Práve čítate
Kašlite na predsudky a vyskúšajte Albánsko!
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Kašlite na predsudky a vyskúšajte Albánsko!

juzne albansko plaz
juzne albansko plaz
pozostatky antickeho mesta
albansko ma nadherne plaze
fantasticke albansko +3
Zobraziť galériu
juzne albansko plaz

Keď sme na našom blogu avizovali, že sa chystáme precestovať Albánsko, vybuchla nám schránka so správami. Vraj by sme do mafiánskej krajiny nemali cestovať s deťmi. Vraj je to tam nebezpečné. Ostala som skľúčená a zúfalo som sa ľudí na druhej strane internetovej siete pýtala na osobné skúsenosti. Žiadne! Vraj počuli. Aj tak sme šli. Zažili sme fantastické Albánsko na vlastnej koži a aj to, akú silu majú predsudky. Tie totiž dokážu z ľudských životov pokojne vymazať celú krajinu a množstvo cestovateľských zážitkov. Len pre také nenápadné slovíčko – vraj.

Zase Chorvátsko? Čo takto zmena?

Chorvátsko? Krajina, ktorá je počas letných prázdnin stále v kurze. Ešte vždy je jednou z najobľúbenejších destinácií najmä pre slovenské rodiny s deťmi. Chorvátsko však už dávno nepatrí medzi lacné krajiny a letná dovolenka práve v nej sa pokojne vyrovná pobytu last minute v tureckom rezorte.

Rovnako sú na tom s cenami aj obľúbené lokality v Grécku alebo Taliansku. A čo tak tento rok vyskúšať pre zmenu niečo iné? Priniesť čerstvý vietor do zbierky svojich cestovateľských zážitkov alebo do fotoalbumov na vrchnej polici svojej knižnice?

Albánsko ponúka krásne pláže, pamiatky a starobylé mestá, úžasnú kuchyňu, trhy s ovocím za pár centov a príjemných domácich, ktorí nie sú skazení či otrávení turizmom. Každý návštevník je pre miestnych predovšetkým hosťom. A toto všetko za tretinové ceny!

Znie to ako rozprávka? Však aj je! Taká letná, dobrodružná, nepoznaná, nefalšovaná, albánska, temperamentná a najmä pravá – rodinná!

albansko ma nadherne plaze
Exotické pláže južného Albánska

Nie ste turista, ale hosť

Albánsko je krajinou, ktorá, bohužiaľ, dlhé roky bojuje so zlou povesťou a predsudkami, pre ktoré sa mu rodiny často vyhýbajú. Aj my sme na také predsudky narazili, keď nám takmer vybuchla schránka prijatých správ s množstvom varovaní pred nebezpečnou destináciou. My sme však rodení dobrodruhovia a do Albánska sme sa predsa len vybrali.

Naše skúsenosti? Iba pozitívne!

Všetkým odporúčame vymeniť svoju zaužívanú letnú destináciu za Albánsko a vychutnať si to tam na vlastnej koži. Je síce pravda, že na miestnych diaľniciach nie je raritou stretnúť voz ťahaný somárom alebo cyklistov, či chodcov, avšak aj to patrí k prirodzenosti domácich. Tí sú totiž ľudia s veľkými srdcami, ochotní každému okamžite nezištne pomôcť.

Je to cítiť aj pri zdravotnej starostlivosti, ktorá je v Albánsku tiež na veľmi dobrej úrovni. Návštevu nemocnice sme síce na itinerári nemali, ale poznáte to, nie je každá dovolenka ako vystrihnutá z cestovateľského žurnálu. A tak v jeden deň náš Matej spadol do prázdneho bazéna. Rozťal si bradu. Naskytla sa ideálna príležitosť zrecenzovať nemocnicu. Bradu mu v nemocnici zašili na 5 štichov.

Lekári sú v Albánsku veľmi príjemní a čo je skvelé, vedia po anglicky.

pozostatky antickeho mesta
Minulosť a budúcnosť

Zo Slovenska sa dá do Albánska pricestovať vlastným autom alebo letieť do hlavného mesta Tirana a auto si požičať tam. My sme si zvolili ten druhý variant, pretože ako je už u nás dobrým zvykom, chceli sme z Albánska vidieť čo najviac. Obojsmerné letenky nás na osobu vyšli do 100 € a auto sme mali požičané na celý týždeň za 200 €.

Ubytovanie si možno zabezpečiť z pohodlia domova cez booking alebo priamo na mieste. Albánske rodiny prenajímajú svoje útulné domy turistom za vynikajúce ceny a babičky často čakajú na cestách s tabuľkami, takže sa tam smelo môžete vybrať aj naslepo.

Ak by vás zaujímal náš reálny rozpočet na 8-dňovú dovolenku v Albánsku, tak so všetkými výdavkami to vyšlo 280 € na osobu. A pre tých, ktorí sa strácajú v plánovaní dovolenky a robí im to vrásky na čele, sme na našom blogu napísali aj podrobného sprievodcu.

fantasticke albansko
Tetovaný v albánskych výsostných vodách

Toto musíte vidieť!

Väčšina cestovných kancelárií posiela turistov do albánskeho mesta Durres, ktoré je vzdialené iba niekoľko kilometrov od hlavného mesta Tirana. Práve tieto turistické destinácie odporúčame z cesty vynechať, pretože je tam naozaj veľa ľudí, hotelov a ceny si už miestni podnikatelia prispôsobili prekvitajúcemu turizmu.

Hneď pri meste Durres je však malé mestečko Golem. Práve v ňom sme začali svoje putovanie po Albánsku. Golem sa nachádza na pobreží Albánska a je veľmi blízko Tirany. Pláže sú hodne podobné plážam bulharského Slnečného pobrežia alebo severného Talianska. Charakterizuje ich hnedý piesok, slnečníky, ale aj oveľa rodinnejšia atmosféra ako vo vedľajšom Durrese.

plaz na polostrove ksamil
Karibská pláž poloostrova Ksamil

Pláže, ktoré nám učarovali, boli na juhu Albánska pri gréckom ostrove Korfu v meste Sarande a na polostrove Ksamil. Práve v Ksamile nájdete aj pieskové pláže s morom tyrkysovej farby. Grécky ostrov Korfu je odtiaľ na dosah. Môžete sa naň prepraviť prostredníctvom lodných výletov alebo trajektmi.

Dokonca v týchto miestach môžete chytať aj gréckych operátorov a volať v rámci EÚ domov na Slovensko zadarmo. Ak však túžite po prázdnych a skrytých zátokách, tie hľadajte v oblasti Dhermi. Pri všetkých plážach bezproblémovo a zadarmo zaparkujete. Albánsko však nie je iba o plážovej dovolenke. Napríklad V Apollonii nájdete úžasné pozostatky antického mesta.

Taktiež odporúčame nevynechať Butrint. Miesto, ktoré je zaradené do Zoznamu UNESCO.

Nájdete tam zvyšky bazilík či rímskych budov. Zaujímať však budú skôr väčšie deti. Ďalším zaujímavým miestom Albánska je podzemný ľadový prameň Syri i Kaltër (Modré oko). Teplotu vody má aj v najhorúcejšom období približne 10 stupňov. Je dokonale priezračný a otužilci sa tu aj okúpu.

Kamenné mesto

Odporúčame tiež kamenné mesto na juhu krajiny Gjirokastër. Je úplne celé z kameňa od ulíc až po strechy. Mesto tisícov schodov sa skladá zo stoviek osmanských vežových domov. Zrejme najturistickejším mestom Albánska je Berat. Mesto tisícov okien, ktoré má 2 400-ročnú históriu. Berat leží na brehu rieky Osum a jeho dominantou je pevnosť známa ako Kalaja.

butrint patri do zoznamu unesco
Butrint zažil ešte Peloponézske vojny a dnes je na zozname UNESCO

Albánsko neobchádzajte ani po letných mesiacoch. Zaujímavých miest je tu naozaj neúrekom. Skvelým zážitkom pri cestovaní naprieč Albánskom sú serpentíny, ktoré vám svojou nádherou určite vyrazia dych. Tak ako nám Albánsko a fakt, koľko úžasných zážitkov a miest dokáže zmiznúť v slovíčku „vraj“.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore