Rikiki Jeseň 2021 – Rodina v prírode – Digitálna verzia

6,90 

DIGITÁLNA VERZIA MAGAZÍNU

200 STRÁN KVALITNÉHO RODINNÉHO ČÍTANIA

COVER STORY: Babsy Jagušák: Základom je vážiť si prírodu, jej zdroje a uvedomiť si, že všetci ľudia sú si rovní

SPOLU K STOLU: Ria Zelisková: Ešte som nemala degustáciu, na ktorej by som neponúkala niečo na zahryznutie

DIZAJN: Hračkár skrytý v betonárke

MÓDA: Nekupujte, požičajte si a dobre sa starajte

ZVIERATÁ: Životné podmienky „hospodárskych“ zvierat nie sú idylické ani v Európskej únii

ROZHOVOR: Metod Macek: Efektívny systém rehabilitácie živočíchov na Slovensku chýba

EKO: Aj päťročné deti chápu ekológiu

VÝCHOVA: Supermarkety sú fitkom na trpezlivosť

CESTOVANIE: Navštívte na jeseň Podpoľanie, magický región pod vyhasnutou sopkou

FOTOSTORY: Na okraji: Kde život plynie v dupote konských kopýt

Kompletný obsah nájdete nižšie.
PRELISTUJTE SI:

Kategórie:

Popis

Úryvok z titulného rozhovoru s Babsy Jagušák:

Základom je vážiť si prírodu, jej zdroje a uvedomiť si, že všetci ľudia sú si rovní

Čo je momentálne pre teba najväčšou životnou výzvou alebo métou, na ktorej dosiahnutí momentálne pracuješ?

Chcela by som pripraviť televízny projekt, ktorý by mapoval módu a dizajn na Slovensku od približne päťdesiatych rokov minulého storočia až po súčasnosť. Aktuálne som v takom pracovnom nasadení, že hasím len to, čo mi úplne horí a na časovo náročné projekty nemám kapacitu. Ďalšou dlhodobou výzvou v mojom živote je naučiť sa oddychovať a myslieť viac na zdravie a sebarozvoj. Niekedy sa prichytím pri tom, že mám výčitky svedomia, keď poobede na pol hodinu zaspím na sedačke. Moje telo mi často dáva signály, že musím spomaliť. Musím sa naučiť tieto signály počúvať a musím byť viac vnímavá voči svojmu vnútornému hlasu.

Keď sa zamyslíš nad súčasným stavom nášho životného prostredia a nad tým, že mnoho ľudí si to napriek neustále sa zvyšujúcemu apelu stále neuvedomuje, čo by si navrhla ako riešenie, ktoré by im naozaj mohlo otvoriť oči?

Dostali sme sa do takého štádia, že jediné, čo nám pomôže, sú prísne zákony a nariadenia „zhora“. Pred štyrmi rokmi si mnohí ľudia nevedeli predstaviť, že by mali ísť na nákup s vlastnými taškami, ale keď za plastovú tašku mali zaplatiť 5 centov, začali si radšej nosiť vlastné. Automobilky musia pri výrobe zohľadňovať prísne emisné zákony, čo podporuje inováciu a posun k elektromobilite. Veľkou revolúciou prechádzajú aj obalové materiály a bioplasty, a to aj vďaka zákazu jednorazových plastov v Európskej únii. Ak sa bavíme o tlaku zdola, myslím, že zdravý aktivizmus je skvelý nástroj. Ja napríklad veľmi nenápadne hovorím mojej širšej rodine, čo by mali robiť, aby žili udržateľnejšie, a pomaličky sa mi darí meniť ich návyky. Hlavne netreba tlačiť na pílu, treba ľuďom asertívne vysvetľovať, čo by priniesla klimatická zmena a ako sa jej dá predísť. Ešte mi napadá, že každá škola by mala do osnov zaviesť environmentálnu výchovu.