Etiketa – návštevy: Vitajte… keď ste už prišli
Vypustiť tieto slová pri otváraní dverí návšteve odporúčame len spoza širokého úsmevu. Pokus nastaviť hneď od začiatku uvoľnenú atmosféru nemusí každý stráviť. Preto je dôležité vždy vedieť – kedy, kto a načo príde. Poznať správne odpovede na tieto tri otázky je prvý predpoklad na úspešné zvládnutie dočasných votrelcov v našom útulnom domove.
Vždy pripravení
V slabej chvíľke, aj keď s dobrým úmyslom prijaté rozhodnutie usporiadať rodinnú oslavu, prípadne pozvať pár priateľov môže mať devastujúce následky na našu psychiku. Niekoho pozvať znamená pripraviť sa. Platia úplne jednoduché, priam klasické zásady. Obvyklý scenár – zhon a stres, ako to nachystať, ako to stihnúť, medzihra pohody a pokoja, nervy z postapokalyptického upratovania. Výsledok je pre najinteligentnejšiu bytosť úžasný – dve nepríjemnosti zabíjajú jednu pohodovku.
Prečo vlastne organizujeme rodinné oslavy a párty? Jaskynný prazvyk sociologizovať sa je daný genetikou, ale koľkokrát za rok ich robíme z nutnosti, že sa to patrí a že to tak má byť? A koľkokrát preto, že to chceme, len tak pre radosť a pre seba. Zbavme sa zvykovosti, veď zabaviť sa dá už prípravou, vymýšľaním, ako to spestriť a oživiť. Zapojte do toho deti s ich nelogickou fantáziou.
Dôvod návštevy nám zostaví zoznam pozvaných. Rodinné oslavy sú zvyčajne dvoj- až trojgeneračná stretávka. Treba dať dokopy tých, ktorí nevedia rozprávať, s tými, ktorí si nič nepamätajú. Pospomínať si na exkluzivitu žalúdkov našich hostí, nech sa vegetarián s vegánom nemusia dívať na pečenú kačku. Neodfláknite stolovanie, dajte si záležať, inšpirujte sa, kde sa dá, Facebook a Národná knižnica vám všetko neprezradia. Prípravou stola a jedál si cibríte aj svoj estetický cit. Možno vás výsledok vášho úsilia tak prekvapí, že si nájdete čas a doprajete si tieto potešenia aj v robotný deň. Nech práve čas je vaším pomocníkom, ak si nenecháte dostatok času, bude to pripravené len nejako, nikoho z pozvaných to neosloví, nezaujme, nepoteší oko, bude to všedné a bežné.
Hostitelia a hostia
Neposielajte otvárať dvere hosťom vlastné deti. Aj tak to urobia s jedným okom na mobile a v najlepšom prípade stihne prichádzajúci uvidieť ich zadnú časť, ako sa budú ponáhľať k tomu, od čoho ich vytrhol rozkaz domáceho veliaceho dôstojníka: Choď otvoriť. Vítajte každého osobne a nezastupiteľne len vy. Je to vzdanie úcty tomu, kto prichádza, a prvá možnosť prejaviť radosť zo stretnutia. Nálada uvítacieho výboru sa premietne do atmosféry celej párty. Prím hrá jednoznačne hostiteľka, a tak máte zvrchované právo zlepšiť si náladu čímkoľvek vrátane hltu vína. Nikoho nezaujíma značka vašej zubnej pasty, ale či podávate dobrý ročník.
Využite každú možnosť pôsobiť štýlovo, elegantne a pekne. Vaša dobrá nálada a úprimnosť presvedčia každého, že je u vás pečený-varený, a bude sa cítiť skvele hneď po prekročení vášho prahu. Hostiteľka víta vždy ako prvú prichádzajúcu ženu až potom jej partnera, spôsob závisí od vzájomných sympatií a vzťahov.
Kto ide na návštevu, prichádza ako jeden tím, ako rodina, teda spolu naraz. Nejdete do jaskyne s polhodinovými vstupmi. Ak trpíte cnosťou dochvíľnosti, nechajte si ju doma, hostitelia ju nemajú radi. Vždy pár minút po, nikdy ani sekundu pred, ináč si zaslúžite popravnú čatu ešte pred vchodom. To isté platí aj pre nútený odchod. Hostitelia zajatcov neberú, takže všetci a naraz domov. Ukončiť návštevu patrí k nepríjemným povinnostiam hostí, akokoľvek dobre by sa cítili. Prvá sa lúči odchádzajúca žena s právom ponúknuť ruku alebo objatie hostiteľovi.
Kam s nimi?
Hrozba invázie neusporiadaného húfu detí rôzneho veku a výzbroje do oázy nášho pokojného domova nám nemôže ubrať z dobrej nálady. Práve naopak, nech je vhodnou inšpiráciou, aby sme sa na veci nedívali len ako dospeláci.
Neusádzajte detváky medzi veľkých, unudia sa k smrti. Potrebujú hardvérovú aj softvérovú kompatibilitu svojich stolovníkov. Samostatný stôl, pokojne aj do inej miestnosti. Neváhajte vytiahnuť pekné veci a pripravte aj im vkusné stolovanie, my už nejaký ten cit pre estetiku máme a tá malá chasa si ho len vytvára, tak prečo jej nepomôcť…
Časté kontroly z vašej strany budú len nepríjemný dôkaz, že nedôverujete svojmu decku. Ak stretávka prebieha vonku, detský a tínedžerský stôl vyhostiť za hranicu počuteľnosti veľkých uší. Nie pre hluk, ale na zachovanie ich práva na slobodu prejavu, nech sa dobre zabavia. Skúste im ponechať životný priestor bez ustavičného napomínania. Nemusíte svoj poklad prezentovať ako vzorne vychovaný, stačí, keď bude úplne normálny.
Zároveň nebuďte prekvapení z nezvyčajných výčinov, ktoré ste dovtedy u neho nezaregistrovali. Je to len jeho chvíľková indispozícia, lebo sa musel prispôsobiť davovej psychóze svojich vrstovníkov, aby nevyzeral nahlúplo a inteligentne.
Deti spontánne prenášajú svoje domáce maniere správania sa spolu so svojou telesnou schránkou a dôsledným upozorňovaním už nenapravíte na návšteve to, čo ste nestihli doma. Deti nemôžu za svojich rodičov, ale vy za svoje decko áno, tak, prosím, opatrne s drezúrou divých šeliem v cudzích klietkach.
Dva brehy – jedna rieka
Ste hostiteľka, tak si rozdeľte svoj čas, svoju pozornosť a svoj úsmev pre všetkých. Neonatológia, geriatria aj tí, čo ich živia, musia mať pocit, že sú stredom vášho vesmíru. Radostným poslaním hostiteľa je zabezpečiť bezporuchovú logistiku podujatia a po celý čas zotrvať v tieni svojej partnerky.
Opatrne s arómami. Nie je nad vôňu pripravených jedál a maškŕt. Hostitelia prenechávajú hosťom potešenie zo slobody rozhodnutia, čo a koľko zjedia alebo vypijú. Časy, keď bolo treba trikrát ponúknuť, sú už dávno preč. Ponúkať a nútiť nie sú synonymá. Nemusíte presviedčať hostí, že všetko, čo ste pre nich pripravili, si zaslúži michelinskú hviezdu. Všetečné otázky typu „a prečo ti to nechutí?“ sa blížia k verejnému gastroenterologickému vyšetreniu. Servírujte postupne, nech nie je na stole všetko od bravčovej masti po morské riasy. Najprv konverzácia, potom konzumácia. Jedlo a pitie má len dotvárať atmosféru. Od začiatku až do konca môžu byť na stole ovocie, sladkosti a drobnosti na jeden hryz v dosahu všetkých prísediacich.
Rozmanitosť chutí, vôní a sortimentu by mala mať rovnaký level ako konverzačné témy. Snahou hostiteľov je vyfiltrovať explozívne námety a zabijakov rodinných a priateľských vzťahov. Za spam treba považovať platy, choroby, náboženstvo, politiku, prácu, chválospevy na vlastné deti, luxusné dovolenky a systém „zavrel dvere, poďme naňho“. Rodina aj priatelia majú vždy dostatok spoločne prežitých zážitkov, súčasných všedností a plánov do budúcnosti, preto nájsť tému, ku ktorej sa môže každý pripojiť, nemôže byť problém.
Etiketa
Hostiteľov a hostí zdanlivo rozdeľuje len nepodstatná etiketa. Dovoľme jej nevtieravo pripomenúť nám trochu pravidiel, pozornosti, úcty, pochopenia a vnímania vo vzťahoch k druhým. Nesmie nám vziať nadhľad, fantáziu, snivosť, cit pre škodoradostnosť a „blbiny“. Toto všetko totiž potrebujeme, aby sme nudnú prípravu, bežný priebeh a odporný upratovací záver každej návštevy dokázali zmeniť na celkom prirodzené potešenie, rozptýlenie a zábavu, lebo všetko je to rodinný čas a hostia a hostitelia sú najinteligentnejšie bytosti z tej istej planét