Práve čítate
Helleborus a Amarylis
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Helleborus a Amarylis

vianocna ruza helleborus

Helleborus, nazývaný aj vianočná ruža, je typická zimná kvetina. Počas zimy alebo ešte aj skoro na jar skrášľuje záhrady svojimi nežnými bielymi kvetmi. Vysadiť si môžete aj iné, pestrejšie farby, napríklad fialovú, ružovú či žltú. Názov vianočná ruža nám automaticky napovedá, že je úzko spojený s ružou, pravda je však taká, že meno dostala po iskerníku z jeho latinského názvu ranunculus.

Vedeli ste, že názov vianočná ruža je založený na starodávnom príbehu o malej pastierke? Plakala, pretože nemala žiadne darčeky pre novorodeného Krista. Z jej sĺz, ktoré dopadli na sneh, vyrástli nádherné biele kvety a pre novorodeniatko mala utešený darček – vianočnú ružu. Biele kvety čemerice sú takisto symbolom svetla v studenej a tmavej zimnej noci.

Helleborus pôvodne rastie v horských oblastiach, ako sú Alpy či juhovýchodná Európa. Najlepšie sa mu darí v pôdach bohatých na vápnik. V záhrade bude takisto prekvitať a za dobrú starostlivosť sa vám bude odvďačovať svojou krásou aj niekoľko rokov.

Helleborus niger, po slovensky čemerica čierna, svojimi snehobielymi kvetmi, ktoré miestami prechádzajú až do ružovo-zelenej a majú krásnu žltú tyčinku, okamžite upúta pozornosť. Kvitne od neskorej jesene až do začiatku jari, často v snehu. Najlepšie sa jej darí v miernom podnebí a v chladnejších oblastiach.
Ďalšia zimná kráľovná je čemerica východná (Helleborus orientalis). Kvitne neskôr a má viac farebných variácií než iné odrody. Nájdete ju aj v rôznych veľkostiach a malé kvietky sa často používajú v dekoráciách.

Skúste helleborus nasadiť do záhrady v kombinácii so snežienkami, cyklámenmi alebo inými zimnými kvetmi. Skvelo sa k nim hodí a spoločne vytvoria utešený záhon. Doma môžete použiť kvety do vianočných ozdôb či pri výzdobe vencov. Ak nemáte záhradku, kde by ste si ju nasadili, môžete helleborus pestovať aj v kvetináči a nezabudnite ho trochu poliať, hneď ako začnú rásť listy.

V predajniach záhradných centier nájdete rôzne odrody, ale ako rezané kvety nie sú vždy k dispozícii v kvetinárstve. Ak si chcete ich krásu vychutnávať čo najdlhšie, zrežte stoky po uhlopriečke a dajte ich do vlažnej vody.

Amarylis

Čarovná kvetina. Z cibuľky sa najprv veľkolepo vztýči jednoduchá stonka a už po pár týždňoch sa na nej objavia nádherné, utešené kvietky, ktoré môžu mať v priemere dokonca až 20 cm. Ich krása vás ohromí aj preto, že nikdy by ste neočakávali takú veľkoleposť z obyčajnej, ničím nezaujímavej cibuľky.

kvety amarylis

Amarylis je veľmi obľúbený v zimnom období. Hlavne počas Vianoc vám bude honosne zdobiť príbytok vo sviatočných farbách – bielej a červenej. Ale nájdete ho aj v ružovej, žltej, marhuľovej, fialovej, oranžovej či zelenej. Na každej rastlinke narastie 2 – 5 kvetov a nádherne rozkvitnuté zostanú až počas dvoch týždňov.

Názov amarylis pochádza z gréckeho slova amarysso, čo znamená nádhera alebo iskra.

V gréckej mytológii to bolo takisto meno pastierky, ktorá sa slepo zaľúbila do Altea, ale on jej lásku neopätoval.

Rastlina amarylis pochádza z Južnej Afriky a Južnej Ameriky. Symbolizuje pýchu, pretože je taká vysoká, že čnie nad všetkými ostatnými rastlinami. Cibuľky boli prinesené do Európy na začiatku 18. storočia. Najlepšie sa jej darí na juhu nášho kontinentu, pretože je známe, že v teplejších klimatických podmienkach môže opätovne zakvitať až po dobu 75 rokov.

Ak si chcete vypestovať amarylis doma, zasaďte cibuľku do pôdy, a keď bude zelená stonka dlhá 10 až 12 cm nad zemou, môžete ju začať zalievať. V žiadnom prípade nestriekajte rastlinku vodou, mohli by ste jej tým len uškodiť. Musíte byť trpezliví, pretože môže trvať niekoľko týždňov, kým začnú pučať kvietky. No keď sa to stane, je to naozaj magický okamih.

O amarylis sa nemusíte zvlášť starať. Zabezpečte, aby mal dostatočne vlhkú pôdu, ale neprežeňte to s polievaním. Ak uvidíte, že kvety sa začínajú sfarbovať na hnedo alebo sa začnú na nich objavovať hnedé škvrny, je to znak toho, že rastlinka má priveľa vody. Preto ju polievajte iba vtedy, keď je zem naozaj suchá.

Keďže sa kvety budú točiť za slnkom, môžete pravidelne otáčať kvetináč, aby sa stonka nenakláňala, ale rástla krásne rovno. Ak budú kvety príliš ťažké a stonka sa začne ohýbať pod ich ťarchou, podporte ju oporným kolíkom, aby sa nezlomila. Krásu amaralisu môžete podčiarknuť aj jednoduchým dizajnovým spôsobom. Stačí ho umiestniť do špeciálneho skleného črepníka či vázy.

Ak sa vám nechce čakať, kým z cibuľky vyrastie stonka a púčiky rozkvitnú, amaralis kúpite aj v kvetinárstve ako rezané kvety. Stonky odrežte diagonálne a ponorte do čerstvej vody. Vychutnajte si krásu tejto magickej rastlinky!

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore