Práve čítate
Lokálne kvety
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Lokálne kvety

lokalne kvety

Kvetmi sa dajú vyjadriť tie najkrajšie pocity – láska, vďaka, povzbudenie alebo priateľstvo. Sú neoddeliteľnou súčasťou rodinných osláv, svadieb, plesov i slávnostného nedeľného obeda. Väčšina sortimentu rezaných kvetov pochádza zo vzdialených krajín a mnohé z nich precestovali často viac kilometrov ako ich samotní koneční obdivovatelia.

Na Slovensku to nie je inak. Drvivá väčšina rezaných kvetov pochádza z dovozu – v rámci Európy najviac z Holandska a južných častí (Taliansko, Španielsko, Portugalsko). Favoritné ruže k nám prilietajú z Afriky a Južnej Ameriky, plamienky zo Zanzibaru a veternice z Izraela.

Tak ako sa čoraz častejšie spomína hnutie „slow fashion“ a „slow food“, začína sa skloňovať aj hnutie „pomalých kvetov

Rezané kvety sú síce len dočasný a pominuteľný artikel, no aj tu sa môžeme správať zodpovednejšie, ak sa začneme pýtať, odkiaľ pochádzajú, za akých podmienok boli vypestované a budeme sa snažiť nakupovať podľa sezóny ich rastu.Vo svete sa objavuje čím ďalej, tým viac kvetinových nadšencov zakladajúcich kvetinové farmy s rešpektom k prírode a meniacim sa ročným obdobiam. Na Slovensku a v okolitých krajinách môžeme v posledných rokoch pozorovať podobný trend.

Čo môže byť krajšie ako náprstník v jemnej pastelovej farbe? Náprstník v jemnej pastelovej farbe z vašej záhrady alebo z neďalekého poľa od lokálnych farmárov!Lokálne vypestované kvety majú v sebe úplne iný náboj. Okrem čerstvosti a celkovo vyššej kvality, čo je jedna z ich hlavných výhod, sa môžu pýšiť oveľa prirodzenejším vzhľadom. Stonky nie sú rovné ako podľa pravítka, ich vôňa je intenzívnejšia. Kvetinový dizajn s takýmto materiálom je tvorivejší a spätejší s daným časom a prostredím. Dokonale vyjadruje aktuálnu náladu prírody.

Pivonky v januári sú niečo podobné ako jahody v decembri. Nikdy z nich nebudete mať taký dobrý pocit, ako keď si ich natrháte v máji v ich prirodzenej sezóne. Aj preto netreba nezmyselne lipnúť na konkrétnom druhu bez ohľadu na ročné obdobie. Lepšie je nechať sa viesť prirodzeným striedaním období so všetkými krásami, ktoré k nemu patria. Od voňavých jarných cibuľovín a orgovánu na jar cez pivónie, pestrofarebné letničky až po georgíny rôznych tvarov a farieb na jeseň. V každom období sa dá nájsť kvet, čo vás chytí za srdce.

Lupinus polyphillus – Vlčí bôb (lupina)

kvety vlci bob
Vlčí bôb

Rastlina s hypnotickými motýľokvetými strapcami, kvitnúca v období od júna do septembra.

Voľne v prírode sa vyskytuje najmä v modrej farbe, v záhradách farebne varíruje od bielej cez žltú, ružovú až po fialovú farbu.

Pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa rozšírila takmer do celej Európy. U nás vlčí bôb nájdete najmä v okrasných záhradách, prípadne ako náhodný výsev na okrajoch ciest a na čistinkách v lesoch. V niektorých častiach sveta je považovaný za invazívny druh, ktorý pre svoju nenáročnosť a schopnosť obohacovať pôdu o dusík vytláča pôvodné endemické druhy.

Patrí medzi rastliny bôbovité a dorastá až do výšky 1,5 metra. Podobne ako náprstník aj vlčí bôb je jedovatý. Je skvelou rastlinou vhodnou na rez. Vo váze vydrží čerstvý 5 až 7 dní.

Termín lupinus je odvodený od latinského výrazu pre vlka. Vznikol na základe nesprávnej domnienky, že lupinus ochudobňuje pôdu o živiny, a tá sa preto „zvlčí“.

Digitalis purpurea – Náprstník červený

naprstnik cerveny
Náprstník červený

Náprstník je dvojročná veľmi jedovatá mohutná bylina, dorastajúca do výšky 1 až 1,5 metra. Kvitne v období od júna do augusta. Pôvodom patrí k západoeurópskej kvetene, vytvára nádherné rozkvitnuté lúky, u nás ho nájdete najmä v okrasných záhradách. Je skvelou rastlinou vhodnou na rez a má dobrú dĺžku „vázového“ života. Jeho listy obsahujú jedovaté glykozidy, z ktorých je vo farmaceutickom priemysle významne používaný digitoxín.

V medicíne sa využíva na liečbu chronickej srdcovej nedostatočnosti a pri liečbe niektorých porúch srdcového rytmu.Kvety náprstníka vytvárajú jednostranný strapec, majú tvar päťzubého kalicha a sú v mnohých farebných variantoch – od bieleho cez pastelové odtiene ružového, fialového, žltého a marhuľového až po sýto purpurový variant. Zvnútra sú ešte pôsobivejšie ako zvonka, a to svojimi výraznými škvrnami a jemnými chĺpkami, akoby vytvárali luxusný koberček pre včely na ceste za peľom.

Latinský názov digitalis znamená prstu podobný. Vďaka svojmu tvaru a jedovatosti je opradený mnohými legendami. V Škandinávii sa povráva, že lesné víly naučili líšky zvoniť kvetmi digitalisu, aby sa tak vzájomne varovali pred lovcami. V Škótsku boli považované za čarodejnícke kvety, a tak ich nazývali čarodejnícke náprstky. V angličtine kvet nesie názov „foxglove“, čo by sa voľne dalo preložiť ako líščie rukavičky.

Cosmos bipinnatus – Krasuľka perovitá

krasuľka perovita
Krasuľka perovitá

Cosmos je jeden z najroztancovanejších kvetov. Od tanca na záhrade, kde sa s jeho krehkými stonkami pohráva vietor, po tanec v svadobnej kytici, s ktorou nevesta kráča k oltáru. Takýto vábivý pohyb mu dala do vienka jeho prirodzená konštitúcia, lebo neprimerane veľká hlavička sa na krehkej stonke natáča na rôzne smery už len pri ľahkom vánku.
Je to jednoducho dopestovateľná letnička, so skvelou vlastnosťou pre kvetinových farmárov – čím viac sa reže, tým viac kvitne. Farba jeho kvetov varíruje od čisto bielej cez svetlo žltú, rôzne odtiene ružovej, červenej, bordovej až po takzvaný tmavý – čokoládový cosmos. Dorastá do výšky okolo jedného metra, kvety začína vytvárať od júna/júla a často kvitne až po prvé mrazy. Krajinou jej pôvodu je Mexiko, u nás sa vyskytuje najmä v záhradách ako dekoratívna rastlina.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore