Práve čítate
Leto – čas spájajúcich rodinných zážitkov
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Leto – čas spájajúcich rodinných zážitkov

zazitky dovolenky ilustracia leto rikiki

Blížia sa prázdniny, čas dovoleniek a oddychu. Všeobecne letný režim má príchuť slobody, voľnosti a výnimočných aktivít, ktoré si v iných ročných obdobiach až tak nedoprajeme. A pochopiteľne, je to iné, ak už máme rodinu s deťmi. Aj napriek väčšej miere slobody hlavným dôvodom je potreba istej predvídateľnosti a štruktúry, ktorá deťom v živote pomáha znížiť svoje obavy a strach zo zmeny.

U malých detí zohľadňujeme najmä ich spánkové potreby a rituály okolo nich. Pri školopovinných deťoch nás zaujíma spôsob naplnenia voľného času, stanovenie limitov používania digitálnej zábavy a stretania sa s kamarátmi.

Nezabúdajme, že ku všetkým tým špeciálnym zážitkom leta patrí aj čas zaháľania, keď sa nič neplánuje. Skúste nájsť tú správnu hranicu organizovania aktivít a voľnej hry či leňošenia na deke a pozerania na oblohu alebo do koruny stromov. Toto všetko spraví z prázdnin možnosť nadviazania opätovného hlbšieho vzťahu s deťmi.

Naplánujte si spoločne s deťmi zážitky a vytvárajte z nich „letnú kroniku“

Ide o to, aby ste si vopred vytvorili kalendár plný zážitkov, teda všetko naplánovať podľa svojho gusta tak, aby ste sa na to skutočne mohli tešiť.

Začnite pri spoločnom jedle so spomienkami na to, čo každý z vás na prázdninách miluje. Potom nech každý za seba vyberie jednu vec pre celú rodinu, ktorá je pre neho neodmysliteľná, ak prázdniny majú byť akurátne. Samozrejme, predtým než začnete, dajte tomu napr. reálne finančné a časové rámce, ktoré zadefinujete na začiatku podľa svojich možností. Môže ísť o kempovanie, turistiku, splav, pozeranie na západ slnka, opekanie pri ohni, spievanie s gitarou, potápanie v mori, zbieranie mušličiek, stavanie pieskového hradu, boj o nafukovačku, doma vyrábanú zmrzlinu…

Nápady nazbierajte a povzbudzujte deti, aby niektoré z nich uskutočnili. Zároveň si kúpte špeciálny zošit, kam budete zapisovať a zbierať spomienkové lístky, vstupenky, pohľadnice a nalepíte fotky významným zážitkov.

Rodinná dovolenka

Deti milujú rodinnú dovolenku najmä preto, že sú s rodičmi. Tí sú počas dovolenky oddýchnutejší, zábavnejší a hlavne deťom emočne bližší. Najobľúbenejšie zážitky sú paradoxne tie, ktoré sú zväčša zdarma a veľmi jednoduché. Je to preto, že rodičia ničím nerušení sa deťom venujú naplno. Sú to spomienky, ktoré vytvárajú radostné detstvo. K tým prispievajú aj dovolenky so širšou rodinou, kde vzťahy so starými rodičmi, hry so sesternicami a bratrancami budujú hlboký pocit zakorenenia, bezpečia a životnej istoty.

Ale dovolenka môže byť tiež stresujúca.

Čítajte tiež

Ak deti zostávajú dlho hore alebo sa zrútia z preťaženia. Samozrejme, rodičia často prežívajú svoju vlastnú verziu stresu, či už z väčšieho rodinného napätia, keď starí rodičia, priatelia či okolie posudzujú ich výchovu, alebo z koordinačných tlakov. Prvým pravidlom na spokojnú dovolenku je nájsť spôsob, ako obnoviť pokoj, keď si neudržíte svoju rovnováhu.

Ako na to?

  • Vy ste tí, ktorí zabezpečujete pokoj nielen sebe, ale aj deťom. Preto v prvom rade dbajte na to, aby ste starostlivosť o deti vyrovnávali aj s časom napĺňania svojich vlastných potrieb a konkrétnych oddychových zážitkoch. Je to aj vaša dovolenka.
  • Hovorte deťom o tom, čo sa bude diať, aby sa vedeli na to pripraviť a prichystať si všetko potrebné.
  • Rozprávajte deťom o očakávanom správaní na mieste, kam idete. Napríklad: na hotelových chodbách nebeháme, lebo… ak nemáš chuť na objatie s ujom Ferom, ponúkni mu potrasenie rukou; v lietadle sú špeciálne pravidlá, poďme hádať aké; rozmýšľajme, čo môžeš robiť v lietadle, ak sa nudíš; čo môžeš urobiť, ak sa tvoja kamarátka začne hádať.
  • Čo v najväčšej miere udržiavajte časový rytmus a rodinné rituály.
  • Ak chcete letieť s malými deťmi, naplánujte si dostatočný čas príchodu na letisko, aby sa deti pred letom mohli dostatočne uvoľniť z cesty autom. Prineste čo najviac zábavných výnimočných vecí a natiahnite si vopred do telefónu či tabletu obľúbené rozprávky. Zoberte deťom niečo na cmúľanie na vyrovnanie tlaku počas vzletu a pristávania.
  • Neplánujte viac ako jednu aktivitu denne a majte očakávania primerané ich veku.
  • Buďte si istí, že počas dňa majú deti dostatok fyzických aktivít, aby sa dostatočne vybláznili. Zároveň nezabúdajte, že potrebujú aj primeraný čas oddychu s rôznymi zábavnými aktivitami ako čítanie, maľovanie, spoločenské hry, hra s figúrkami, autami… pre najmenších je to zväčša hra s vodou, bublinkami, pieskom, plastelínou.
  • Sledujte, čo a koľko deti jedia. Samozrejme, pre deti, ktoré sú intolerantné na istý druh potravín, zaistite primeraný jedálniček. U všetkých detí je potrebné dať pozor na príjem cukru a prázdnych kalórií.
  • Dbajte na to, aby ste venovali svojim deťom čas, aj keď majú naokolo kamarátov či rodinu. Uvoľnený rodič bez telefónu v ruke a povinností je skutočne hlbokým zážitkom. Niekedy stačí aj 5-minútové vyvádzanie vo vode a dieťa vás odmení aj dlhším časom pokoja pod slnečníkom na ležadle s dobrou knihou. Zároveň takýto uspokojivý čas s rodičom prináša oveľa väčšiu spoluprácu dieťaťa.
  • Nepracujte na dovolenke. Ide o výnimočný čas na stmelenie rodiny. Preto radšej vyhľadávajte spoločné aktivity zábavné pre celú rodinu.

Na konci prázdnin si urobte víkend, keď z pozbieraných zápiskov, spomienkových plagátikov a iných vecičiek vytvoríte kompletnú kroniku. Potom si spravte večer s dobrým jedlom a listujte si ju, užívajte si čas spomínania.

Hovorte o tom, čo boli pre vás „topky“ a čo počas toho samotného času vyzeralo byť stresujúce, ale napokon to v spomienkach ostalo len ako vtipná historka s dobrým koncom.

Takto si môžete vytvoriť milú rodinnú tradíciu a tiež knižku na potešenie v náročných momentoch obyčajného života. Rovnako to môže byť aj úžasný čas, o ktorý nechcú prísť ani vaši tínedžeri.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore