Práve čítate
Elektrosmog je skoro všade okolo nás. Viete, ako sa pred ním chrániť?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Elektrosmog je skoro všade okolo nás. Viete, ako sa pred ním chrániť?

elektrosmog zdravie high tech spotrebice

Za posledné desaťročia sa množstvo umelých elektromagnetických polí markantne zvýšilo a prostredie, v ktorom žijeme, nemusí veľmi prospievať nášmu zdraviu. Elektromagnetické polia veľmi nízkych frekvencií a rádiofrekvenčné polia, podobne ako hluk, prach, chemické látky, radón alebo rádioaktivita, predstavujú porovnateľne seriózne znečistenie prostredia.

Kancelárie, byty aj rodinné domy sú dnes už presýtené elektrosmogom. Tieto polia sú pre ľudí neviditeľné a necítiteľné a asi aj preto im málokto venuje pozornosť. Určité typy polí, ktoré od nepamäti existujú v prírode, sú pre živé organizmy neškodné a počas miliónov rokov sa na ne adaptovali, ale na tie umelé, ktoré človek vytvára posledné 2 – 3 dekády, si sotva tak rýchlo zvykneme, ako si myslíme. Ich neustály exponenciálny nárast môže byť v konečnom dôsledku veľkým problémom.

Komfort alebo zdravé bývanie?

Nové technológie nám prinášajú stále väčší komfort v domácnostiach. Pri využívaní elektrickej energie však zariadenia a prístroje buď zámerne, alebo neúmyselne vytvárajú elektrické a magnetické polia, často nie statické, ale striedavé, rôznych frekvencií (resp. vlnových dĺžok). Biela i čierna technika – práčky, sporáky, umývačky riadu, adaptéry, ale i sušiče vlasov, holiace strojčeky, elektrické podlahové kúrenie či elektrické deky produkujú silné magnetické emisie najrôznejších frekvencií, ktoré prenikajú hlboko do nášho tela a indukujú elektrický prúd. Čím vyššia frekvencia, tým väčší prúd. To platí najmä pre vysokoefektívne indukčné varné platne a bezdrôtové nabíjačky.

K týmto zariadeniam sa pridávajú ďalšie, ktoré používajú rádiovú bezdrôtovú komunikáciu – mobilné a bezdrôtové telefóny, detské pestúnky – monitory, mikrovlnné rúry, Wi-Fi a Bluetooth zariadenia. Tieto zahŕňajú aj bezkáblové klávesnice a myši, rôzne doplnky k telefónom a počítačom, vrátane obľúbených fitness náramkov alebo inteligentných odevov. Všetky používame bezprostredne pri tele a dlhodobo, takže predstavujú extrémne expozičné zdroje mikrovlnných polí, ktoré nikdy v histórii neexistovali.

Deti sú najcitlivejšie

Najcitlivejšie na takéto exponované prostredie môžu byť deti. Plač, narušený spánok alebo hyperaktivita by nás mali upozorniť na to, že niečo nie je v poriadku. Príznaky elektrosenzitivity (extrémnej citlivosti na elektromagnetické polia) sa prejavujú aj u stále väčšej skupiny dospelých ľudí, pričom prejavy môžu byť veľmi nešpecifické a často až vysiľujúce – celkový stres, poruchy spánku, nevoľnosť, neschopnosť sústredenia, bolesť hlavy, hučanie v ušiach, rôzne kožné a systémové alergie. Takéto ohrozenie zdravia, najmä detí, by sme nemali ignorovať a aspoň doma si vytvoriť prostredie, kde sa budeme vystavovať elektromagnetickým poliam čo najmenej. Ideálne je vyvarovať sa expozíciám v spálni, kde sa zdržiavame najdlhšie, rovnako ako v detskej izbe, kde sa najviac zdržiavajú deti.

Poškodené zdravie

To, že pôsobením elektromagnetických polí, s ktorými živé organizmy prichádzajú v poslednom čase do styku, dochádza k nežiaducim biologickým procesom, potvrdili za posledných 20 rokov aj mnohé medzinárodné revidované štúdie, ktoré upozorňujú na to, že expozícia elektromagnetickým poliam môže viesť až k vážnym diagnózam – autizmu, cukrovke, Alzheimerovej chorobe či mutačným poškodeniam DNA. Naznačujú to aj posledné zverejnené výsledky amerického Národného toxikologického programu (NTP), ktorý zahŕňa cielené systematicky orientované štúdie pôsobenia rádiofrekvenčných elektromagnetických polí na živé organizmy na úrovniach nižších, než sú aktuálne limitné úrovne stanovené v medzinárodných smerniciach.

elektrosmog zdravie high tech dieta
Ilustrácia: Eva Kováčiková

Tohto sa radšej zbavte!

V prvej fáze prevencie a ochrany je možné veľa vecí zmeniť v domácnosti svojpomocne. Najjednoduchšie je minimalizovať prevádzku tých zariadení, ktoré vytvárajú najväčšie emisie a prípadne ich nahradiť alternatívnymi. Platí to najmä pre spomínané indukčné varné platne a bezdrôtové nabíjačky, ale i pre všetky rádiové (mikrovlnné) komunikačné technológie. Mnohí z nás nimi bez zamyslenia vybavili domácnosti len preto, aby mohli pripojiť obľúbený smartfón a tablet na internet. Bezdrôtové pripojenie, ktoré navyše nerieši napájanie, stačí nahradiť káblovými alternatívami, ktoré sú bez debaty spoľahlivejšie, rýchlejšie a tiež bezpečnejšie z pohľadu úniku dát. Máloktorí však už vedia, že každé zariadenie je možné pripojiť na internet káblom, dokonca i obyčajný smartfón. Kábel zároveň slúži na nabíjanie zariadenia.

Dôležité desatoro

  • Elektrické deky neponechávajte zapnuté v posteli trvalo, posteľ si predhrejte a odpojte deku zo zásuvky.
  • Pozor na nočné lampičky. I keď sú vypnuté, elektrické káble vytvárajú v okolí veľké elektrické pole. Umiestnite ich čo najďalej od postele, príp. skontrolujte, či vypínač rozpája fázový vodič. Ak to tak nie je, otočte vidlicu v zásuvke o 180°.
  • Obmedzte použitie netienených elektrických predlžovačiek a spletí káblov. Použite tienené, príp. organizované v kovových uzemnených lištách.
  • Detské pestúnky – monitory umiestnite čo najďalej (min. 1 m) od dieťaťa a ak je to možné, vyhnite sa rádiovým verziám.
  • Pokiaľ používate mobilné dáta, Wi-Fi alebo Bluetooth na mobilnom telefóne, tablete alebo notebooku, držte ich čo najďalej od tela a počas noci ich neumiestňujte k posteli. Používajte káblové pripojenie a vypnite bezdrôtovú komunikáciu pomocou režimu „v lietadle“. Nedávajte ich do rúk deťom, pokiaľ sú aktivované bezdrôtové služby.
  • Mobilné dáta, Wi-Fi a Bluetooth používajte v prenosných zariadeniach len na nevyhnutný čas. Následne ich deaktivujte.
  • Mobilnými a bezdrôtovými telefónmi volajte čo najkratšie. Dodržujte výrobcom udávanú minimálnu vzdialenosť od hlavy a tela (5 – 15 mm). Ak už musíte volať dlhší čas, použite hlasitý hovor alebo prídavné slúchadlá – nie však káblové alebo bezdrôtové (Bluetooth)! – na trhu sú špeciálne s gumenými zvukovodmi, ktoré zabránia prieniku mikrovĺn až k hlave. Najideálnejším riešením na dlhé alebo časté hovory sú stále káblové telefóny.
  • Ak sú práčka, sušička, sporák, indukčná platňa, umývačka, elektrický radiátor, mikrovlnná rúra, príp. iné vysokopríkonové spotrebiče v činnosti, zabráňte deťom zdržiavať sa dlhodobo v ich bezprostrednej blízkosti. Rovnako to platí pre elektrické podlahové kúrenie.
  • Vyhnite sa sušeniu vlasov vo večerných hodinách, intenzívna expozícia magnetickým poliam zo sušiča môže narušiť produkciu melatonínu (spánkového hormónu) v epifýze, ktorý je prirodzeným rádioprotektívnym liekom.
  • Minimalizujte večernú expozíciu „modrému“ svetlu z LCD a LED obrazoviek počítačov, tabletov a mobilných telefónov. Pozor tiež na úsporné žiarivky a LED žiarovky s „denným“ svetlom. Pre večerné osvetlenie si vyberte žiarovky s najteplejším svetlom (menšie hodnoty K), príp. používajte bežné wolfrámové alebo halogénové žiarovky. Aj príliš vysoká intenzita svetla večer a najmä v noci znižuje hladinu melatonínu.

Čo v prípade, ak neexistuje jednoduché riešenie?

Ak nie je zdrojom elektrosmogu spotrebič alebo zariadenie vo vašej vlastnej domácnosti, ktoré môžete jednoducho vypnúť (napr. elektrické rozvody, vysoké napätie či vysielače neďaleko domu, bytu alebo kancelárie), je nutné pristúpiť k zložitejším úpravám.

  1. Zavolajte si odborníka, ktorý vám poradí, ako čo najefektívnejšie riešiť elektrosmog vo vašej domácnosti.
  2. Zmerajte si aktuálne expozície elektromagnetickým poliam. Je vždy dobré poznať, či a kde sú najkritickejšie miesta, a na tie sa pri riešení zamerať.
  3. Vymeňte klasické predlžovacie káble (príp. prípojné vodiče spotrebičov) za tienené. Je to pomerne jednoduché a často veľmi účinné.
  4. Kritické plochy, steny, stropy, podlahy a okná je možné zatieniť efektívnym tieniacim materiálom tak, aby bolo dosiahnuté aj esteticky prijateľné riešenie.

Hľadáte nový pozemok alebo byt?

Pri výbere pozemku alebo kúpe bytu sa presvedčte, že v blízkom okolí nie je priveľa externých zdrojov elektromagnetických polí (blízke vedenie vysokého napätia, blízke bázové stanice mobilnej siete, rozhlasové a televízne vysielače, radarové základne či „nevhodný“ sused), ktoré by bolo v budúcnosti náročné tieniť. Myslite na to s výhľadom i tam, kde momentálne nie je problém, v budúcnosti byť môže (otvorené priestranstvá, najvyššie poschodia bytoviek).

Staviate dom? Máte vyhraté!

Pri stavbe domu alebo rekonštrukcii bytu môžete urobiť veľa vecí, ktoré vám pomôžu vytvoriť doma zdravé prostredie. V prvom rade sa zamerajte na elektroinštaláciu. Je vhodné do stien uložiť tienené elektrické káble a tienené inštalačné boxy, ktoré môžu slúžiť aj ako počítačová sieť. Vyhnete sa tým budovaniu bezdrôtových sietí. Elektrické rozvádzače a hlavné rozvody elektriny umiestnite čo najďalej od spální a detských izieb, príp. ich izolujte špeciálnymi feromagnetickými fóliami. Premerajte pozemok na prítomnosť rádioaktívneho radónu v podloží.

V prípade potreby môžete inštalovať vhodnú izoláciu. Voči externým rádiovým (mikrovlnným) zdrojom a zdrojom elektrických a magnetických polí z vysokého napätia je možné vybudovať účinnú ochranu z vhodných tieniacich materiálov, a to ešte na vonkajšej fasáde domu alebo na strešnej krytine. Použiť môžete pletivá – sieťky z nehrdzavejúcej ocele, antimagnetické fólie, príp. špeciálne grafitové nátery. Veľkého množstva magnetických emisií sa zbavíte aj použitím vodného podlahového vykurovania namiesto elektrického.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore