Práve čítate
Daruj školské pomôcky, daruješ budúcnosť deťom
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Daruj školské pomôcky, daruješ budúcnosť deťom

zbierka skolskych pomocok

Nie všetci sme rodičmi, no všetci sme raz boli deťmi. Pomoc tým najmenším by nám preto nemala byť ľahostajná, najmä ak ide o pomoc ku vzdelaniu, na ktoré má každé dieťa právo. Ešte do 15. septembra je možné darovať školské pomôcky či elektroniku deťom zo sociálne slabších rodín a detských domovov alebo prispieť na sociálne štipendium pre žiakov.

Zbierku školských pomôcok organizuje Slovenská katolícka charita v spolupráci s diecéznymi a arcidiecéznymi charitami, ktoré pracujú s ľuďmi v núdzi po celom Slovensku a pomáhajú aj deťom zlepšovať podmienky, v ktorých vyrastajú. „Práve vzdelanie by malo byť cestou, ako vyrovnávať sociálne rozdiely. Nedovoľme, aby nedostatok rodičov predurčoval budúcnosť detí. Pokiaľ rodičia nemajú prostriedky, ich budúcnosť máme v rukách my, spoločnosť. Preto by sme mali pomôcť,“ hovorí Erich Hulman, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.

Pomoc pre deti aj ich rodičov

Charita vyzýva verejnosť na darovanie nových alebo použitých školských pomôcok pre deti, ktoré ich potrebujú. Odovzdať svoj dar do zbierky môžete na desiatkach zberných miest po celom Slovensku do 15. septembra. Aktuálny zoznam zberných miest je zverejnený na www.charitapomaha.sk/skolske-pomocky/; v samotnej Bratislave je ním aj sídlo Slovenskej katolíckej charity na Kapitulskej 18. Okrem štandardných pomôcok, školských tašiek, farbičiek, peračníkov, prezuviek či zošitov, písacích a výtvarných potrieb sú vítané notebooky a ďalšia elektronika, ktorá je potrebná pre dištančnú výučbu a získavanie počítačových zručností, ale aj pre stredoškolákov a mladých pripravujúcich sa na vysokú školu. Časť darovaných pomôcok podporí aj rodiny zasiahnuté tornádom na južnej Morave.

Odovzdavanie skolskych pomocok v krizovom centre v Spisskej Novej Vsi
Odovzdávanie školských pomôcok v krízovom centre v Spišskej Novej Vsi. Zdroj: A. Hovancová, Spišská katolícka charita

„Máme napríklad veľmi šikovného 8-ročného chlapca v Piešťanoch. Navštevuje už 6. ročník umeleckej školy, no od svojich spolužiakov je o niekoľko rokov mladší, pretože predchádzajúcich päť ročníkov zvládol len za 2 školské roky. Je to mimoriadne talentované dieťa. Jeho otec však tragicky zahynul a mama, aby ho vychovala, pracuje na dve smeny,“ hovorí Darina Kvetanová pracujúca v Trnavskej arcidiecéznej charite. „Pomôcť mu napredovať a zabezpečiť, čo potrebuje, môžeme dnes aj my.“

Majú na to, no chýbajú im prostriedky na rozvoj talentu

Podobný osud poznajú tisícky ďalších rodín, ktorým chýbajú peniaze nielen na výbavu do školy. Akonáhle treba podporiť ich talent, nemôžu inak, len dávať z posledného alebo hľadať kompromis.

Pre talentované a usilovné deti otvára Charita preto aj sociálne štipendium na podporu jednotlivých žiakov zo znevýhodneného prostredia po celom Slovensku. Štipendium pomôže zaplatiť jazykové, športové alebo iné záujmové a vzdelávacie krúžky, doučovanie, školský výlet či nákladnú školskú pomôcku alebo učebnicu, aj cestu do školy. Podľa sociálnych pracovníkov Charity môžeme aj takto zabrániť sociálnemu vylúčeniu žiakov. Ponúkneme im priestor na trávenie voľného času a odstránime riziká, ktoré ponúka ulica.

Čítajte tiež

zbierka skolskych pomocok
Zbierka školských pomôcok pomôže každý rok tisíckam rodín. Zapojiť sa je jednoduché.

Podporiť sociálne štipendium pre deti môžete na účte SK37 0900 0000 0001 7687 5345, variabilný symbol 2211, alebo online na https://charita.darujme.sk/3089/.

„Už 12 rokov sa celonárodnou zbierkou snažíme pomáhať sociálne znevýhodneným deťom, aby na začiatku školského roka mohli zasadnúť do lavíc pripravené a mali rovnakú šancu na vzdelanie ako ostatné deti. V mene týchto detí za každý dar ďakujeme,“ uzatvára Erich Hulman.

Čo je možné darovať do zbierky, zberné miesta a ďalšie potrebné informácie nájdete na www.charitapomaha.sk/skolske-pomocky/.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore