Práve čítate
Jednoduché hry pre deti, ktoré zvládne vyrobiť každý
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Jednoduché hry pre deti, ktoré zvládne vyrobiť každý

jednoduche naucne hry pre deti doma scaled

Jednoduché hry pre deti na doma, ktoré zvládne vyrobiť každý. Žiadne finančné náklady, len využitie bežne dostupných vecí v domácnosti. Všetko potrebné pre hry si deti pohľadajú a zhotovia samy. Tým najmenším buďte príkladom a od tých gramotných sa nechajte viesť. Nemusíte sa presne držať nášho návodu, fantázii sa medze nekladú.

RECYKLOVANIE

Čo potrebujeme?
 • 5x krabica
 • Fixka
 • Štetec
 • Nádoba na vodu
 • Voda
 • Tempery (modrá, zelená, žltá, červená, čierna)
 • Noviny a nožnice alebo papiere a pastelky
Postup výroby:
 1. Každú z piatich krabíc vyfarbíme inou farbou tempery a necháme vyschnúť.
 2. Medzitým si prichystáme buď výstrižky rôznych produktov z novín, alebo si rôzne produkty nakreslíme sami pastelkami na papier. Môžu to byť akékoľvek produkty dennej spotreby – plastové fľaše, tašky, obaly z cukríkov, šupky z ovocia, konzervy, …
 3. Keď sú krabice suché, fixkou ich označíme podľa typu odpadu, s ktorým sa daná farba spája. Žltú krabicu označíme názvom plasty, modrú krabicu názvom papier, zelenú krabicu zase ako sklo, červenú ako kovy a poslednú, čiernu krabicu, označíme ako zmiešaný odpad.
 4. Krabice môžu byť otvorené bez uzáveru alebo sa na ich vrchu spravíme otvor, do ktorého sa produkty na recykláciu budú vhadzovať.
 5. Hra sa začína.
Hra:

Krabice sa umiestnia vedľa seba. Na jednu kôpku sa zhromaždia všetky novinové výstrižky alebo nakreslený odpad určený na recykláciu. Počas hry si dieťa postupne vyberá produkt, respektíve odpad a umiestňuje ho do typu koša, do ktorého si myslí, že daná vec patrí.

Čo táto hra deti naučí?

Podstatou tejto hry je, aby sa deti zábavnou formou naučili správne triediť odpad, a tak rešpektovali prírodu a naše životné prostredie.

POČÍTANIE

jednoduche hry pre deti ucenie doma
Čo potrebujeme?
 • Gombíky alebo väčšie koráliky
 • Krabicu z vajíčok
 • Fixku
Postup výroby:
 1. Do každého okienka na spodnej strane krabice od vajíčok napíšeme fixkou číslo. Číslo môže byť maximálne také veľké, aký máme počet gombíkov či korálikov k dispozícií. V prípade záujmu krabicu dozdobíme podľa vlastnej predstavivosti.
 2. Do vrchnej časti krabice od vajíčok nasypeme gombíky či koráliky.
 3. Hra sa začína.
Hra:

Počas hry dieťa rozdeľuje gombíky tak, aby v každom okienku bol presne taký počet gombíkov ako je na spodku okienka napísaný. Alternatívne sa táto hra dá hrať aj s mincami. Na spodku každého okienka je napísaná suma, ktorú treba zaplatiť. Dieťa má za úlohu do okienka vložiť správnu sumu peňazí.

Čo táto hra deti naučí?

Táto hra je určená pre menšie deti, ktoré sa momentálne učia počítať. A práve počítanie je to, čo sa deti touto hravou formou naučia. Rovnako ako sa naučia využívať veci v domácnosti na kreatívne spracované hry. Alternatívnou možnosťou, pri ktorej sa využívajú mince, sa deti naučia, ako si spočítať peniažky, tým si začnú budovať základy finančnej gramotnosti.

PRAVÁ ALEBO ĽAVÁ, RUKA ALEBO NOHA

jednoduche hry pre deti doma
Čo potrebujeme?
 • Kancelárske papiere (minimálne 30 kusov)
 • Farbičky
 • Papierovú lepiacu pásku
Postup výroby:
 1. Na každý kancelársky papier si deti obkreslia a následne vyfarbia obe ruky a obe nohy niekoľkokrát. Napríklad pravú ruku sedemkrát, ľavú ruku osemkrát, pravú nohu desaťkrát a ľavú nohu tiež desaťkrát.
 2. Po vyfarbení sa papiere rozložia na zem v troch stĺpcoch. Počet radov závisí od množstva vyfarbených papierov. V každom rade musia byť vedľa seba uložené vždy tri rozdielne časti tela, napríklad ľavá noha, pravá ruka a pravá noha.
 3. Po rozmiestnení sa každý papier prilepí papierovou lepiacou páskou na zem tak, aby keď sa naň skočí, papier neušiel a nedošlo k úrazu.
 4. Hra sa začína.
Hra:

Táto hra je určená pre dvoch a viacerých hráčov. Je vhodnou a zábavnou aj pre dospelých. Úlohou je, aby niekto dokázal prejsť každý jeden rad skokom bez chyby, zatiaľ čo sleduje obrázky a ukladá na ne správne časti končatín. Každý, kto sa pomýli, teda sa dotkne papiera nesprávnou časťou tela, z hry vypadáva. Uveďme si to na príklade – keď sú na papieroch nakreslené ľavá ruka, ľavá noha, pravá ruka, tak hráč musí na daný rad skočiť tak, aby sa obrázka dotkol ľavou rukou, ľavou nohou a pravou rukou.

Čo táto hra deti naučí?

Hra prináša vynikajúci spôsob, ako si vycibriť motoriku. Zapojte do hry nielen deti, ale aj dospelých a spoločne sa zabavte.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore