Práve čítate
Dentálna hygiena: Žiarivý úsmev a zubný strojček
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Dentálna hygiena: Žiarivý úsmev a zubný strojček

zubny strojcek pre deti dentalna hygiena

Hovorí sa, že žiarivý úsmev je najkrajší módny doplnok. Čo všetko však treba urobiť pre to, aby boli naše zuby krásne, čisté a zdravé? Prečo je dentálna hygiena dôležitá aj u detí? V predošlom čísle nám zubná lekárka poradila, ako sa o zuby nás aj našich detí vzorne starať. V tomto článku sa zameriame na starostlivosť o zuby počas nosenia zubného strojčeka, ako aj po jeho odstránení. S problematikou starostlivosti o čistotu zubov nás a našich detí nám pomáha dentálna hygienička ŽANETA VAVÁKOVÁ.

Strojček sťažuje umývanie

Počas nosenia zubného strojčeka je sťažené umývanie zubov, čo však samo osebe nespôsobuje problém. Ten nastáva vtedy, keď sa zanedbáva ústna hygiena, a teda nevenuje sa dostatočná pozornosť umývaniu zubov. V tom prípade dochádza k zvýšenej priľnavosti povlakov, čím sa zvyšuje náročnosť na udržiavanie optimálnej ústnej hygieny. Ak v okolí súčiastok zubného strojčeka zostávajú povlaky, dochádza k narušeniu povrchu skloviny, vznikajú rôzne pigmentové škvrny (viditeľné biele škvrny). Následne sa zvyšuje aj kazovosť zubov.

Jedením a žutím tuhej stravy sa zabezpečuje samočistiaca funkcia zubov, ale pri používaní strojčeka je táto funkcia narušená. Preto treba zvýšiť ostražitosť pri dodržiavaní dentálnej hygieny. Používaním správnej techniky umývania zubov, ako aj používaním správnych pomôcok na ich čistenie možno toto riziko výrazne znížiť.

Po ukončení liečby strojčekom

Čeľustný ortopéd pri snímaní zubného strojčeka zalešťuje zuby, zabezpečí ich hygienu aj fluoridáciu. V prípade, že by pretrvávali problémy s hygienou, možno vyhľadať dentálneho hygienika, ktorý zabezpečí odstránenie pigmentácie či iných nedostatkov a prispeje tak k zvýšeniu ústneho zdravia.

dentalna hygiena
Ilustrácia: Eva Kováčiková

Dôležité sú aj preventívne prehliadky. Tie sú u detí dvakrát ročne a sú vždy spojené s fluoridáciou, ktorá má za úlohu spevniť sklovinu. Absolvovanie dentálnej hygieny podľa odborníčky nikdy nie je „od veci“ a vždy vedie ku skvalitneniu zdravia ústnej dutiny. „Najdôležitejšie však je, aby sa pacient o svoje zuby staral už počas nosenia strojčeka. V prípade, ak tak urobí, nemusí sa obávať zlého estetického výsledku,“ hovorí dentálna hygienička.

Ako často vyhľadať dentálnu hygienu?

Bežne nás pacienti navštevujú raz ročne. Odporúčame však, aby zvážili dve a viac návštev ročne v prípade, že majú problémy s paradentózou, zápachom z úst či s iným zubným ochorením.“ Dentálna hygiena zvyšuje mieru starostlivosti o zuby a zároveň výrazne znižuje riziko vzniku zubných kazov, preto je vhodné vyhľadať odborníka minimálne raz za rok. Dentálna hygiena je komplexný postup úkonov, ktorý zahŕňa motiváciu pacienta k zvýšenej starostlivosti o ústnu hygienu, pomáha mu pochopiť, akým spôsobom je najvhodnejšie umývať zuby. Následne sa mu ponúkne ich odborné ošetrenie.

Bežne nás pacienti navštevujú raz ročne. Odporúčame však, aby zvážili dve a viac návštev ročne v prípade, že majú problémy s paradentózou, zápachom z úst či s iným zubným ochorením.“

Žaneta Vaváková, dentálna hygienička

Počas dentálnej hygieny sa môžete stretnúť aj s tým, že vám dentálna hygienička „nafarbí“ zuby pomocou špeciálneho roztoku, ktorý zvýrazní miesta, kde sa nachádza povlak. Týmto spôsobom vám ukáže, na ktorých miestach treba hygienu vykonať, inštruuje vás, aby ste vedeli podobnej situácii predchádzať, a odborne ho odstráni. Dôležité je, že „dentálna hygiena v žiadnom prípade nepoškodzuje zubnú sklovinu, skôr ju zalešťuje a vyčistí od pigmentových škvŕn, preto sú všetky obavy zbytočné,“ vysvetľuje Žaneta Vaváková.

Deti a dentálna hygiena?

Deti by mali navštevovať zubného lekára už „od prvého zúbka“. Počas návštevy lekára sa deti oboznámia s prostredím ordinácie zubného lekára. Rodičia sa zase dozvedia dôležité informácie o tom, ako viesť svoje deti k zdraviu ústnej dutiny. V prípade, keď rodič neovláda zásady správneho umývania zubov, nedokáže viesť ani svoje dieťa k správnej starostlivosti o zúbky. A práve vtedy prichádza na rad dentálny hygienik.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore