Práve čítate
Detská joga – hravé cvičenie pre deti, pri ktorom sa nenudia
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Detská joga – hravé cvičenie pre deti, pri ktorom sa nenudia

vesela joga
detska joga
joga pre deti meditacne cvicenia
hrave cvicenie
dychove cvicenia +2
Zobraziť galériu
detska joga

V dnešnom uponáhľanom svete sa kladú na deti čoraz väčšie nároky, čo môže byť pre ne často stresujúce a negatívne vplývať nielen na ich psychiku, ale aj celkové zdravie. Vďaka detskej joge deti znovuobjavia harmóniu, uvoľnia sa, získajú pružnosť a naučia sa byť láskavé jedno k druhému. O benefitoch, ktoré prináša detská joga, sme sa rozprávali s certifikovanou lektorkou detskej jogy Ivanou Kuricovou, ktorá vedie kurzy Veselá joga pre deti v bratislavskom centre Dandala.

Aký benefit môžeme očakávať, ak dáme svoje dieťa na detskú jogu?

Ako hovorievam, detská joga robí šťastné deti. Na našich hodinách sa veľa smejeme, tancujeme, kričíme a skáčeme. Vieme sa stíšiť pomocou nášho dychu, zapojíme svoje zmysly a pozorujeme, čo sa deje práve teraz. Počúvame svoje telo a vnímame svoj vnútorný svet. Pomocou jogových pozícií sa dostaneme na čarovné miesta, zmeníme sa na silných bojovníkov, vysoké stromy, zvieratá a veci.

„Naše telo je ako náš dom, ktorý stále nosíme so sebou. Nech je vonku akokoľvek, v našom tele by sme sa mali cítiť dobre.“

Ivana Kuricová, certifikovaná lektorka detskej jogy

Deťom hovorievam, že joga je o tom, aby sme sa v našom tele cítili „v pohode“. Naše telo je ako náš dom, ktorý stále nosíme so sebou. Nech je vonku akokoľvek, v našom tele by sme sa mali cítiť dobre. Joga prináša deťom harmóniu, silu, pružnosť, uvoľnenie a sebavedomie. V nesúťaživom prostredí sa učíme rešpektovať vlastnú jedinečnosť a byť láskavý k sebe a k svojmu okoliu.

Je detská joga bezpečná pre detskú chrbticu? Neublížim dieťaťu?

Pri joge si veľa ľudí myslí, že je naším cieľom dať si nohu minimálne za hlavu. Hlavne pri deťoch nejdeme do extrémnych pozícií. Ako pri strome sú dôležité silné korene, tak aj pri deťoch ideme od základu a učíme sa stabilite. Nezostávame v pozíciách dlho. U detí je dobré to, že nerobia nič, čo im je nepríjemné alebo pri čom pociťujú bolesť. Ak je pre ne nejaká pozícia náročná, jednoducho ju robiť nebudú. Nás dospelákov často ženie ego a ideme aj do pozícií, na ktoré naše telo ešte nie je pripravené.

V akom veku je optimálne začať s jogou pre deti?

S detskou jogou je dobré začať od troch rokov. Vtedy už možno dieťa pekne zaujať a hravo zvládne 45-minútovú lekciu.

Akú výhodu má detská joga v porovnaní s možno na prvý pohľad atraktívnejšími športmi ako napríklad, futbal, hokej a pod.?

Ja vnímam jogu ako základ. Správne dýchanie, zdravé držanie tela, tréning pozornosti, pozície na pružnosť, silu, rovnováhu…, to všetko deti využijú nielen pri ostatných športoch, ale aj v škole. Joga je nesúťaživá a na mojich hodinách vidím, že je to veľký oddych hlavne pre deti, ktoré sa venujú športom zameraných na výkon.

„To, čo zvládneme dnes, nemusíme zajtra a zase naopak. Treba pristupovať k sebe so súcitom a s láskou. V dnešnej dobe sú deti na seba prísne.“

Ivana Kuricová, certifikovaná lektorka detskej jogy
Moje dieťa má nadváhu a nechce sa hýbať. Pomôže mu joga pre deti v chudnutí?

Detská joga je robená hravou, zážitkovou formou. Dieťa si to užíva a pohyb nie je preň nepríjemný a nudný, ale robí mu radosť.

Na hodinách kladieme dôraz aj na neporovnávanie sa, láskavosť a rešpekt jeden k druhému. Každý máme iné telo a iný deň. To, čo zvládneme dnes, nemusíme zajtra a zase naopak. Treba pristupovať k sebe so súcitom a s láskou. V dnešnej dobe sú deti na seba prísne.

joga pre deti meditacne cvicenia
Detská joga pod vedením inštruktorky Ivany Kuricovej

Pracujeme s vedomou pozornosťou, vnímaním tela, mysle…, to všetko je potrebné aj pri prijímaní potravy. Vnímavé jedenie je jedenie, pri ktorom zapojíme svoje zmysly. Akú farbu a vôňu má jedlo? Uvedomujeme si zvuk, keď jedlo hryzieme zubami atď. Hráme s deťmi takú hru na mimozemšťana. Položím im na dlaň napr. sušené hrozienko alebo kocku čokolády a chvíľku ho len pozorujeme, vnímame. Ako keby sme boli mimozemšťania a nepoznali to. Snažíme sa užiť si jedlo, nielen ho hodiť do úst a po pár sekundách myslieť na to, čo budeme robiť o hodinu, dve, zajtra, prípadne čo sme robili včera. Vedome zameriame svoju pozornosť na prítomnosť, teda momentálne na jedlo. Tam, kde je telo, má byť aj hlava. Práve nevedomé jedenie vedie k prejedaniu sa.

Joga je často spájaná aj s meditáciami a dychovými cvičeniami. Je takáto joga pre deti dostatočne zábavná? Nenudia sa?

Dychové a meditačné cvičenia sa tiež robia zábavnou formou. Napríklad robíme dychového policajta, dychový výťah alebo si predstavujeme, že sa naše dlane zmenia na kvet a s každým nádychom sa kvet otvorí a s výdychom zatvorí. Môžeme vo svojej predstavivosti ísť napr. na hory, pričom každý prst je hora a dostať sa na vrchol musíme pomocou nádychu a dole sa spustíme na sánkach s dlhým výdychom. To všetko sú jednoduché cvičenia, ktoré dieťa môže spraviť aj v škole s rukami pod lavicou.

„S deťmi sa učíme, ako so svojimi myšlienkami a emóciami pracovať. Ako sa majú sústrediť na učenie a ako uvoľniť napätie. Pomocou jednoduchých cvičení zameraných na vedomú prácu s pozornosťou sa učíme, ako sa sústrediť na prítomný okamih.“

Ivana Kuricová, certifikovaná lektorka detskej jogy
Dokáže detská joga pomôcť deťom zvládať stres v škole?

Na joge sa učíme, že všetky naše emócie sú prirodzené. Je normálne cítiť strach, hnev, smútok… nedá sa byť stále šťastný. To, čo môžeme s nimi urobiť, je vedome sa rozhodnúť, ako na tieto emócie reagovať. Vypnúť automatickú reakciu je veľmi ťažká úloha aj pre nás dospelákov. Je normálne cítiť určité napätie v škole pred skúškou, ale nemalo by nás to paralyzovať, spôsobovať nespavosť, bolenie brucha atď.

S deťmi sa učíme, ako so svojimi myšlienkami a emóciami pracovať. Ako sa majú sústrediť na učenie a ako uvoľniť napätie. Pomocou jednoduchých cvičení zameraných na vedomú prácu s pozornosťou sa učíme, ako sa sústrediť na prítomný okamih. Ak je tou prítomnosťou práve napr. písomka, dieťa sa vie pomocou dychu uvoľniť, upokojiť a sústrediť sa. Na druhej strane, ak je čas na oddych, dieťa by sa nemalo trápiť tým, čo bude v škole.

Deťom zvyknem hovoriť, že niekedy to je v tej našej hlave ako na diaľnici, myšlienky idú rýchlo ako autá… My sa učíme, ako ich v tej hlave dostať z myšlienok pomocou zmyslov do prítomnosti. Bez hodnotenia, len pozorujeme, čo sa deje. Pomocou dychu sa vieme dostať z hlavy do brucha, ktoré nerozmýšľa. Je ako pokojná hladina, len ide s nádychom hore a dole… Ale chce to tréning.

Vedeli by ste nám opísať, ako prebieha typická hodina detskej jogy?

Každá hodina jogy má určitú štruktúru, ale veľmi záleží na veku detí a na energii, s akou na hodinu prídu. Takisto či sú hanblivé, tiché, alebo naopak, veľmi aktívne. Keď prídu skáčuc, viete, že sa s nimi musíte energicky stretnúť, takže dáte niečo dynamické na začiatok a postupne sa stišujeme. Napríklad sa hráme na pukance. Staršie deti sa už chcú veľa rozprávať a relaxovať. Väčšina ich dňa je zameraná na výkon, takže si prídu oddýchnuť.

dychove cvicenia
Joga pre deti v bratislavskom centre Dandala

Súčasťou každej hodiny je nácvik správneho držania tela a dychové cvičenia. Povieme si, ako sa máme, rozcvičíme sa, pozdravíme slnko, zopakujeme si jogové pozície, užijeme si jogovú hru a uvoľníme sa vo voňavej relaxácii. Hodiny sú zážitkové, pracuje sa s príbehom, hudbou. Veľa sa smejeme, tancujeme, skáčeme, cvičíme rovnováhu, získavame odvahu, ale aj ležíme ako uvarené špagety alebo čokoládový puding. Pracujeme s myšlienkami a emóciami, ktoré sú našou súčasťou a ktoré si zaslúžia láskavú pozornosť.

Čo by ste odporučili rodičom, ktorí plánujú dať svoje dieťa na jogu?

Nechajte deti užiť si to. Ak chce rodič na prvej hodine s menším dieťaťom zostať, je vítaný, ale musí cvičiť s nami. Stáva sa, že rodič v snahe pomôcť svojmu dieťaťu sa ho snaží usmerňovať a napomínať, ako má sedieť, že sa nemá hrbiť a hlavne má cvičiť atď. Niektoré deti na prvých hodinách potrebujú najprv pozorovať, čo sa deje, a potom sa so zvedavosťou zapoja. Snažíme sa, aby dieťa cvičilo pre svoje potešenie, a nie pre pochvalu od rodiča. Nechajme ho užiť si to a užime si to s ním.

Keby ste mali opísať, prečo vás detská joga oslovila, čo by ste povedali?

Joga robí šťastnými deti a mňa takisto. To, čo učím ich, učím aj seba. Učíme sa zakoreniť, rozkvitnúť a letieť. Budujeme silu, sebavedomie, pružnosť, ale aj láskavosť. Milujem ten pocit, keď vidím, ako sa deti vedia uvoľniť, upokojiť tú večne skákajúcu myseľ a len tak jednoducho byť. Objavíme to bezpečné miesto, ktoré máme vždy so sebou. Je to moment, keď spomalíme a uvedomíme si, že sa cítime vo svojom tele dobre a sme šťastní.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore