Práve čítate
Costa Fortuna – S rodinou po moriach a oceánoch
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Costa Fortuna – S rodinou po moriach a oceánoch

costa fortuna horna paluba
costa fortuna horna paluba
costa fortuna plavba zacina
costa fortuna lodne menu
stredomorie pristav marseille +11
Zobraziť galériu
costa fortuna horna paluba

Celý život niečo strácame. Najčastejšie ideály, veci, vieru, čas a hlavy. Super pecka je však – stratiť pevnú pôdu pod nohami. Celá rodina naraz a čím hlbšie dno, tým lepšie. Tak tomu sa hovorí šťastie. Loď, plavba, dych mora a volanie diaľok – jedným slovom Costa Fortuna – splnený sen na nádhernej zaoceánskej lodi. Pozemské starosti ostávajú na brehu a v rukách tisícčlennej posádky – všetci na palubu.

Suchozemci morskými vlkmi

Narodili sme sa ako suchozemské krysy vo vnútrozemskom štáte, a predsa nás to ťahá k moru. U rodín s námornou tradíciou, z čias, keď svetové oceány brázdili desiatky lodí Československej námornej plavby, je to prirodzené. Nás ostatných k moru ženú cestovné kancelárie, zdravotné ťažkosti našich detí a prirodzená túžba aspoň na chvíľu vypadnúť z toho, čo nás obklopuje celý rok. Málokomu sa chce s deťmi kočovať, a tak zvyčajne končíme uviazaní k jednému letovisku, hotelu a pláži.

Hnijeme all inclusive na jednom mieste a jeho blízkom okolí.

Chce to zmenu a stačí naozaj málo – iba zdvihnúť kotvy. Ale s kým? Výletné plavby ponúka kdekto, no profíkov, ktorí žijú výhradne z toho, čo odplávajú, zrátate na jednej ruke. Možnosťou je aj online booking na zahraničných portáloch, ale chceli sme mať istotu. A tak sa v našich mailoch objavili podrobné inštrukcie od PT tours Slovakia, s.r.o., a ich záchranné koleso v podobe živého, morskými vetrami ošľahaného sprievodcu.

Už len zabudnúť na kilometre, kde je vľavo a vpravo, aj na predky i zadky. Čakajú nás námorné míle, uzly, ľavobok, pravobok, prova a korma.

costa fortuna plavba zacina
Emblém lodnej spoločnosti na komíne bol spoľahlivým vodítkom pri každom návrate

Plávajúce mestá

Majú poetické názvy a krstia ich slávne celebrity. Aj Sofia Loren sa pokúšala preraziť bok MSC Meraviglia fľašou šampanského – nepodarilo sa, a tak sa bude Zázračná dlho a šťastne plaviť podľa námornej tradície. Výletné lode nie sú vynálezom nášho storočia.

Elegantná Princezná Viktória Luisa bola spustená na vodu už v roku 1900 a stavali ju cielene ako turistickú loď. Dnes sú vládkyňami oceánov a morí Symphony of the Seas Harmony of the Seas. Ich impozantnú veľkosť im ticho závidia aj americké lietadlové lode. Ak sa stretnú na mori, môže si navzájom zamávať 17 000 ľudí.

Okružné plavby za zábavou a poznaním si získavajú ohromnú popularitu. Za posledných 10 rokov zaznamenali neskutočný 60 %-tný nárast. Minulý rok vyšla vzácna zhoda – 27 miliónov nalodených pasažierov a 27 novučičkých lodí spustených na vodu. Lodenice opúšťajú stále väčšie, luxusnejšie a viac „coolovejšie“ námorné klenoty. Aj tohtoročná sezóna bola mimoriadne úspešná, a najväčšia výletná námorná spoločnosť Carnival Cruise Line predpokladá, že palubami oceánskych kolosov prejde neuveriteľných 30 miliónov ľudí.

Na tejto planéte je najväčším prístavom výletných lodí Miami. Jeho móla poctilo minulý rok 5 miliónov sviatočných moreplavcov. V Európe je jednotkou Marseille, kde lodné mostíky dralo len 1,5 milióna pasažierov.

costa fortuna lodne menu
Pasažierom je dovolené všetko – dokonca aj zjesť vlastnú loď

Costa Fortuna a Costa Card

V Janove na našu početnú 40-člennú skupinu čakal 267-metrový drobček s modrým C na žltom komíne, čo je charakteristický emblém spoločnosti Costa Cruise Lines.

Aj keď decká by tam najradšej videli skrížené hnáty s lebkou a kapitána na drevenej nohe s páskou cez oko.

Na prove sa hrdo skvelo Costa Fortuna. Áno, v živote je dôležité mať šťastie. S takým menom lode považujete za zbytočné aj povinné námorné cvičenie pri záchranných člnoch.

Prvý check-in, ktorý musíte absolvovať dve hodiny pred vyplávaním, sme spáchali za asistencie nášho sprievodcu so skvelým výsledkom – nikto sa nestratil. Čo môže zaskočiť turistov zocelených „prúšvihmi“ nelodných cestoviek, je organizácia – nalodiť a vylodiť každý deň tisícky ľudí majú mariňáci skvele zvládnuté – čakanie je minimálne.

Pri nalodení sa všetko kontroluje a preveruje. Každý pasažier sa stáva šťastným držiteľom Costa Card. Je to váš kľúč od kajuty, vstupenka na loď, do reštaurácií, skrátka otvorí vám všetky dvere na lodi okrem kapitánskeho mostíka a strojovne. Keď už máte kartu, výhodou je, že môžete behať z lode na breh a naopak, ako sa vám páči, teda pokiaľ kotví v prístave.

Costa Fortuna má paluby pomenované po svetových metropolách – spíte v Rio de Janeiru, raňajkujete v Neapole, obedujete v Buenos Aires u Michelangela – čo viac si želať.

nocny zivot na palube zacina
Paluby lode ponúkali každý večer pestrú zábavu pre všetky ročníky

Život na lodi

Lodné noviny – Diario di Bordo vám steward/ka každý večer prinesie do kajuty. Je v nich kompletný prehľad toho, čo sa druhý deň bude diať na lodi i brehu, pri ktorom kotvíte. Nemáte šancu všetko stihnúť, môžete si len vybrať. A vyberať je z čoho. Či ste cholerik, flegmatik, alebo gambler, či shopaholic – či chcete ničiť svoje telo, alebo ho len nechať povaľovať sa po palubách – možnosti sú neobmedzené. 

Športové súťaže, posilňovne, wellness, módne prehliadky, tanečné školy, zdravotné cvičenia, joga, casino, herne, diskotéky, butiky, kiná, divadlá a pre duševne postihnutých dokonca aj lodná knižnica. Bezbariérové prístupy a posádka pripravená obetovať život.

A dámy – idete na loď, nie do lietadla, nabaľte, čo sa dá, žiadny kufor nech nezostane doma – ten zaoceánsky obor si ani nevšimne vašu garderóbu. 

Keď dodržiavate etiketu na lodi, je dovolené všetko, od jednodielnych plaviek – pokiaľ máte súkromnú promenádnu palubu – až po večerné toalety pre galavečer a tanec s kapitánom. 

Popravde, s kapitánom si radšej urobte foto alebo selfie – sú to už starší, skúsení morskí vlci – ale k tancu si vyberajte medzi palubnými navigačnými dôstojníkmi. Poznáte ich podľa vyšitej kotvičky na rukávoch alebo náplecníkoch vedľa zlatých prúžkov – čím menej prúžkov, tým mladší…

costa fortuna family friendly
Costa Fortuna bola veľmi Family friendly

Námorný Family Friendly a Kidding

Výletné lode už dávno stratili imidž plávajúcich domovov dôchodcov a paluby sa ozývajú detským smiechom. Pre deti bez ohľadu na vek a pohlavie je už samotná loď a plavba veľkou atrakciou a dobrodružstvom. Lode spoločnosti Carnival, kam patrí aj Costa Cruise, už majú na svojich palubách detské kluby.

Malí moreplavci sa zmenia na Tučniakov, ak majú 2 až 5 rokov – na Raje staré 6 až 8 rokov a Žraloky s číslom 9 až 11 v rodnom liste. Costa Fortuna má na palube Squok klub pre Mini deti 3 až 6 rokov a Maxi deti 7 až 11 rokov, otvorený od deviatej rána až do polnoci.

Chudáci animátori, musia tráviť s deťmi viac času ako niektorí rodičia. Úzkostlivé matky tam majú možnosť kedykoľvek zavolať a z ktoréhokoľvek miesta na lodi vykonať kontrolu. Navyše si môžete dohodnúť osobitnú strážnu službu do kajuty, ak sa chcete ísť niekam zabaviť. 

Okrem toho sa každý deň dočítate v lodnom plátku pod KIDS & PARENTS, kde a kedy sa uskutočňuje bál princezien a malých kapitánov, maškarný ples, baby disco a ostatné neprístojnosti.

Osobité čaro pre tú malú pirátsku bandu majú tajné lodné atrakcie. Deti do 12 rokov mali zakázané voziť sa výťahmi samy – zo zákazu sa však razom stala pozvánka – predstavte si 12 palúb, na každej niečo iné a medzi nimi 14 výťahov – plus zvláštna prémia, šlohnúť výťah niekomu pred nosom… detský krik a smiech… s úsmevom zatvárate oči.

vodne atrakcie costa fortuna
Loď Poberžie Šľastia ponúkala absolútnu pohodu

Kam a kedy

Výber destinácií, v ktorých hádžu kotvy výletné lode, je bohatý, nemáme ani priestor ich všetky vymenovať. K najobľúbenejším patrí Karibik a Stredomorie pre krátke vzdialenosti, skvelú klímu, teplé more, pútavé výlety a nespočetné aktivity.

Zveriť výber plavebnej trasy deckám je super z výchovného hľadiska. Rozvíjate v nich jazyky, históriu, geografiu i techniku, a hlavne fantáziu a slobodu myslenia. Má to však značné riziká. V lepšom prípade skončíte v karibských lagúnach pri hľadaní pokladov španielskych galeon a v horšom v Drakeovom prielive s úchvatnými ľadovcami po pravoboku v stopách najväčšieho piráta histórie.

Ale ruku na srdce, kto by nechcel stráviť Veľkú noc na Veľkonočnom ostrove a Vianoce na Vianočnom ostrove? A to nemusíte mať vôbec dobrodružnú povahu.

stredomorie pristav marseille
Prístavná promenáda v Marseille

Kedykoľvek v roku máte k dispozícii krátke troj- až štvordňové víkendové plavby až po cestu okolo sveta za 116 dní. PT tours Slovakia s.r.o. vám navyše ponúkajú možnosť plavby so sprievodcom a s dopravou, ako bola tá naša. Aktuálnu ponuku nájdete vždy na www.pttours.sk

Možnosti sú obmedzené len výškou vášho bankového konta. Kajuty už nemáte rozdelené podľa tried – lodné spoločnosti nechcú nikoho uraziť – sporivci si otvárajú dvere kajuty bez okien sami, pre obdivovateľov vzdialených obzorov sú kajuty s oknami, balkónmi, prípadne menšími terasami. 

Čítajte tiež

High society uvádza do luxusnej kajuty na hornej palube osobný komorník a obsluhuje steward/ka. Každá lodná spoločnosť má vlastný fan club – čím dlhšie s nimi plávate, tým väčšie výhody si užívate. Výber je ťažký, tie koráby sú nádherné.

Z prístavu do prístavu

Plavbu okolo sveta sme si z časových dôvodov nemohli dovoliť, a tak nám zostalo malebné Mare nostrum. Tri moria: Ligurské, Baleárske a Tyrhénske, tri štáty: Taliansko, Francúzsko a Španielsko na linke Janov – Marseille – Tarragona – Mallorca – Ibiza – Olbia – Janov. 

Plávate v noci a hviezdne nebo patrí romantikom. Rodina si vyberá len kajuty vedľa seba, pretože priečka medzi balkónmi sa dá odklopiť a ste stále spolu. V prípade tejto plavby na pravoboku. Tak budú pred vami pobrežné svetlá, nad vami Mliečna dráha a za vami spiace deti. K tomu ešte dobrý ročník a krátka cigaretka. 

stredozemne more z hornej paluby
Pohľad na pokojné Stredozmné more za súmraku

Ráno je už loď vyviazaná a môžete vyraziť za skvostami Stredomoria. Pripravené pravidelné shuttle busy vás odvezú do centra mesta, k pamiatkam či plážam. Najesť sa môžete na brehu, alebo sa vrátite na loď koľkokrát chcete. Času je dostatok, loď vypláva zvyčajne až večer. 

Odporúča sa nalodiť polhodinu pred vyplávaním. Posádka kontroluje, kto z lode vychádza aj do nej vchádza, ale na nikoho sa nečaká. Ak sa vám zadarí nájsť len prázdne mólo, pomôžu už len miestni rybári. Netreba robiť paniku a vyraziť hneď za loďou. Na otvorenom mori vás nenalodia a v ďalšom prístave sa kotví celý deň. O zážitok viac.

Ach tie morské jazyky

Zahúka lodná siréna a Babylon jazykov a národností opúšťa prístavné mólo. Ideálna príležitosť zdokonaliť sa, podebatovať s posádkou a nadviazať nové letné známosti. Stačí ovládať niektorý zo stredomorských jazykov – franinu, taliančinu, španielčinu, angličtinu a nemčinu.

Áno, aj posledné dva patria neodmysliteľne k Stredomoriu. Vstupná brána z Atlantiku – Gibraltar, s nádhernými výhľadmi je stále anglický. Nad Maltou s nedobytnými pevnosťami maltézskych rytierov a Suezským prieplavom spustil Buckinghamský palác svoju vlajku len nedávno.

Nemčina zas zostala natrvalo v Stredomorí vďaka Jadranu – od Terstu až po Boku Kotorskú bolo Naše more a tisícky českých a slo-venských námorníkov sa plavilo na lodiach monarchie pod oknami cisárovnej Sissi na ostrove Korfu.

Aj na tieto miesta sa môžete na budúcej plavbe doplaviť s PT tours Slovakia s.r.o. Obavy nemusia mať ani pamätníci budovateľských hesiel socializmu. Na sprievodcovských plavbách s PT tours Slovakia s.r.o. sa nemusíte báť, že sa stratíte. Náš všadeprítomný sprievodca vydáva skrátenú verziu lodných novín v jazyku nášho kmeňa, preloží bohaté lodné menu, pomôže vybaviť a sprevádza exkurzie. Je stále k dispozícii a na telefóne.

mallorca cesta vnutrozemim
Adrenalínové horské cesty ostrova Mallorca

Kotvu vytiahnuť – laná povoliť – plachty napnúť

Povely rozliehajúce sa kedysi po celej lodi sú už dnes len nostalgickou spomienkou. Karavely, ktoré sa vydávali objavovať a dobýjať svet, vyzerajú vedľa dnešných námorných kolosov ako detské hračky.

Rodinné plavby s deťmi majú neobyčajné čaro. Kde inde ako na lodi máte príležitosť rozvíjať detskú fantáziu a predstavivosť. Urobte si čas, aby mohli zaspávať na mori s príbehmi o pirátoch, potopených pokladoch a ostrovoch ľudožrútov. Myslite na pokojný spánok svojich detí, už keď vyberáte kajutu. 

Aby ste sa nestratili v záplave možností, obráťte sa na skúsených profesionálov, ktorí sa v plavbách vyznajú. Nechajte si poradiť špecialistami z PT tours Slovakia s.r.o., ktorí vás usmernia a aj na 300-metrovej lodi pomôžu vybrať dokonalé miesto, kam neprenikne hluk nočného života.

Každá loď je kaleidoskopom povolaní a nikdy neviete, čím sa váš potomok inšpiruje. Nemusíte ho do ničoho nútiť, sám sa bude pýtať, ľahko to prijme a zapamätá si to lepšie ako v škole. 

Na lodi máte vždy dostatok času venovať sa deckám, spoločne vyberať z ponuky sprievodcovských exkurzií, ktoré organizuje PT tours Slovakia, s.r.o., a plánovať nové plavby. A ak vo vás zostalo aspoň trochu detskej snivej romantiky, nabudúce sa vyberte na námornú expedíciu alebo na 160-metrovú plachetnicu… aj to ponúkajú v PT tours Slovakia s.r.o. Všetko potrebné nájdete na www.pttours.sk.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore