Práve čítate
Ako si užiť zimu bez choroby
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako si užiť zimu bez choroby

ratolesti musia prezit zimu bez choroby

Poriadne sa obleč! Zakaš si to tričko! Dýchaj nosom, nie ústami! Nebehaj! Neoblizuj žltý sneh, ale ani biely – vlastne nič neoblizuj! Zapni si tú bundu! – takýmito a podobnými dobrými radami obšťastňujeme naše ratolesti takmer celý rok. No v zime sa u nás rodičovský pud prebúdza ešte viac. Veď predsa vieme, že v zime „vystrája“ chrípka a nikto z nás nechce, aby práve jeho ratolesti ochoreli. Vieme však chorobám účinne predchádzať? Na aké ochorenia musíme byť pripravení? Na tieto otázky nám odpovie Mgr. JOZEFÍNA KAŠŠOVÁ z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Na jeseň a v zime sa podľa slov Jozefíny Kaššovej u detí najčastejšie vyskytujú akútne respiračné infekcie vrátane chrípky a iných viróz. Z ochorení zažívacieho traktu sú to predovšetkým akútne gastroenteritídy spôsobené norovírusmi a rotavírusmi. „Z pohľadu prevencie respiračných ochorení je potrebné zabezpečiť u dieťaťa dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, vhodné obliekanie (aby sa dieťa nepodchladilo), dostatočný prísun vitamínov, dostatočný odpočinok/spánok.

Veľký význam má v tomto období časté umývanie rúk a opakované vetranie miestností, v ktorých sa deti zdržujú. V čase epidémie chrípky sa treba vyhýbať hromadným podujatiam (kiná, divadlá, diskotéky atď.).“

Najdôležitejšie je však toto: Pokiaľ už je vaše dieťa choré, malo by ochorenie „vyležať“ a nemalo by chodiť do kolektívu. Jednak preto, aby ochorenie neprechodilo, a jednak preto, aby nešírilo infekciu na ďalšie osoby. Chrípka v žiadnom prípade nie je banálne ochorenie a najúčinnejšia prevencia je podľa odborníčky očkovanie proti chrípke. Medzi skupiny, ktorým sa prioritne odporúča očkovať, patrí aj skupina detí od 6 mesiacov do 5 rokov.

Prevencia akútnych gastroenteritíd je podobná ako pri iných črevných nákazách. Dôležité je dôkladné umývanie rúk, starostlivé umývanie ovocia a zeleniny, dôkladná tepelná úprava jedla. Vakcína proti norovírusom neexistuje, no proti rotavírusom sú dostupné vakcíny.

Chrípka sa blíži a chcem dieťa zaočkovať. Ako mám postupovať?

„Očkovanie proti chrípke je najvhodnejšie podstúpiť v priebehu októbra a novembra, a to z dôvodu, aby sa v organizme stihla vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok proti tomuto ochoreniu ešte do začiatku zvýšenej aktivity chrípky. Organizmus si začína vytvárať ochranné protilátky proti vírusu chrípky asi po desiatich až štrnástich dňoch po očkovaní, ochrana trvá približne šesť mesiacov,“ konštatuje Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zároveň dodáva, že „protilátky chránia našich najmenších proti ochoreniam, ktoré spôsobujú vírusy podobné vírusom obsiahnutým vo vakcíne alebo proti ochoreniam vyvolaným príbuznými variantmi, ktoré sa môžu objaviť počas epidémie.“

Podľa slov Jozefíny Kaššovej je v našich klimatických podmienkach pre norovírusové i rotavírusové infekcie typický výskyt v chladnom období roka a len nepatrná časť je zaznamenaná aj mimo tohto obdobia. Naopak, napríklad v ázijských a afrických krajinách sa tieto ochorenia vyskytujú celoročne.

Jedným dychom však vyzýva pozorných rodičov, aby „sa snažili predchádzať spomínaným ochoreniam detí. Pokiaľ ich dieťa predsa ochorie, nesmú podceňovať akútne respiračné ochorenia. Nedostatočná liečba, resp. „prechodenie“ takejto infekcie môže vyvolať komplikácie so závažným postihnutím iných orgánov ľudského tela.“

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore