše dieťa zároveň celiatikom, celá vec sa značne komplikuje. Ideálne je jedálniček dieťaťa tvoriť predovšetkým z potravín, ktoré prirodzene lepok neobsahujú. Medzi takéto patrí napríklad ovocie, zelenina, či orechy. Tiež sem môžeme zaradiť ryžu, amarant, quinou, pohánku, či tapioku.

Medzi potraviny, ktoré neobsahujú lepok patrí napríklad ovocie, zelenina, či orechy.

Okrem týchto potravín je možné siahať aj po náhradách – napríklad pečivo z bezlepkovej múky alebo rôzne bezlepkové varianty klasických potravín s obsahom lepku. Veľmi sa tiež vyplatí skúšať rôzne bezlepkové recepty a experimentovať aj s neznámymi potravinami, ktoré prirodzene lepok neobsahujú. Veľmi dôležité je sledovať aj nutričné zloženie jednotlivých jedál, aby ste zaručili konzumáciu dostatku živín – pri celiakii sú napríklad časté problémy s nedostatkom železa.

Desiata a obed

Domáce varenie, samozrejme, predstavuje základ, no treba myslieť aj na všetky momenty, počas ktorých sa dieťa stravuje samo. Desiatu je ideálne kupovať v bezlepkovej variante, skvelým príkladom môže byť napríklad obložený bezlepkový chlebík, ktorých na trhu nájdete hneď niekoľko. Tiež je dôležité, dbať na to, aby vaše dieťa malo počas dňa dostatočný príjem ovocia a zeleniny. Čo sa týka obeda, je potrebné sa vopred informovať v školskej jedálni o možnosti podávania diétnej formy stravovania pre vaše dieťa. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva je potrebné písomne požiadať vedúceho školskej jedálne o prípravu diétneho jedla a priložiť doporučenie od ošetrujúceho lekára na konkrétnu formu diétneho stravovania.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore