Práve čítate
FORD S-MAX: Supermaxík od Forda
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

FORD S-MAX: Supermaxík od Forda

ford s max bezpecne
kineticky dizajn
supermaxik od forda
rikiki ford s max ovladanie
rikiki ford s max car of the year +2
Zobraziť galériu
kineticky dizajn

Pamätáte si ešte sedmičkovú sériu Fast & Furious – ostré oko, pevná ruka, netrpezlivá noha, zvuková kulisa pole position – a chudák Paul Walker v rodinnom minivane? Ukážka, ako sa jedna zo skvelých nedocenených vlastností akčných oteckov – obetovať sa pre rodinu – zmení na dennú moru. Nezúfajte, tatovia, Henry podáva antisérum – FORD S-MAX – dravec v rúchu baránkovom.

ZLOČIN A TREST

Diktát účelnosti, praktickosti a racionality často pochová všetky naše sny a túžby po správnom autiaku. Po generácie nás príroda udržiavala v kondícii obratných lovcov a pestovala pocity pána tvorstva – predviesť sa, ukázať, čo vieme, blysnúť sa. S klasickým minivanom sa môžete akurát blysnúť pred svokrou, že sa vzorne staráte o rodinu. A pri rozbiehaní a predbiehaní premýšľate, aký zločin ste spáchali, keď vám pre výkon trestu určili minivan.

Už keď nás nepriazeň osudu zahnala do boxov rodinných áut, tak nech to stojí za to. Úloha dňa je presvedčiť predsedníčku správnej rady rodiny, že štyri kolesá v garáži musia zosobňovať činorodý životný štýl modernej rodiny. Musia motivovať a viesť k zmenám a progresu. Doba je zlá – vyžaduje si rýchle reakcie a rýchle rozhodnutia. Chceme mať inteligentné deti, tak ich obklopujme zodpovedajúcimi objektmi, nech tvoria a rozvíjajú ich rozum, vkus a emócie.

KINETICKÝ DIZAJN

kineticky dizajn

FORD S-MAX nie je žiadna novinka. Cesty-necesty derie už od roku 2006, keď sa na ženevskom autosalóne objavilo prvé pokolenie. Uviedol sa veľkolepo – stal sa rodinným hitom, čo prekvapilo aj forďákov, a prestížny európsky titul Car of the Year za rok 2007 putoval za oceán. Predseda jury R. Hatton formuloval filozofiu supermaxíka jednou vetou – priestranný, univerzálny rodinný stroj jazdiaci ako športiak. Fungujúci marketing bol na svete a vydržal až do dnešných dní v podobe státisícov predaných kusov.

Ford dal svetu kinetický dizajn supermaxík bol jeho prvým sériovým dieťaťom – stelesnením energie v pohybe. Dnes týmito pojmami nikoho neohúrite a dobrý copywriter odhalí v každom aute úchvatnú dynamiku a vzrušujúci, nezameniteľný dizajn. Áno, to mala aj Multipla, ale my učme deti, aby chápali zložité veci v ich jednoduchosti – kinetický dizajn je, keď supermaxík vyzerá, že sa hýbe, aj keď stojí. Ale to sa musíte dívať na verziu FORD S-MAX ST LINE Blue Metallic.

NEED FOR SPEED

Keď bezpečne rozvezieme všetky rodinné klenoty do bezútešných školských zariadení, nastáva náš čas. Vzrušenie má level 176 kilowattov a neskutočných 500 Nm krútiaceho momentu s možnosťou stranového presmerovania. V prítmí tmavo ladeného interiéru prebleskujú hliníkové pedále. Pod nami nedočkavé osemnástky čakajú, kedy ich poriadne zahrejete, aby odhalili červeň strmeňov – nevidíte, iba vnímate. Unáša nás ťah 240 koní a vyhladený 8-stupňový automat so sekvenčným radením pod volantom.

K slovu sa dostáva skúsenosť a ľahkosť našich prstov – dokážeme zachytiť a vycítiť každý protipohyb – pohlcuje nás stúpajúca intenzita zvuku a všetky nerovnosti sa zaobľujú – blížime sa k absolútnemu vrcholu maximálneho výkonu a objavujeme piaty element. Finiš Need for Speed sa blíži a nás drží na ceste len elektronika, ktorou je supermaxík prešpikovaný. Zaflekujeme pred firemným parkingom a necháme sa oblažiť teplom osemnástok. Už len letmý dotyk START/STOP a vystupujeme ako zodpovední a ctihodní otcovia rodín, aj keď nám v očiach ešte svieti LIFE/FAMILY.

RÝCHLO & ZBESILO BEZPEČNE

Každý rozvážny otec rodiny vie, že rýchlosť patrí k základným kritériám pri výbere rodinného auta a hravo presvedčí svoju partnerku o starej pravde. Čím nadupanejší autiak, tým viac bezpečnostných prvkov si vezie so sebou. A nejde len o počet, ale hlavne o technologickú vyspelosť, a tým aj o spoľahlivosť.

rikiki ford s max minivan

supermaxíku sa s pribúdajúcimi číslami na tachometri aktivizuje armáda systémov, pre pochopenie ktorých by sme potrebovali posledné dva semestre kybernetiky. Vidí aj tam, kam vy nevidíte, ubrzdí, čo vy nestihnete, udržuje bezpečnú vzdialenosť aj nastavenú rýchlosť. Skúma povrch našich zničených ciest, rieši za vás šmykové krízy a každým kilometrom vás utvrdzuje v presvedčení, že zvládate všetky krízové situácie. Parkujete priam zázračne, cúvate bravúrne a systém inteligentnej ochrany ISP zvládne aj vašu dočasnú stratu šoférskej inteligencie.

FORD S-MAX ST LINE je doslova prepchatý všetkými možnými bezpečnostnými antibiotikami – to auto sa určite cíti lepšie ako vy sami. Pokiaľ by sa vám počas family tripu podarilo objaviť slabinu v RSC – systém na ochranu proti prevráteniu auta využívajúci gyroskopický efekt námorných kompasov – nič sa nedeje, len sa spustí automatický záchranný systém v jazyku hostiteľskej krajiny. Deťom prenechajte komunikáciu s operátorom, nech si zdokonalia slovesá a naučia sa zvládať krízové situácie.

S-MAX

To je Skutočne – MAXimálna výbava. Supermaxíka neprekvapí ani ruská zima. Pol roka nečasu hravo zvládneme s plynulo prehriatym zadkom a skrehnuté prsty oživí multifunkčné teplo volantu. Námrazu z obrovského čelného skla bleskove odstráni „Quickclear“, a bonusom sú vyhrievané dýzy ostrekovačov.

Pre oteckov je supermaxík až moc dobre odhlučnený, čo zase vyhovuje matkám v ich ustavičnom výchovnom pôsobení na zadnú maloletú osádku. Časom zistia, že najrýchlejšie na ich povely reaguje Ford SYNC. Keď sa decká nabažia techniky, k prírode ich navráti panoramatická strecha. Pustite im k tomu aj autentické zvuky matky zeme, váš fordík má skvelý hi-fi systém v dvanástich reprákoch.

rikiki ford s max car of the year

Ak máte tri deti, každé má samostatné sedenie. Pre viac detí vymeňte supermaxíka za Tourneo Custom. Najrozšírenejšie verzie rodiny v zostave 2 + 1 a 2 + 2 majú k dispozícii variabilitu priestoru. Stredná sedačka sa sklopí pre prístup k tajným zásobám v kufri, prípadne umožní chlpatému členovi posádky „zdieľať“ náladu v kokpite.

Automatiku kufra ovláda obľúbený pohyb pre vyjadrenie osobných sympatií – opatrne v zime – na jednej nohe to šmýka. Na veľké nákupy zásadne bez detí. Okrem toho, že ušetríte hrču peňazí, získate ohromný priestor bez akejkoľvek námahy. Tri gombíky a zadný rad sedačiek postupne odpadne do horizontálnej polohy. Už chýba len hlasové ovládanie.

Teraz na jeseň a v zime, v šere a tme, veľmi vynikne vydarené prívetivé nasvietenie. Hra vonkajších i vnútorných svetiel dotvára atmosféru. Na detailoch a drobnostiach sa pozná brilantnosť celku.  

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore