Práve čítate
Bezpečnosť na svahu
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Bezpečnosť na svahu

Pre veľké množstvo ľudí sú športové aktivity veľmi dôležité. Je pre nich samozrejmosť, že k športu vedú aj svojich najmenších. Dokonca ani zima ich nedokáže zastaviť a  strediská zimných športov sú plné života. V našom článku sa však pozrieme na to, ako zodpovedne pristupovať k zimným športom. Konkrétne si posvietime na bezpečnosť na svahu. Na naše otázky odpovedajú Andrea Drgoncová a Peter Svätojánsky z Operačného strediska tiesňového volania Horskej záchrannej služby.

Rodinná lyžovačka môže byť príjemný relax. Treba však dať pozor, aby sa taká príjemná aktivita neskončila nepríjemným zážitkom. Dôležité je dbať vo zvýšenej miere na bezpečnosť svojich detí. I keď Operačné stredisko Horskej záchrannej služby neeviduje veľa detských úrazov (ide maximálne o pätinu úrazov), ich výskyt nie je vôbec zanedbateľný.

„V poslednom čase sme zaznamenali ťažké úrazy detí, spojené s pádom dieťaťa z lanového dopravného zariadenia.

Preto odporúčame hlavne rodičom menších detí, aby na ne dohliadli nielen počas nástupu a výstupu z lanovky, ale počas celej jazdy. Pri menej skúsených lyžiaroch je vhodné požiadať obsluhu lanovej dráhy, ktorá s nástupom detí a dospelých pomôže.“

Za dieťa je počas celého pobytu na zjazdovkách zodpovedný jeho rodič alebo iná dospelá osoba. Je preto dôležité, aby poznali základné pravidlá, ktoré platia na zjazdovke, a následne ich naučili aj deti. Každý lyžiar, ktorý vstupuje na trať, by mal byť oboznámený a mal by ovládať tzv. biely kódex. Ide o 10 pravidiel správania sa na lyžiarskej trati. Biely kódex by mal byť umiestnený v každom lyžiarskom stredisku napríklad pri pokladniach, pri vstupe na lanovú dráhu.

Pred vstupom na svah

Ďalšia veľmi dôležitá otázka je, na čo má rodič dohliadnuť, keď ide s dieťaťom na svah. Určite by mal dozrieť na kvalitný výstroj, v ktorom nesmie chýbať prilba, ochrana chrbtice, tzv. korytnačka, dobre nastavené viazanie, palice správnej výšky, topánky správnej veľkosti. Ďalej treba zvoliť vhodné oblečenie, lyžiarske okuliare (odporúčame za akéhokoľvek počasia) a ani rukavice nesmú chýbať. Zimné športy by mala predchádzať aj pohybová príprava, pretože lyžovanie je fyzicky náročný šport, pri ktorom sa zapájajú všetky svalové skupiny. Podcenenie prípravy môže mať za následok úraz.

Na svahu

Andrea Drgoncová a Peter Svätojánsky z Operačného strediska tiesňového volania Horskej záchrannej služby rodičom s deťmi odporúčajú, aby začínali lyžovať po otvorení lyžiarskeho strediska, keď sú trate upravené a je na nich menší počet lyžiarov. Samozrejme, hovoríme tu o svahoch, ktoré sú adekvátne detským schopnostiam.

„V prvom rade treba byť vo všetkých ohľadoch obozretný. Rýchlosť jazdy a pohyb na svahu treba prispôsobiť schopnostiam a zbytočne sa nepreceňovať. To súvisí aj s výberom náročnosti zjazdovej trate. Vždy platí, že lyžiar začiatočník by si mal vyberať modrú trať, teda najľahšiu, pokročilý červenú zjazdovku a na trať značenú čiernou farbou by sa mali postaviť iba zdatní lyžiari.

Každý lyžiar by mal schádzať takou rýchlosťou, aby v prípade neočakávanej situácie vedel zabrzdiť, prípadne zastať a neohrozil pri tom seba a ani svoje okolie.

Vždy treba sledovať situáciu nielen pred sebou, ale aj za sebou. Hlavne v prípade náhlej zmeny smeru jazdy, a dodržať pravidlo ‚Vidieť a byť videný‘,“ upozorňujú záchranári z Operačného strediska tiesňového volania Horskej záchrannej služby.

V prípade, že by sa na svahu vyskytla nejaká neočakávaná udalosť, ktorú potrebujete ohlásiť, alebo by došlo k úrazu, treba vedieť, na koho sa obrátiť. Najrýchlejší spôsob ohlásenia je kontaktovať prevádzkovateľa, prípadne zamestnanca prevádzky lyžiarskeho strediska. V lyžiarskych strediskách, kde zasahuje Horská záchranná služba, môžu návštevníci priamo kontaktovať tiesňovú  linku HZS 18 300. Na nahlásenie udalosti či nehody môžu postihnutí využiť aj medzinárodné tiesňové číslo 112, ktoré funguje ako núdzové telefónne číslo v celej Európskej únii.

Užitočné rady na záver

Na záver záchranári dodávajú, ako sa vyvarovať nebezpečným situáciám: „Čitateľom chceme dať do pozornosti, že za každých okolností by mali dávať na dieťa pozor. Lyže sú rýchle a nezriedka sa stane, že na plnom svahu stratí rodič dieťa z dohľadu. Často potom dochádza k situáciám, že sa dieťa stratí a rodič ho nevie kontaktovať.

V takých prípadoch je najlepšie vopred si s dieťaťom určiť pravidlá, napríklad, kde sa stretnú, ak sa rozdelia počas jazdy.

Deti by mali mať pri sebe telefonický kontakt na rodiča. Vo väčších lyžiarskych strediskách funguje služba Skipatrol, ktorá monitoruje lyžiarsku trať a vie byť v takomto prípade nápomocná.“

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore