Práve čítate
Hurá do školy!
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Hurá do školy!

hura do skoly normalne deti scaled

Viete si predstaviť vášho potomka, ako vstáva ráno z postele s týmito úžasnými slovami na perách?  Vaše počiatočné nadšenie by sa rýchlo zmenilo na obavy o jeho duševné zdravie. Našťastie máme normálne deti. Aj keď vzdelávacie inštitúcie za výdatnej podpory psychológov vynakladajú značné úsilie presvedčiť naše deti, že škola je to najlepie, čo ich v živote postretlo, je len na nás rodíčoch vysvetliť svojim ratolestiam, aby prijali fakt, že škola je len jedna z úplne obyčajných, nevyhnutných a prirodzených súčastí ich života. Azda len prváčikovia sa úprimne tešia, slávnostne vystrojení, s novými taškami a nesmelými úsmevmi si sadajú denne do školských lavíc, aby objavili to, čo ich starší svetaskúsení a školou deformovní spolužiaci už dávno vedia…

Šťastie praje pripraveným

Urobme svojim miláčikom láskavosť, buďme v pohode, bez stresu, rozprávajme sa s nimi ako s dospelými a s prípravou do školy začnime najprv u seba. Deti sú naším zrkadlom, sme ich prvými vzormi. Na prázdniny ostali už len spomienky a štartovací mesiac september sa netýka len našich chrobáčikov, ale rovnako aj nás. Doprajme im pri spoločných nákupoch všetkého, čo potrebujú, aj voľnosť výberu, samozrejme, v rámci možností. Byť v škole IN tiež prispieva k celkovej pohode. Veď fyzika alebo chémia sa dajú celkom fajn prežiť hodnotením vkusu a nevkusu svojich spolužiakov. 

Ak vám to vaše povinnosti dovoľujú, odvezte svoje zlatíčko až ku školskej bráne a po škole poň znova príďte. Nepodporujeme lenivosť u dieťaťa, len mu ráno šetríme čas, aby sa mohlo v príprave do školy plne venovať tomu najdôležitejšiemu – doladeniu svojho outfitu. Ani vy predsa nejdete do práce v tom, čo na vás prvé vypadne zo skrine. Po ceste do školy máme vďaka skvelej doprave dosť času obodriť ho na duši a zdvihnúť mu sebavedomie predtým, ako bezpečne prekročí prah školy, kde mu okrem stresu a strachu nič nehrozí. Cestou zo školy sa môžeme potom ako prví dozvedieť všetky podlosti, ktoré škola napáchala počas dňa na úbohom dieťati, a vysvetliť mu, že všetko zlé sa raz skončí a život je užasný.

Mission Impossible

Po prekročení školského prahu padne naše dieťa do osídiel všeobecnovzdelávacieho systému, produkujúceho viac či menej vzdelaných priemerných jedincov. Až sto sekúnd priamej pozornosti venuje pedagóg na každej hodine nášmu potomkovi, ak má v triede čo len 27 nadšených poslucháčov, za čo sú mu naše deti nesmierne vďačné. Mnohí učitelia, presvedčení o výnimočnosti svojho predmetu, v snahe naučiť zabúdajú u detí aj vzbudiť záujem. Nepodľahnime pocitu menejcennosti a beznádeje pri pohľade na úlohy prinášané domov v rámci pokusov na deťoch.

Čas na pochopenie toho, čo vlastne v škole od našich detí chcú, venujme radšej im. Pomôžme im naučiť sa učiť, ukážme im, ako pracovať s informáciami, osvojiť si samostatnosť, rozlíšiť podstatu od balastu. Myslime na to, že pracujeme aj pre seba, samostatné a úspešné dieťa je záruka našich bezstarostných, pokojných dní a nocí. Buďme k nim pozorní a vnímaví.  Snažme sa doslova vypátrať, čo ich zaujíma, aby sme mohli následne podporovať ich jedinečnosť, originalitu a výnimočnosť.

Dieťa ako parťák

Najdôležitejšie na škole je oddych. Aktívny a pravidelný oddych od školských povinností je základ úspešného zvládnutia štúdia. Šport, tanec, knihy, divadlo, kino, počítačové hry vrátia našim ratolestiam energiu stratenú v bezútešných priestoroch školských zariadeni. Prídu ďalšie prázdniny a voľné dni, tak nech si ich užijú, oddych je oddych od začiatku až do konca. Ani vy nemáte radi, keď vás na dovolenke otravujú prácou. Zakazujete niečo svojim pýcham, keď prinesú zo školy to, čo nemajú? Nemyslím teraz vši, ale zlú známku.

Ich zvyčajný argument,  že na vine je učiteľský zbor, je neraz pravdivý, to však nič nemení na tom, aby sme náš autoritatívny a nekompromisný  rodičovský postoj,  schopný posúdiť každú vinu a trest, zmenili na diálog dvoch rovnoprávnych bytostí. Nech sám previnilec určí, koľko popola si vysype na hlavu. Naučí sa tak uvedomiť si hierarchiu hodnôt, rozvíja svoje kreatívne myslenie spolu s fantáziou, hľadá rôzne riešenia problému a okúsi slastný pocit spolurozhodovať o svojom osude. Čiže všetko to, čo nemôže robiť v škole.

Len dobré známky nie sú zárukou úspechu v praktickom živote.

Spolu to zvládneme

Porozprávajme im svoje zážitky. Mnohých síce v tejto chvíli pri spomienke na vlastné školské roky zamrazí, ale získame viac pochopenia pre naše poklady. No len pochopenie je málo. Deti ako každý potrebujú na dosahovanie výsledkov aj nejakú motiváciu, odmenu. Nebojme sa občas vypísať na chladničke nepeňažnú cieľovú prémiu pre najlepšieho žiaka rodiny. Nepredávame tým svoj súhlas, podporu, svoje uznania a pochvaly. Podporujeme prirodzenú súťaživosť a poznanie, že nie je dôležité zúčastniť sa, ale vyhrať. Hlavne sa s nimi tešme.

Čím viac sa dokážeme a budeme tešiť z úspechov našich detí, tým častejšie nás budú chcieť potešiť svojimi výkonmi. Dôverujme svojim deťom a dajme im to aj najavo. Učme sa aj my od nich, nechajme sa nimi inšpirovať, hoci aj k veciam na prvý pohľad možno bláznivým, ale o to osviežujúcejším. Keď nebudeme stresovať naše deti my sami a školské mobilné pedagogicko-výchovné aplikácie, ktoré sú, žiaľ, jedinou elektronizáciou našich škôl, budú úplne v pohode, ale nečakajme, že raz zakričia: Hurá do školy!

Nárokujme si okrem titulu Zodpovedný rodič aj na titul Prvého učiteľa a Prvého psychológa a nedajme si ich nikým vziať. Nik iný predsa nepozná naše deti a nerozumie im tak dobre ako my sami. Škola ich pripraví naozaj na všetko… s výnimkou života.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore