Práve čítate
Letná Akadémia módy otvára svoje brány pre nádejných mladých tvorcov už po siedmykrát
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Letná Akadémia módy otvára svoje brány pre nádejných mladých tvorcov už po siedmykrát

letna akademia mody slovak fashion council

Letná akadémia módy je denný letný tábor pre deti a mládež, ktorý organizuje Slovak Fashion Council (SFC). Tvorí ju týždňový program, ktorý kopíruje reálny proces tvorby módnej kolekcie – od moodboardu po záverečnú prezentáciu kolekcie.

Program vedú profesionáli z módy a umožňujú deťom autenticky spoznať podstatu tohto a súvisiacich povolaní v praktických úlohách. Cieľom je formovať zdravý názor na módu. Ukázať rôzne formy kreativity v tomto segmente, ako aj predstaviť reálne procesy tvorby kolekcie v spolupráci so súvisiacimi profesionálmi.

Program akadémie okrem praktickej častí tvorby odevov a kostýmov zahŕňajú aj prezentácie a aktivity na súvisiace témy. Deti si modely pripravia aj vo forme moodboardu a skíc, budú tvoriť aj základné marketingové návrhy od názvu kolekcie k popisu do katalógu a na prezentáciu.

13. komnata s SND

Aktuálny ročník sa vďaka novej spolupráci so Slovenským národným divadlom (SND) posúva opäť o úroveň vyššie. Prepájame program Akadémie s divadlom na úrovni tvorby odevu aj ako divadelného kostýmu. Akadémia je tento rok inšpirovaná témou 13. komnaty, ktorá je spoločnou témou budúcej divadelnej sezóny v činohre SND. Divadelnú dramaturgiu využijeme na Akadémii ako základnú inšpiráciu pre tvorbu konceptov odevov. Študenti sa oboznámia s témou v spolupráci s divadelným dramaturgom SND Máriom Drgoňom a následne pod vedením odevných dizajnériek vytvoria svoj vlastný a autentický model.

letna akademia mody slovak fashion council
Foto: Petra Bošanská

Okrem témy pre tvorbu kolekcie, získajú deti od SND aj skúsenosť v kostýmovej dielni divadla. Konkrétne v Patinačnej dielni si budú mocť vyskúšať niektoré techniky práce s textilom a zakomponovať si ich do finálneho modelu. Ponúkame tak študentom ďalšiu oblasť pre uplatnenie sa v prípade kreatívnych povolaní v oblasti odevu, kostýmu či scénografie. A „highlightom“ spolupráce so SND bude záverečná prozentácia kolekcie práve v priestoroch divadla v sále činohry, kedy sa vo forme malej divadelno-módnej prezentácie predstaví výsledná kolekcia pozvaným hosťom.

Samotná kolekcia bude vznikať v simulovanom ateliéri v priestorch galérie dizajnu Satelit pri Slovenskom centre dizajnu. Takmer od samého začiatku máme vďaka dlhodobej a kvalitnej spolupráci s SCD možnosť tvoriť práve v týchto priestoroch a každý okoloidúci tak má možnosť cez výklady nahliadnuť do tvorivých procesov počas Akadémie.

Ďalším významným partnerom je aj Bratislavské kultúrne informačné stredisko (BKIS), vďaka ktorému môžeme vytvoriž atraktívne výstupy vo forme foto a video reportov. Partnerská spolupráca prebehne aj v oblasti produkcie, zabazpečenia, komunikácia a celkovej spolupráce v oblasti tvorby kvalitného obsahu pre mesto Bratislava.

Slovak Fashion Council si nesmierne váží podporu partnerov a teší sa na spoluprácu!

„Kvalita a profesionalita v programe a vo výsledkoch boli od začiatku našim dôležitým kritériom. Okrem zaujímavého týždňa počas letných prázdnin, sme chceli deti kreatívnou formou aj niečo naučiť. Preto sme si do tímu prizvali ďalších expertov, bez ktorých by to nešlo. Vďaka nim je výsledok vo finálnom katalógu porovnateľný s inými podobnými výstupmi z reálneho prostredia,“ hovorí Zuzana Bobiková, CEO SFC.

Program Akadémie:

Každý deň od 9:00 do 17:00

Deň 1: oboznámenie sa vybranou spoločnou témou, materiálmi, vysvetlenie zadania. Spoločné kratívne úlohy zamerané na predstavenie sa a definovanie osobného pohľadu na tvorbu. Tvorba prvej verzie konceptu pre model

Deň 2: Tvorba koncpetu, moodbordu a skice. Materiálové skúšky, konzultácie, hľadanie strihového riešenia

Deň 3: Strihy, modelovanie, textilné techniky, ručné a strojové šitie, spolupráca s krajčírkami, dizajnérkami

Deň 4: Workshop v Patinačnej dielni SND a kompletizácia modelov

Deň 5: Styling modelov na modelkách, fotenie lookbooku. Záverečná prezentácia kolekcie pre pozvaných hostí.

MIESTO: SLOVENSKÉ CENTRUM DIZAJNU – GALÉRIA SATELIT – HURBANOVE KASÁRNE

Čítajte tiež

letna akademia mody slovak fashion council
Foto: Petra Bošanská

Odborný tím:

Senior dizajnérka: Zlatica Hujbertová

Junior dizajnérky: Erika Daxnerová z @imnotarobot a Terezka Feňovčíková z @freier

Managing team: Zuzana Bobiková, CEO Slovak Fashion Clouncil a Dana Kleinert, zakladateľka Slovak Fashion Council

Fotografka lookbook: Petra Bošanská

Počas celého trvania Akadémie je zabezpečené stravovanie: desiata, obed a olovrant (výbez z vege a ne-vege menu, strava prispôsobená individuálnym potravinovým intoleranciám a alergiám). Dohliadame na pitný režim, deti používajú vlastné fľaše na vodu z hygienických aj ekologických dôvodov.

Konanie sa Letnej akadémie módy sa bude konať v zmysle odporúčaní a opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu a budeme postupovať v zmysle nastavených protipandemických opatrení podľa aktuálneho obdobia daného turnusu Akadémie.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore