Práve čítate
Kam na Filmy pre deti a tínedžerov
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Kam na Filmy pre deti a tínedžerov

Kto vedie vaše kroky pri výbere filmov ktoré sledujú decká? Televízny program, Netflix, Apple TV, youtube, nostalgia na filmy vašeho mládí alebo vlastný hodnotový systém? Veď je to jednoduché, stačí len zapnúť telku a desiatky detských kanálov rôzneho druhu a zamerania sa už postarajú o správnu výchovu našich detí. Filmy pre deti sú na tom rovnako ako strieborné plátno ich rodičov. Od filmovej stoky, cez zlodejov času, deformátorov mozgov až po ušľachtilosť a technicko-umeleckú dokonalosť filmových skovostov.

Do detského sveta dospelých

Detské filmy by si zaslúžili rovnakú pozornosť aká sa preukazuje všemožnými médiami pri propagande filmových diel im rodičom. Ako rodičia máme svojich filmových obľúbencov i ksichty čo nemôžeme vystáť, vieme kto dostal Oskara a čo sa musí vidieť. Obdivujeme nádherné róby hviezd na červených kobercoch filmových festivalov aj rozvodovú štatistiku hollywoodských párov. A dokonca vieme aj o top-rodinných filmoch aj top-animákoch. Lenže detský filmový svet to nie je len produkcia amerických filmových štúdií, aj keď klobúk dole pred tým čo dokázali vyrobiť pre deti. Rodičia rozhodnutý obohatiť svoje deti aj inými kultúrnymi cennosťami sadajú k internetu pod známym heslom všetko je na Nete a nájsť dobré filmy pre deti by nemal byť vôbec problém. Žiaľ toto presvedčenie žije len do okamihu, keď ich začneme cielene hľadať. Otázkou už len zostáva koľko rodičov hľadá vhodné filmy pre svoje deti …

festival pre deti

Hľadať neznamená nájsť

Keď vás prestane baviť prehrabávať sa stránkami ktoré ponúkajú viac menej to isté len v inom poradi, skúste zmeniť taktiku vyhľadávania a namiesto klúčových slov filmy pre deti prípadne detské filmy a podobne použite festival filmov pre deti. Ak ovládate jazyky začnite International … a bleskovo zistíte, že v kuchyni, kde sa pripravujú intelektuálne pokrmy pre naše deti je okrem hrncov PIXAR-u a kastrólov Walt Disney neobvykle veľa aj iného riadu. Jeden medzinárodný festival filmov pre deti a mládež máme prakticky pod nosom a donedávna sme sa mohli hrdiť, že bol aj náš. Dnes ho síce už nemáme o to väčšiu však máme národnú hrdosť. Festivalovú dieru sa statočne snaží zalepiť dom umenia pre deti BIBIANA poriadaním medzinárodného festivalu animovaných filmov.

ZLÍN FILM FESTIVAL

cena zlaty strevicek

Je oficiálny názov najväčšieho a najstaršieho medzinárodného festivalu filmov pre deti a mládež. V roku 2020 sa konal jubilejný 60-ty ročník s akčnou témou – Návrat do budúcnosti – plne chápeme organizátorov, že vybrať motto, ktoré nie je v názve amerického filmu je naozaj ťažké. Premietacie sály osvecovalo 315 filmov z 50-tich krajín sveta. Festival začínal ako nesúťažná prehliadka československých filmov pre deti a mládež v tedajšom Gottwaldove. Prečo sa zo Zlína stal Gottwaldov a potom znova Zlín najlepšie vysvetlia svojim deťom rodičia z Generácie X. Naozaj medzinárodným sa stal až 5. ročník roku 1965, keď filmy z 23 krajín prišlo podporiť viac ako 100 cudzojazyčných hostí a zároveň bola po prvý krát udelená hlavná cena festivalu – Zlatý střevíček – toto naozaj nebudeme prekladať – pozrite si Popolušku, ide každé Vianoce.

Detské hviezdy filmového neba

filmy pre deti detsky chodnik slavy

Zlínsky festival má aj svoj vlastný Hollywood Boulevard – detský chodník slávy pred Veľkým kinom. Meno na prvej hviezde má Tomáš Holý – in memoriam – ako Vašek zo skvelých komédií Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, po vzhliadnutí ktorej odborná porota festivalu v Monte Carlo vytiahla hneď hlavnú cenu Zlatá Nymfa a Tomáš bol označený ako najlepší detský herec od čias Shirley Jane Temple. Žiaľ tretie pokračovanie zastavila jeho tragická smrť.

ivan jandl

Mimochodom so Shirley sa spája ďaľšie meno detského svetového filmového neba pochádzajúce z našej domácej proveniencie – Ivan Jandl. Ako jedenásťročný získal Oskara a Zlatý glóbus za hlavnú detskú rolu vo filme Poznamenaní. Túto kombináciu ocenení už nikto z našich detských ani dospeláckych hercov nikdy neprekonal a zdá sa, že v dohľadnej dobe ani neprekoná. Ivana chcela k sebe do filmu okrem Shirley aj vychádzajúca francúzska hviezdička Brigitte Bardot. Ivan mal smolu, neužil si Shirley ani Brigitte. Nastal totiž čas keď sa na západných hraniciach začalo okrem diverzantov strieľať aj po jeho kultúre.

Filmy pre deti Kedysi a Dnes

Ano milí rodičia máte pravdu, nemôžeme chcieť aby čiernobiely Poznamenaní z roku 1948 nejakým spôsobom oslovili dnešnú Alfa či Z Generácie. Oskarový scenár príbehu chlapca a jeho matky, ktorí sa hľadajú v rozvalinách povojnového Nemecka zavial čas. Tak sa teda pozrime na akých príbehoch stoja víťazné filmy pre deti a mládež roku 2020. Najvyššie ocenenie Zlatý střevíček za najlepší hraný film pre deti získal nórsky snímok Hranice odvahy – príbeh detí zasadený do roku 1942, ktoré ostali po zatknutí svojich rodičov, ponechané svojmu osudu.

Druhý Zlatý střevíček za najlepší hraný film pre mládež si odniesli Španieli za romantický Život bez Sáry Amatové

Tretí Zlatý střevíček za najlepší animovaný film Ptáček a veleryba odplával do Írska.

Cenu Evropa za najlepší európsky debut získala talianska NEVIA

Cena medzinárodnej detskej poroty festivalu / konečne niekto použil na hodnotenie aj deti/ za najlepší celovečerný film pre deti potešila austrálčanov za Život ako abeceda

Atmosféru a kvalitu festivalu môzete pocítiť a posúdiť aj na vlastnej koži v dňoch 27.5 až 2.6. 2021, kedy sa začína nový ročník. Filmy pre deti pomáhajú aj dospelým pochopiť ich svet.

poznámka redakcie – výrazy náš, naše, našich či domácej proveniencie vo vzťahu k západnému susedovi sú myslené mentálne nie legislatívne – čas keď sme žili spolu je stále postatne dlhší ako čas ktorý žijeme oddelene.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore