Práve čítate
Jesenné farby a vône kvetov
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Jesenné farby a vône kvetov

dalia

Jeseň je snáď najkrajším obdobím pre ľudí intenzívne vnímajúcich rôzne farby a štruktúry. Znamená síce koniec vegetačného obdobia veľkej časti rastlín, no tie sa s nami lúčia tými najúžasnejšími vizuálnymi pôžitkami. Stromy a kry akoby chceli dobehnúť celoročnú farebnosť kvetov.

Dália alebo aj georgína

Dálie sú asi jedným z najrozmanitejších kvetov používaných v súčasnej floristike. Majú neskutočné množstvo podôb čo sa týka farieb aj tvarov. Tvar kvetov varíruje od drobnejších pompomovitých guľôčok až po rozvité veľké tanierovité kvety. Ich okvetné lístky hrajú takmer všetkými farbami s výnimkou modrej. Pôvodom sú z Mexika, kde sú aj národným kvetom. Hľuzy dálií boli súčasťou kuchyne starovekých Aztékov.

kvety dalia

V krajine pôvodu sú trvalkami, v našich podmienkach je potrebné ich hľuzy chrániť pred mrazom, a preto sa na jeseň vyberajú z pôdy a dávajú prezimovať. Do Európy sa v osemnástom storočí dostali vďaka Španielom. 

Riaditeľ botanickej záhrady v Mexiku poslal prvé hľuzy dálií riaditeľovi botanickej záhrady v Madride, a tu sa začalo ich úspešné turné po európskych záhradách. V jednom období boli ich hľuzy dokonca podobne cenenou komoditou ako cibuľky tulipánov počas tulipánovej horúčky. Boli pomenované na počesť švédskeho botanika Andersa Dahla.

Aj napriek tomu, že ich život vo váze nepatrí medzi tie najdlhšie, je georgína len ťažko nahraditeľnou súčasťou neskoro letných a jesenných kvetinových kompozícií. Ak chceme, aby nám rezané dálie čo najdlhšie vydržali, je dobré ich odlistiť, šikmo zrezať a ponúknuť ich čerstvou vodou v čistej váze. V záhradách obľubujú slnečné stanovištia a kvitnú od konca leta často až po prvé mrazy.

Cínia

Cínie sú v našich podmienkach zvyčajne letničky dorastajúce do výšky od desať centimetrov do jedného metra, patriace do čeľade astrovitých. Jeden z najpopulárnejších druhov je Zinnia elegans dosahujúca výšku okolo pol metra, s množstvom rôznych vyšľachtených kultivarov.

kvet cinia

Pôvod majú podobný ako dálie – z oblasti Strednej a Južnej Ameriky. Sú obľúbenou súčasťou slnečných babičkovských predzáhradiek a úspešne pestované mnohými lokálnymi farmármi v rôznych vizuálne príťažlivých kultivaroch v nespočte farieb.

Cínie sú veľmi vďačnými rastlinami na rez, vo váze vydržia čerstvé dlhšie ako týždeň. Začínajú kvitnúť uprostred leta a obdivovať ich pestrosť môžeme až do prvých mrazov, na ktoré sú výrazne citlivé. Farebná škála cínií je neskutočne pestrá, od jednofarebných variantov (od bielej až po výrazne bordovú) po nezvyčajné farebné kombinácie, kde aj v rámci jedného kultivaru nenájdete rovnaký kvet, ako napríklad v sérii Queen.

Celosia alebo aj plamenník

kvety plamennik

Názov celózia pochádza z gréckeho „keleos“, čo znamená plameň, a už pri prvom pohľade na jej kvet je nám zrejmé prečo. Patrí medzi amarantovité. Ich strapaté, ako keby zamatové, kvety sa vyskytujú v rôznych bizarných tvaroch pripomínajúcich vejár, metliny alebo dokonca mozog.

Predpokladá sa, že pochádza z Afriky, má rada teplé a slnečné stanovištia. Je skvelou rastlinou na rez s až nezvyčajne dlhým životom vo váze – viac ako dva týždne a následne sa dá ešte aj vysušiť (najlepšie zavesená dole hlavou, v dobre vetranej miestnosti bez prístupu svetla). V našich podmienkach rastie ako letnička. Vyskytuje sa v širokej farebnej škále od svetložltej, cez jej tmavšie odtiene, rôzne odtiene ružovej, oranžovej až po sýtobordovú.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore