Práve čítate
Ako prať ekologicky?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako prať ekologicky?

ako-prat-ekologicky

Vedeli ste, že bežné pracie prostriedky, ktorými takmer denne perieme bielizeň, vo veľkom a zásadne znečisťujú naše vody? Ba čo viac! Chemikálie z pracích práškov a aviváží dráždia ľudskú pokožku a poškodzujú zdravie. Ak sa zaujímate o ekologický životný štýl a stav životného prostredia vám tiež nie je ľahostajný, máme pre vás skvelý tip! Naučte sa, ako prať ekologicky.

Bežné pracie prostriedky obsahujú veľké množstvá chemikálií, akými sú fosfáty, farbivá či umelé bielidlá. Tie vo veľkom a zásadne znečisťujú životné prostredie, majú aj neblahý vplyv na našu pokožku.  Používanie obyčajných pracích prostriedkom by mali zvážiť najmä ľudia s alergiami, ekzémom či citlivou pokožkou, a staviť by mali radšej na ekologické pracie prostriedky. Do akej miery je však ekopranie naozaj účinné? Odstránia eko pracie prostriedky aj silno znečistenú bielizeň? Voňajú?

Len výmena pracieho prostriedku nestačí

Ak ste si už sľúbili, že bežné chemické pracie prípravky sa vo vašej domácnosti stanú doživotnou minulosťou, urobili ste rozhodne významný krok, ktorý ocení naša planéta i vaše zdravie. No je nutné zdôrazniť, že ste len na začiatku cesty. Na to, aby bolo ekologické pranie naozaj účinné a vaša bielizeň bola čistá a voňavá, potrebujete doladiť ešte pár veľmi podstatných detailov, vrátane zvládnutia techniky prania.

Možno to znie náročne, je to však len sila zvyku. Ak si všetky postupy osvojíte hneď na začiatku, ekologické pranie sa stane prirodzenou súčasťou vašej domácnosti skôr, ako si to vôbec stihnete všimnúť. Jedným z prvých krokov je overenie tvrdosti vody za pomoci testovacích prúžkov, ktoré si môžete jednoducho objednať cez internet. Táto informácia je pri ekopraní naozaj dôležitá, v príliš tvrdej vode sa bielizeň vyperie len veľmi ťažko.

Mnohé ekologické pracie prostriedky neobsahujú zmäkčovadlá vody, ale sú založené na mydlovej báze, to môže byť problém najmä pri nižších stupňoch teploty vody. Mydlové zložky sa zrážajú, potom sa nedajú odstrániť. Podľa toho, či máte doma mäkkú, stredne tvrdú alebo tvrdú vodu, použijete množstvo ekologického zmäkčovadla vody podľa pokynov uvedených na obale.

Ako prať ekologicky – kľúčová je správna technika prania

Ak už viete, akú tvrdosť má voda, v ktorej bielizeň periete, je potrebné, aby ste skontrolovali aj stav práčky. Práčka zanesená vodným kameňom, nečistotami či mastnými usadeninami zásadne ovplyvňuje kvalitu pracieho procesu. Nezabudnite si preto poriadne vyčistiť práčku pomocou vhodného odstraňovača vodného kameňa. Stačí na to jeden dlhší prací cyklus s vyššou teplotou. Pri ekologickom praní je potrebné zmeniť aj systém triedenia bielizne.

technika prania

Bielizeň je nutné triediť nielen podľa farby, ale i stupňa znečistenia. Eko pracie prostriedky totiž neobsahujú bielidlá ani zložky, ktoré efektívne bojujú so škvrnami počas prania. Je preto vhodné, aby ste silnejšie znečistené miesta a fľaky vopred predprali žlčovým mydlom alebo v ekologickom pracom prostriedku určenom na elimináciu škvŕn. Ak chcete, aby bola vaša biela bielizeň i naďalej žiarivo biela, siahnite po bieliacom prostriedku na báze kyslíka, ktorý odstráni škvrny a zabráni jej zašednutiu. Pri ekologickom praní sa zároveň odporúča voliť vyššie teploty prania, od 40 °C a viac, bielizeň sa pri vyšších teplotách vody  jednoducho vyperie lepšie.

Stačí si len vybrať

Dnes je na trhu veľmi dobrý výber kvalitných ekologických pracích prostriedkov, ktoré sú šetrné k ľudskému zdraviu a k prírode. Zvoliť si môžete z množstva produktov, stačí si len vybrať taký, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Prinášame vám malý prehľad:

Ekologické pracie prášky a gély

Trh ponúka široký výber ekologických práškov či gélov, ktoré sa používajú v zásade rovnako, ako bežné pracie prostriedky. Sú vhodné na ručné i automatické prianie. Ich použitie je rýchle a jednoduché. Takéto prostriedky sa medzi sebou líšia zložením a natrafiť môžete aj na drobné obmedzenia. Napríklad na také, keď nebude vhodné aplikovať prací gél či prášok priamo na bielizeň. Väčšinou sú však vhodné pre všetky typy oblečenia, a tak je ich používanie skutočne jednoduché.

Mydlové orechy

Sú to šupky z plodov stromu Sapindus mukorrosi, ktorý rastie v Nepále a v Indii. Obsahujú rastlinný saponát a sú vhodné na pranie predovšetkým jemného vlneného, hodvábneho či športového oblečenia. Fantasticky poslúžia aj na farebnú bielizeň, pretože ich pravidelným používaním zabránite blednutiu farieb vášho oblečenia. Mydlové orechy neobsahujú žiadne bieliace zložky, preto pri praní bieleho oblečenia nezabudnite použiť ekologické bielidlo. Ich najväčšou výhodou je, že neobsahujú žiadne chemické rezíduá, ktoré by zostávali v bielizni či v prírode. Dajú sa použiť i viackrát po sebe, až kým sa úplne nerozpustia. Majú neutrálnu vôňu, preto ak chcete, aby vaše oblečenie voňalo, pridajte do prania pár kvapiek éterického oleja alebo ekologickú aviváž.

Plniteľné vajíčko na pranie

Je naplnené prírodnými pracími paletami minerálneho pôvodu, ktoré sú pribalené v balení, a keď sa minú, je potrebné ich doplniť. Tieto pracie palety ionizujú molekuly kyslíka vo vode a turmalínové čierne keramické palety uvoľňujú špinu z oblečenia a z vlákien textilu. Pracie vajíčko je vhodné pre všetky typy oblečenia a najlepšie pracie výsledky s ním dosiahnete, ak budete prať na teplote 60 °C. Pracie vajíčko pôsobí aj ako prirodzené zmäkčovadlo, a tak už nebudete musieť používať iné zmäkčovacie prostriedky.

Žlčové mydlo, mydlové vločky a jedlá sóda

Žlčové mydlo a mydlové vločky sa výborne hodia na ručné pranie. Pridať ich však môžete aj do práčky. Jednoducho sa rozpúšťajú a efektívne odstraňujú škvrny. Jedlá sóda je zase ničím nenahraditeľným všestranným ekologickým čističom a pohlcovačom pachu. Je vhodné ju pridávať aj na silne znečistené oblečenie.

Eko aviváže a esenciálne oleje

Ak máte radi skutočne voňavé a svieže oblečenie, nemusíte sa toho vzdať ani pri ekologickom praní. Na trhu je množstvo ekologických aviváží alebo esenciálnych olejov s príjemnými vôňami, ktoré neobsahujú žiadne farbivá ani fosfáty, nedráždia pokožku ani životné prostredie.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore