Práve čítate
Jar v obývačke
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Jar v obývačke

rozkvitnute jarne kvety
cibulovinova vazicka
jarne kvety cibuloviny
purpurovo biely kvet
rozkvitnute jarne kvety
Zobraziť galériu
cibulovinova vazicka

Elegantné, nežné a jemné. Také sú typicky jarné cibuľoviny. Veselé narcisy, romantické tulipány či elegantné hyacinty si môžete pokojne pestovať či rýchliť aj sami doma v špeciálnych cibuľovinových vázičkách. Dokonale prebudia váš domov a privedú doň ten pravý jarný vánok. Ak milujete pohľad na nespútanú krásu prírody od koreňa až po kvet, cibuľovinová vázička je ako stvorená práve pre vás a jarné kvety.

Áno, instantná doba, keď je všetkého dostatok, zasiahla aj kvetinársku oblasť. Dnes si už dokážete behom pár minút kúpiť akúkoľvek rastlinku, krásne rozkvitnuté kvetiny či typické jarné cibuľoviny v črepníku, ktoré len postavíte tam, kam práve chcete, a máte vybavené. Jarná výzdoba na počkanie.

Dnes sa už množstvo ľudí vracia k prírode a k jej pravej podstate a potešenie nachádza práve v pestovaní vlastných cibuľovín od samého začiatku.

jarne kvety cibuloviny

Jednou z vhodných možností získať nefalšovaný kúsok skutočnej jarnej prírody do bytu je práve rýchlenie cibuľovín v cibuľovinových vázičkách. Vďaka vázičkám môžete mať doma jar ešte aj pár tmesiacov predtým, než skutočne vypukne v plnej svojej kráse za oknami vášho domu. Tento zabudnutý proces rýchlenia cibuľovín dnes opäť prežíva svoj comeback. Je trendy a najmä nefalšovane krásny.

Okrem toho, že vám umožní sledovať fascinujúci proces rastu rastlinky od samého koreňa až po kvet, môžete sa kochať krásou a dizajnom samotných cibuľovinových vázičiek, ktoré nájdete v rôznych tvaroch, farbách a materiáloch, a tak sa s nimi môžete vo svojom interiéri doslova dizajnovo vyhrať.

Ako na jarné cibuľoviny?

Nádherných kvetín nie je nikdy dosť. A už vôbec nie na jar. Vyberte si preto cibuľovinu, ktorá sa vám najviac páči, s ktorou sa stotožňujete alebo takú, ktorá sa vám skvele hodí do vášho interiéru. A pokojne ich môže byť i viac. Môžete si vybrať od romantických tulipánov, elegantných hyacintov cez jemné nežné jarné snežienky či narcisy až po amarylis, modrice, krokusy či fritilárie.

Cibuľoviny si na rýchlenie môžete pripravovať v podstate už od jesene. Uložte ich na nejaké chladné miesto, ktoré by malo mať najlepšie okolo 6 – 8 stupňov (no platí, že rôzne druhy cibuľovín môžu vyžadovať rôzne postupy i prostredie). V decembri či januári si cibuľoviny vložte do špeciálnych cibuľovinových váz naplnených približne do polovice vodou a vyložte napríklad na parapet. Potom už len sledujte každý jeden klíčiaci lístok a korienok a vychutnávajte si nádheru prírody. Ak si chcete prácu predsa len uľahčiť, môžete si v zimnom období kúpiť už naklíčené cibuľoviny, korienky jemne oprášiť od zeme a následne ich umiestniť do cibuľovinových vázičiek.

Jarné kvety – nevšedná kráska menom Fritilária

purpurovo biely kvet

Nemáte náladu na klasické jarné cibuľoviny a radi experimentujete? Môžete to skúsiť s nádhernou majestátnou fritiláriou, ktorá vás očarí svojou purpurovou farbou a exotickým vzhľadom. Fritillaria Meleagris alebo aj korunkovka kockovaná je cibuľovina s nevšedným vzhľadom. Jej šachovnicovo strakatý purpurovo-biely kvet pôsobí ako detská kresba prehnane dokonalého zvončeka. Je pôvodnou európskou cibuľovinou, no vo voľnej prírode je dnes už ohrozeným druhom.

V rámci cibuľovín rýchlených na vode je menej známym druhom, no o to viac zaujme jej postupne sa rozvíjajúci kvet. Jej neobvyklý vzhľad jej priniesol mnoho prezývok, mimo iných aj hadia hlava, ktorú svojím vzhľadom pripomína ešte v štádiu puku. Je krásna tak v rozkvitnutej záhrade, ako aj v jarnom aranžmáne na slávnostnom stole.

Cibuľovinová váza ako dizajnový prvok

Klasická cibuľovinová váza sa skladá z troch základných častí. Horná miskovitá časť by mala byť uspôsobená na umiestnenie samotnej cibuľky, stredná zúžená časť – alebo aj hrdlo – zabezpečuje, aby cibuľka neprepadala do spodnej časti naplnenej vodou, z ktorej si korene cibuľky čerpajú vlahu. Obvykle sú tieto vázy z priehľadného skla, aby sa dalo sledovať postupné prekoreňovanie cibuliek do skleného rezervoáru. Vázy sú prispôsobené rôznym veľkostiam cibuliek a dnes si už môžete vybrať z nespočetného množstva tvarov i farieb.

Čítajte tiež

Pokojne zo svojej cibuľovinovej vázy urobte dominantný prvok doplnkov vášho interiéru. Fantázii sa predsa medze nekladú a platí to aj pri cibuľovinových vázach. Mnohí nadšenci po celom svete takéto vázičky zbierajú a v Holandsku dokonca majú i vlastný zberateľský klub.

Cibuľoviny obľúbené aj na francúzskom kráľovskom dvore

Mohlo by sa zdať, že cibuľovinové vázičky sú novým trendom v pestovaní kvetov, opak je však pravdou. Už Madame de Pompadour podľahla ich čaru. Bola veľkou milovníčkou kvetov, a to najmä hyacintov.

Francúzsky kráľovský dvor kupoval každoročne stovky cibuliek hyacintov z holandského Haarlemu, z nich veľká časť bola určená na rýchlenie v cibuľovinových vázičkách.

V tomto období boli cibuľoviny a rezané kvety ešte stále pomerne drahou komoditou. Mohli si ich dovoliť len ľudia s vyšším spoločenským statusom a kráľovské dvory išli príkladom. Francúzske modely vázičiek boli jedny z najozdobnejších.

Nie je presne známe, kedy ľudia začali rýchliť svoje cibuľoviny v sklených vázach, no predpokladá sa, že sa to začalo niekedy na prelome 17. a 18. storočia, v období po tulipánovej horúčke, keď sa na scénu dostali ich konkurenti – hyacinty. Rýchlenie cibuľovín na vode zostalo dodnes populárnym spôsobom zabezpečenia si skoršieho pocitu jari v interiéroch počas tmavého a chladného zimného obdobia. Najmä v severnej a západnej Európe túžili mať čo najskôr jarné kvety.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore