Práve čítate
Ako si správne vybrať slnečné okuliare
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako si správne vybrať slnečné okuliare

slnecne okuliare

Ak chceme naše oči chrániť, potrebujeme si najskôr vybrať vhodné slnečné okuliare. Na čo si pri tom dávať pozor, nám vysvetlil oftalmológ MUDr. Peter Žiak, PhD., prednosta Očnej kliniky JLF UK v Martine a medicínsky riaditeľ špecializovaného očného pracoviska UVEA Mediklinik Martin.

Chrániť oči nosením slnečných okuliarov je dôležité, keď sa nachádzame v prostredí s vysokou intenzitou slnečného svetla, najmä s vysokou intenzitou UV žiarenia. „Slnečné okuliare nosia niektorí ľudia príliš často. Je potrebné rozlišovať, kedy sú slnečné okuliare nutnosťou a kedy módnym doplnkom,“ hovorí Peter Žiak.

Keď sú slnečné okuliare nevyhnutné

Vo veľkých nadmorských výškach a v jasnom počasí je UV žiarenie najintenzívnejšie. Jeho intenzitu ešte zvyšuje odraz od snehu. Použitie slnečných okuliarov je preto podľa Žiaka nevyhnutné. „Typickým príkladom je lyžovačka v Alpách či túra v Himalájach. Pokiaľ by sme slnečné okuliare nemali, UV žiarenie by nám poškodilo povrchovú vrstvu rohovky – epitel, čo sa prejaví pocitom cudzieho telesa v oku, rezaním a pálením oka, slzením, zahmlením videnia, svetloplachosťou a neovládateľným kŕčom mihalníc s neschopnosťou otvoriť oči. Nazývame to ophthalmia nivalis, ľudovo snežná slepota. Ak vznikne počas horolezeckého výstupu, môže mať tragické následky,“ vysvetlil.

slnecne okuliare fashion

Podobne je to pri mori, kde sa UV žiarenie zosilňuje odrazom od vodnej hladiny. Okuliare sú podľa neho nevyhnutné aj vtedy, keď je oko choré, má liekmi rozšírenú zrenicu, je krátko po operácii či úraze. Inak nám použitie okuliarov spríjemní pobyt na miestach so silným slnečným žiarením a bráni oslneniu.

Dôležité sú kategórie filtra

Podľa portálu Vaše Šošovky je dôležité vedieť, že tmavšie sklá slnečných okuliarov nám nezaručia vyššiu ochranu oka. Tmavé sklá spôsobujú rozšírenie zrenice, čím sa do oka dostane viac UV žiarenia, ako keď by sme nemali okuliare. Treba sa preto pri ich výbere sústrediť na kategórie filtrov, ktoré označujú intenzitu zafarbenia skiel. Tieto kategórie sú rozdelené do stupňov: 0 – 4 alebo I – V. Počas bežných dní je vhodná kategória filtra 2, k moru či do hôr zase kategória filtra 3. Okrem toho je lepší väčší rám, pretože 60 % UV lúčov môže k oku preniknúť zhora alebo zboku.

Polarizované sklá nie sú pre všetkých

Rozdiel medzi polarizovanými a obyčajnými sklami nám vysvetlil oftalmológ tiež. „Polarizované sklá obsahujú polarizačný filter, ktorý blokuje odrazené svetlo od vodnej hladiny alebo skla – sú preto vhodné pre vodičov a k moru. Nie sú však vhodné pre ľudí, ktorí sledujú LCD displeje – v lietadlách a pri obsluhe strojov. Polarizačný filter môže interferovať s filtrami v displeji a rozmazať obraz,“ povedal.

Je potrebné mať viac typov okuliarov?

Peter Žiak odporúča nosiť iný typ okuliarov vo vysokohorskom prostredí a pri športe. Na bicyklovanie sú vhodné uzavreté okuliare, pretože nás chránia pred vetrom a hmyzom. Pokiaľ sme vo väčších nadmorských výškach, je dobré siahnuť po slnečných okuliaroch aj v iných ročných obdobiach, nielen v lete.

Iné podmienky majú ľudia, ktorí nosia dioptrie. Peter Žiak radí: „je vhodné nasadiť si filter na obyčajné dioptrické okuliare alebo použiť slnečné dioptrické okuliare. Môžu sa nosiť aj kontaktné šošovky či obyčajné slnečné okuliare.“

V letnom období sa zase zvyšuje návšteva bazénov, kde sú potrebné plavecké okuliare. Pokiaľ však nosíte dioptrie, Peter Žiak upozorňuje na riziká, ktoré môžu vzniknúť: „kontaktné šošovky sa neodporúčajú používať v bazénoch z dôvodu rizika infekcie oka amébami. Pre dospelých je vhodná laserová operácia – krátky a bezbolestný zákrok. Po nej je možné nosiť bežné plavecké okuliare, ktoré sa vyrábajú aj s UV filtrom.“

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore