Práve čítate
Balóny, glitre, plyšové hračky. Ako môže niečo tak zábavné, krásne a jemné škodiť deťom?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Balóny, glitre, plyšové hračky. Ako môže niečo tak zábavné, krásne a jemné škodiť deťom?

medvedik plysak plysove hracky skodia scaled

Prečo nie sú balóny udržateľné a ako súvisia glitre so znečistením oceánov? A prečo striekajú detských medvedíkov, plyšové hračky, spomaľovačmi horenia? Čítajte pozorne, ide predsa o vaše deti a o to, ako bude vyzerať ich svet v budúcnosti.

PLYŠOVÉ HRAČKY

Z čoho sa skladajú plyšové hračky a čím ich môžeme nahradiť?

Prvá a najmilovanejšia hračka vášho dieťatka? Určite plyšák. No z čoho je vlastne vyrobený? Plyšové hračky majú pravdepodobne najširšiu škálu materiálov, z ktorých môžu byť vyrobené. Najčastejšie sú to plyš a froté, no vnútornú vrstvu tvoria syntetické vlákno, drevená vlna, plastové vlákno či fazule. Ich mäkkosť a jemnosť sú vlastnosti, ktoré deti lákajú.

Na trhu už však dnes nájdete aj ekologických plyšákov. Organické výplne sú tou najlepšou voľbou!

Hľadajte plyšákov, ktorý sú vyrobený zo 100 % prírodných materiálov, napríklad z bio bavlny, bambusu, ľanu, levandule, konope, prosa, vlny či z pohánky.

Neobsahujú pesticídy ani iné toxické látky, ktoré by mohli pôsobiť nepriaznivo na zdravie vašich detičiek. Ak ste kreatívni rodičia, plyšákov si môžete s nimi aj vyrobiť, napríklad z odpadových materiálov, akými sú ústrižky látok či strukoviny.

Prečo nie sú plyšové hračky udržateľné?

Materiály, z ktorých sa vyrábajú bežné plyšáky, sú syntetické, čo znamená, že sú tiež nerozložiteľné v prírode. Šili ste už niekedy niečo? Ak áno, tak viete, že pri práci s látkami vzniká obrovské množstvo odpadového materiálu. Pri ich výrobe sa navyše do ovzdušia uvoľní veľké množstvo skleníkových plynov. Aby sme nezabudli, vrchná vrstva väčšiny plyšákov sa vyrába z polyesteru a hlavná chemikália obsiahnutá v polyestery sa absorbuje telom, dýchaním a pokožkou. Táto látka sa často spája s problémami obličiek a centrálneho nervového systému.

Ako môže niečo také jemné a nevinné ako plyšový medvedík škodiť deťom?

Množstvo hračiek, aj tých plyšových, sa sprejuje bromovanými spomaľovačmi horenia. Tie sa môžu pri neustálom kontakte objaviť aj v materskom mlieku.

Predstavte si vašu ratolesť s jej milovaným plyšákom, iste ju rado žužle, žmolí a nepustí si ju od tela. Presne to je ten najväčší problém. Toxické látky obsiahnuté v syntetických materiáloch sa dostávajú priamo do telíčka detí, v ktorom sa postupne ukladajú a neskôr spôsobujú širokú škálu zdravotných problémov. Plyšáky sú liahňou roztočov a baktérií, ktoré sú spúšťačmi alergií či astmy, alebo nosičmi iných vírusov.

Zaujímavosti o plyšových hračkách

  • Počas Veľkej depresie v 30. rokoch 20. storočia si ľudia v Spojených štátoch vyrábali v domácnostiach plyšové opice z ponožiek.
  • Typické japonské plyšové hračky sú háčkované alebo pletené s veľkými hlavami a disproporčným telom.
  • Prvý plyšový medvedík (Teddy bear) bol vyrobený v Spojených štátoch amerických. Autor sa inšpiroval kresbou prezidenta „Teddy-ho“ Roosvelta s medvieďaťom.

BALÓNY

Z čoho sa balóny skladajú a čím ich môžeme nahradiť?

Vedeli ste o tom, že väčšina balónov je vyrobená z latexu – mliečnej látky, ktorá sa získava spod kôry kaučukovníku? Počas výroby sa k latexu ešte pridávajú rôzne kyseliny, potom sa chemicky ošetrí. Ďalší materiál, z ktorého sa balóny často vyrábajú, vzniká kombináciou mylaru a fólie. Pri výrobe takéhoto druhu balónov sa polyesterová živica ešte potiahne kovovou fóliou. A potom si predstavte, že sa s týmto hrajú vaše deti a tie menšie si to dokonca pchajú do pusy.

Ekologickou náhradou týchto balónov sú napríklad japonské papierové balóny, ktoré sa nielenže rýchlejšie rozložia v prírode ako tie latexové, ale dajú sa opätovne použiť. Ďalšou vhodnou alternatívou sú kompostovateľné pompóny z recyklovaného papiera.

Prečo nie sú balóny udržateľné?

Patria aj vaše deti medzi milovníkov héliových balónov a každú možnú príležitosť získať ho okamžite využijú? Tak, to je hneď prvý dôvod, prečo tento typ balónov nie je udržateľný. Hélium je plyn, ktorý vznikol pri Veľkom tresku a teda je neobnoviteľným zdrojom. „Nové“ hélium vzniká jedine pri jadrovej fúzii vodíka vo hviezdach. Tak, kto poň zájde?

pelikan balony skodia ilustracia eva kovacik
Balóny alebo to, čo z nich zostalo, sú jedným z najčastejších zabijakov zvierat, predovšetkým vtákov. Zablokujú im tráviaci systém, čo zapríčiní ich vyhladovanie na smrť. Ilustrácia: Eva Kováčiková

Hoci latexové balóny sú prírodné, tým pádom aj rozložiteľné, ich rozklad však trvá až jeden rok. Počas tohto procesu predstavujú značnú hrozbu najmä pre prírodu a živočíchy. Balóny z mylaru nie sú udržateľné vôbec, vyrábajú sa zo syntetických materiálov, tým pádom sú nerozložiteľné a nedajú sa ani nerecyklovať, pretože vznikli kombináciou dvoch odlišných materiálov.

Ako nám a našim deťom balóny škodia?

Ako súvisia alergické reakcie na banány či avokádo s latexom, a teda aj s balónmi? Latex je alergén, ktorý v sebe obsahujú aj niektoré ovocné plody.

Okrem zdravotných problémov u ľudí, môžu latexové balóny spôsobiť ťažkosti aj zvieratám, keďže tie si ich často mýlia s potravou, ba dokonca so stavebným materiálom pre svoje hniezda.

Najväčšiu hrozbu spôsobujú v morskom prostredí, tam ich degradácia trvá dlhšie ako na pevnine. Balóny alebo to, čo z nich zostalo, sú jedným z najčastejších zabijakov zvierat, predovšetkým vtákov. Zablokujú im tráviaci systém, čo zapríčiní ich vyhladovanie na smrť.

Zaujímavosti o balónoch

  • Prvé balóny vyrobili zo zvieracích mechúrov a vnútorností.
  • Komerčne sa balóny začali vyrábať v Londýne v roku 1847.
  • V roku 1993 sa údajne dostal do turbín lietadla zväzok balónov a zapríčinil jeho pád.

GLITRE

Z čoho sa skladajú glitre a čím ich môžeme nahradiť?

Glitre sú populárnou ozdobou, hlavne u dievčat v akomkoľvek veku. Často nesmú chýbať ani na hudobných festivaloch. Bohužiaľ, táto obľúbená dekorácia, ktorú nájdeme aj na oblečení, je obrovským škodcom pre naše zdravie a životné prostredie. Glitre sa používajú od nepamäti. Najprv sa vyrábali z rôznych kameňov či skla, dnes sa vyrábajú z plastov a alumínia. Našťastie, posledné roky nám priniesli mnoho zmien a ekologickejších alternatív, ktoré sú  dostupnejšie už aj v bežných obchodoch.

Existujú glitre, ktoré sa vyrábajú z extraktu zo stromov eukalyptu, z celulózy tvrdých drevín či z rozložiteľného celulózového filmu.

Možnosti sú, len ich treba hľadať.

Prečo nie sú glitre udržateľné?

Pretože trvá až tisíc rokov, kým sa rozložia! Problémom je aj to, že glitre sa nedajú recyklovať, navyše sa prichytávajú na povrchy a sú ťažko odstrániteľné. V neposlednom rade, pre svoju tenkosť a malosť sú vodnými filtračnými systémami nefiltrovateľné.

Ako nám a našim deťom glitre škodia?

Škodlivosť je u glitrov slabým pojmom. Glitre sú vlastne mikroplasty, ktoré sú v životnom prostredí hormonálnym disruptorom. Čo to znamená? Hormonálne disruptory sú toxické látky ovplyvňujúce zdravú činnosť hormónov v tele.

Okrem toho, že spôsobujú problémy s plodnosťou, poškodzujú imunitný a nervový systém.

Najväčšie množstvo mikroplastov sa dnes nachádza vo vode, kde ich pojedajú ryby. Tieto ryby následne končia na našich tanieroch a spolu s mikroplastami aj v našom tráviacom trakte. Tým, že prestaneme jesť ryby či piť vodu, sebe či svojej rodine v skutočnosti nepomôžeme. Museli by sme bývať v bubline, aby sme sa možným rizikám mikroplastov vyhli. Sú všade okolo nás. Jedinou prevenciou je dbať o to, aby naše spotrebiteľské správanie odrážalo naše reálne potreby, aby sme nakupovali len to, čo nevyhnutne potrebujeme a aby sme používali materiály, ktoré sú udržateľné, teda prírodného pôvodu.

Zaujímavosti o glitroch

  • Glitre sa používajú už tisícky rokov. V minulosti sa vyrábali z rôznych kameňov, hmyzu a skla.
  • Hornina sľuda sa používala už pred 30 tisíc rokmi, dodávala jaskynným maľbám trblietavý finish.
  • Počas II. svetovej vojny boli sklenené glitre nedostupné, preto americký strojník Henry Ruschmann našiel spôsob, ako zomlieť zvyšky plastov na glitre. Bohužiaľ, podarilo sa.
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore