Práve čítate
Ako žiť udržateľnejšie aj s domácim miláčikom?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ako žiť udržateľnejšie aj s domácim miláčikom?

eko domace zvieratko

V prvom rade si to povedzme rovno – domácnosť so zvieratkami zrejme nikdy nebude úplne zero waste, teda bezodpadová. Existuje však množstvo spôsobov, ako odpadky – či už z krmiva, starostlivosti o srsť alebo trebárs aj z rozkúsaných hračiek s umelým farbivom a ošúchaných obojkov – minimalizovať. Tu je zopár stručných a zábavných tipov ako na to.

Základom je správna starostlivosť

  • Siahnite po netoxických šampónoch na prírodnej báze bez farbív a parabénov. Sú vhodné nielen pre chlpáčov, ich používaním zabránite ďalšiemu šíreniu chemikálií do vody a životného prostredia.
  • Kastrujte svojich domácich miláčikov, obe pohlavia. Zabezpečíte tak tým, aby sa žiadne ďalšie zvieratko neocitlo bez milujúceho domova. Už teraz ich je v núdzi vyše tridsať tisíc, naozaj potrebujeme ďalšie?
  • Zvoľte prírodné alternatívy vôdzok a obojkov. Napríklad tie vyrobené z konope, bambusu alebo recyklované zo starých plastov či z gumy.
  • Dbajte na kvalitné a udržateľné krmivo bez aditív a chemikálií. Tie zvieratkám škodia rovnako ako nám a po dlhšom používaní vzniká aj u nich riziko rôznych chorôb.
  • Kupujte im stravu v recyklovateľných obaloch – nič nie je ideálne, ale dobrou voľbou môže byť sklo. Skvelým spôsobom je aj nakupovanie v bezobalových obchodoch s vlastnými nádobami. Áno, už aj také sú.
  • Vyrobte im doma zdravé pamlsky sami. Dá sa to, dokonca rýchlo a jednoducho. Ozvlášť, keď máte doma malých pomocníkov. Výrobou domácich pamlskov znížite spotrebu plastových obalov, zároveň sú aj zdravšou verziou pre vašich miláčikov. Internet je plný najrôznejších receptov.
  • A v neposlednom rade uprednostnite adopciu zvieraťa pred kúpou. Dáte mu milujúci domov, ktorý tak veľmi potrebuje. Navyše, dieťa tak naučíte pomáhať slabším v núdzi, aj zvieratám, a dáte mu pocit, že dalo zvieratku krajší osud, čo ho bude motivovať k tomu, aby sa oň maximálne staralo. Stáva sa tiež, že zvieratá kúpené v obchode či cez bazár pochádzajú z množiarní, v ktorých sú podmienky chovu alarmujúce. Kúpou zvieratka z takýchto podmienok ho nezachránite, iba podporíte praktiky tohto biznisu a jeho prevádzkovateľa, aby v ňom ďalej pokračoval.
udrzatelnost domace zvieratka

Hrajte sa zdravo

  • Okrem pamlskov sa pustite aj do výroby hračiek pre zvieratká. Pri ich výrobe sa v prevažnej väčšine používajú farbivá obsahujúce množstvo toxických látok, ktoré sa pri neustálom žutí vstrebávajú spolu so slinami do tela zvieraťa. Počas výrobného procesu sa, navyše, tieto látky dostávajú do vody, z ktorej sa nedajú odfiltrovať. Na trhu nájdete široký výber zdravších a ekologickejších alternatív hračiek, ktoré používajú prírodné farby a vlákna, sú vyrobené z extraktov rastlín alebo úplne nefarbené, v pôvodnej farbe daného materiálu.
  • Vyskúšajte upcyklovanie! Je to ideálna zábavka aj pre decká, pretože sú plné fantázie, sršia vynaliezavosťou a kreativitou. Dajte im takúto výzvu, budete prekvapený, čo všetko dokážu vymyslieť ako hračku pre zvieratko.
  • Darujte staré hračky, je to ďalší spôsob, ako predísť novému odpadu. Zároveň tak potešíte novou hračkou iné zvieratko, napríklad v útulkoch. Ak máte veľa psíkov aj na sídlisku, vaše deti si môžu medzi sebou zorganizovať SWAP – výmenu zvieracích hračiek – získať niečo nové pre svojho chlpáčika a zbaviť sa starej hračky, ktorá už zvieratko nebaví.
  • Minimalizujte plastové hračky. Keďže plast je syntetický, tieto hračky obsahujú mnoho toxických látok škodlivých nielen pre zdravie vašich domácich miláčikov, ale aj pre životné prostredie a tým aj vaše – ľudské zdravie. O tom už snáď ďalej písať ani nemusíme. A ak ste sa naozaj rozhodli pre plast, tak zvoľte radšej ten recyklovaný.
eco friendly netoxicke hracky pre psov

Hm, a čo s výkalmi?

  • Kompostujte ich. Sú účinnou zložkou do kompostu, ale pozor – nepoužívajte kompost zo zvieracích výkalov na úrodu určenú pre ľudskú konzumáciu. Takýto kompost môžete použiť napríklad na hnojenie okrasných rastlín alebo kvetov. Keďže napríklad psia či mačacia strava je bohatá na mäsové výrobky, riziko výskytu rôznych parazitov v ich exkrementoch je preto vyššie.
  • Používajte vrecká na exkrementy vyrobené na prírodnej báze, ktoré po vyhodení do koša biodegradujú – teda sa samé rozložia.  Sú šetrné k životnému prostrediu.
  • Zbavte sa mačacích podstielok vyrobených z toxických ingrediencií, ktoré škodia nielen zvieratám, ale aj človeku. Zvoľte alternatívy vyrobené zo starých novín či zo štiepky z mäkkého cédrového dreva. Hlavne pri menších deťoch, ktoré sú veľmi citlivé, je dôležité mať v domácnosti čo najprírodnejšie, najmenej škodlivé a toxické látky.

Nezúfajte, neskúšajte všetko naraz, pekne postupne – dôležité je začať. Držíme vám palce. A aby sme vás inšpirovali, ponúkame vám jednoduchý recept na pamlsky pre psíkov a pre mačičky. Dobrú chuť!

Domáce pamlsky pre psov

Čo potrebujeme?

  • 1 šálka tekvicového pyré
  • 2 vajcia
  • 1/3 šálky arašidového masla
  • 2 šálky celozrnnej múky
  • 1/2 čajovej lyžičky škorice

Ako na to?

  1. Predhrejeme rúru na 180 stupňov. Pripravíme si plech vystlaný papierom na pečenie.
  2. V mise zmiešame tekuté ingrediencie – tekvicové pyré, vajcia a arašidové maslo.
  3. Pridáme múku so škoricou a dobre vymiešame.
  4. Jemne si namúčime pracovnú dosku. Cesto vyvaľkáme do hrúbky približne pol centimetra.
  5. Vykrojíme ľubovoľné tvary z cesta, napríklad kostičky, a uložíme ich na pripravený papier na pečenie.
  6. Pečieme 20 až 40 minút v závislosti od toho, aké chrumkavé dobroty chceme.
  7. Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Ak sa všetky pamlsky hneď nezjedia, zvyšok uskladníme vo vzduchotesnej krabičke v chladničke po dobu jedného mesiaca. V mraziaku vydržia až šesť mesiacov.
domace pamlsky macky

Domáce pamlsky pre mačky

Čo potrebujeme?

  • 1 konzerva (120 g) tuniaka vo vode
  • 1 veľké vajce
  • 1 šálka múky
  • 1 lyžica sušeného catnip (kocúrik obyčajný)

Ako na to?

  1. Predhrejeme rúru na 180 stupňov. Pripravíme si plech vystlaný papierom na pečenie.
  2. V mixéri zmiešame všetky ingrediencie na hladké, husté cesto.
  3. Z cesta vyformujeme guličky veľké približne ako 1/4 čajovej lyžičky a uložíme ich na pripravený papier na pečenie.
  4. Pečieme približne 15 minút, dozlatista a chrumkava.
  5. Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Uskladníme vo vzduchotesnej krabičke po dobu piatich dní alebo zamrazíme.
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore