Práve čítate
Ivica Jusková: Chlapci ma naučili opäť sa na svet pozerať detskými očami
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Ivica Jusková: Chlapci ma naučili opäť sa na svet pozerať detskými očami

slavica foto Nora a Jakub Caprnka

Ivica Jusková – bývalá miss a súčasná majiteľka obľúbeného dizajnového obchodíku slávica, ktorá svoju energiu a čas momentálne venuje predovšetkým svojim dvom synom.

Aké nové skúsenosti vám do života prinieslo materstvo?

Toto je taká jednoduchá a pritom „všeobjímajúca“ otázka. Odpoveď by mohla byť na päť strán, aj v pár slovách. Chlapci ma naučili opäť sa na svet pozerať detskými očami. Byť tu a teraz, radovať sa aj smútiť naplno a bez hanby, pozorovať a počúvať prírodu, byť trpezlivá a láskavá k sebe aj k iným.

Všetko to pravdivé a čisté, čo v sebe ako deti máme, potom na to akosi zabudneme, aby sme to cez vlastné deti mohli znovu objaviť.

Čo bolo pre vás podnetom založiť si vlastný obchod?

Viacero dizajnérov som poznala osobne. Rada som ich výtvory nosila a ľudia na ne reagovali, no nebolo miesto, kam by som ich mohla nasmerovať, aby si ich kúpili. Pár rokov som nosila v hlave myšlienku, že si taký obchod raz otvorím ja, aby sa ľudia dozvedeli, koľko šikovných ľudí existuje, a aby som ich mohla na nákup posielať k sebe. A vesmír ma vypočul.

ivica juskova slavica deti
Ivica Jusková, majiteľka obľúbeného dizajnového obchodíku slávica, ktorá svoju energiu a čas momentálne venuje predovšetkým svojim dvom synom
Foto: archív Ivice Juskovej
S akými reakciami okolia na to, že popri deťoch vediete aj vlastné podnikanie, ste sa stretli?

Slávicu som mala už štyri roky pred tým, ako sa mi narodil prvý syn, takže to bola už viac-menej moja súčasť. Skôr by sa hodila otázka, ako okolie reagovalo, že popri vlastnom podnikaní mi do života prišli dve deti (smiech). Musím sa priznať, že slávicu už dlhodobo vedie store manager, aktuálne moja šikovná pravá ruka Bea Macková. Odkedy sme sa presťahovali na Laurinskú a ja som dva mesiace nato porodila, podvedome som cítila, že sa slávici nebudem chcieť venovať naplno, a preto som musela veľa vecí delegovať. Samozrejme, venujem sa jej teraz už čoraz viac, no rozhodla som sa pre deti. Svoju energiu a čas venujem im. Je krásne pozorovať, koľko im vieme dať, ako nás „nasávajú“ plnými dúškami. Je pre mňa dôležité byť s nimi, dať im istý krok do života.

ivica slavikova juskova slavica deti
Foto: archív Ivice Juskovej
Stihnete si občas dopriať aj chvíľku iba pre seba? Ako ju najradšej využijete?

Stihnem. Občas (smiech). Tou chvíľkou je niekedy len päť vedomých nádychov a výdychov počas dňa, keď to nejde inak. No môže to byť aj päťminútová prechádzka do potravín, keď vo vzduchu cítiť vôňu kvitnúcej lipy, desaťminútová sprcha alebo dvadsaťminútová jazda na bicykli do slávice, fotenie produktov v slávici a hudba nahlas, párhodinový večerný rozhovor s kamarátkami… Po dlhom čase som za mesiac prečítala 300-stranovú knihu, po kúskoch, po večeroch, na chate. Byť sama so sebou je veľmi dôležité.

Počúvať sa, hoc aj pár minút denne. Keď človek stratí sám seba, môže to veľmi smutné. Návrat k sebe je niekedy dlhý, no zároveň poučný a povznášajúci. Sama mám túto skúsenosť.

Na koho sa viete spoľahnúť, keď potrebujete pomoc pri výchove detí alebo pomoc s pracovnými záležitosťami?

Pomoc pri výchove nepotrebujem, skôr pomoc s postrážením detí (smiech). Som vďačná rodine, že sa o chlapcov vedia postarať a oni sú s nimi veľmi radi. Moji rodičia, sestra, svokrovci, posledných pár mesiacov aj opatrovateľky Lucka a Anna, všetci občas pomôžu. Ohľadom výchovy aj pracovných vecí sa veľa radím s manželom. Je mi oporou aj zrkadlom. Na väčšine vecí sa zhodneme a ja sa na neho môžem spoľahnúť, to je veľká pomoc.

byvala miss
Foto: archív Ivice Juskovej
Máte pocit, že odkedy ste mamou a podnikateľkou zároveň, pociťujete viac stresu?

Určite. Pozornosť aj energiu musím deliť. Sú dni, keď mám tej energie viac a sú dni, keď jej mám naozaj málo. Vtedy vzniká tlak. Je dôležité si tento pocit uvedomiť a nenechať sa ním opantať. Nádych, výdych.

Dokážete si predstaviť, že by ste trávili materskú dovolenku iba doma bez toho, aby ste sa popri tom venovali práci?

Veru, dokážem (smiech). Ja to tak viac-menej aj robím. Práci sa venujem zväčša po večeroch, keď by som si mohla vyložiť nohy. Niekedy ma z toho režú oči, inokedy mám z toho úsmev na tvári.

Titulná fotografia: Nora a Jakub Čaprnka. Lokácia: slávica, Bratislava.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore