Práve čítate
London Fashion Week: Na módnu scénu nastupujú nové slovenské talenty
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

London Fashion Week: Na módnu scénu nastupujú nové slovenské talenty

Jeden z najprestížnejších svetových týždňov módy London Fashion Week začína už tento piatok 18. a potrvá do utorka 22. februára. Na hybridnom digitálno-fyzickom podujatí sa predstavia aj slovenskí dizajnéri.

16. februára 2022, Bratislava – Módne podujatie London Fashion Week opäť zažíva návrat na móla. Dizajnéri a značky sa predstavia formou módnych šou, prezentácií, stretnutí a podujatí po celom Londýne. Na oficiálnych online platformách bude rovnako dostupný digitálny obsah.

Aj keď módny svet stále viac experimentuje s online svetom, naši dizajnéri ocenili možnosť živej prezentácie a už v piatok poletia do Londýna s podporou Slovak Fashion Council a platformy Fashion Scout. „Pre SFC to bude už 8. londýnska prezentácia. Za 10 rokov našej existencie sme v Londýne predstavili už viac ako 25 mladých slovenských dizajnérov. Vďaka pandémii tu však boli aj tri turbulentné posledné ročníky – ani jeden sa nepodobal tomu druhému. Zažili sme živé šou priamo na mieste aj výlučne digitálne prezentácie. Tento rok je to hybrid. Zatiaľ to vyzerá ako dobrý ťah, pretože publikum má o módu stále väčší záujem,“ uvádza Zuzana Bobiková, riaditeľka Slovak Fashion Council.

Mladí dizajnéri aj zabehnuté značky

Okrem mladých dizajnérok Petry Famlerovej a Sofie Turekovej, privezie Slovak Fashion Council do Londýna aj vybrané modely etablovaných slovenských značiek a dizajnérov ako Buffet, Lukáš Krnáč, freier, Andrea Pojezdálová, Famale a Sof.t, ktorých platforma Lone Design Club odprezentuje formou pop-up predaja.

FAMALE
Foto: Lucia Pešková
Model: Hugo Choutka MixModels Management

Zuzana Bobiková dodáva: „Móda je aj biznis. Pre udržateľnosť existencie na trhu potrebuje dizajnér či značka dobrú klientskú bázu. Počas dní, kedy celý Londýn žije najmä módou, dávame zákazníkovi možnosť sa do kolekcií našich dizajnérov zaľúbiť osobne a naživo. Je to zároveň veľká šanca, aby sa stali ich vernými zákazníkmi.“

Kto som?

Túžia náš svet vylepšiť a priniesť do neho niečo skutočne nové. Zároveň však vo svojom vnútri hľadajú odpovede na dôležitú otázku KTO SOM? Hovoríme o generácii Z, ku ktorej patria aj dizajnérky Petra Famlerová a Sofia Tureková. Otázka Who Am I? sa tak stala hlavným motívom tohtoročnej prezentácie v Londýne.

A kto sú mladé dizajnérky a ako ich prácu definovať v kategórii módneho priemyslu? Petra Famlerová sa nebojí otvárať problematické a provokatívne témy mladej generácie, svojou tvorbou a dizajnovými riešeniami prináša zamyslenia sa nad ťaživými spoločenskými statusmi či definíciami. London Fashion Week zažije svetovú premiéru jej najnovšej kolekcie Fashion Weak, ktorou sa zamýšľa nad zmysluplnosťou či udržateľnosťou klasického módneho systému. 

Sofia Tureková tvorí pod značkou SOF.T. Jej modely balansujú na hranici objektu a odevu. Pracujú s netradičnými materiálmi a technológiami. Sofia svojou tvorbou dokazuje, že bežne nepovšimnuté pozorovania z každodenného života spracované konceptuálnym prístupom dokážu dizajnérovi vnuknúť riešenia, ktoré majú silu meniť jednotlivca v jeho plnej šírke. Na London Fashion Week predstaví pokračovanie kolekcie (P)Laced pre sezónu A/W23.

Dior Project x V&A Fashion in Motion
Design: Sofia Turekova
Photography: Grace Joel @grace_joel
Photo: Peter Carter @peter_carter

O Slovak Fashion Council

Slovak Fashion Council (SFC) je profesionálna nezisková organizácia, ktorá pomáha podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém od roku 2011. Založila ho módna návrhárka Dana Kleinert, ktorá odvtedy získala mnoho domácich i zahraničných ocenení. Od decembra 2019 je vymenovaná nová generálna riaditeľka Zuzana Bobiková, ktorá od vzniku SFC vytvára stratégiu a program, a tak logicky vo svojej práci pokračuje ďalej. 

SFC: Instagram @Slovak_fashion_council | Facebook @SlovakFashionCouncil | www.slovakfashioncouncil.sk

Fashion Scout: Twitter: @FashionScout | Instagram @FashionScout | Facebook @FashionScout #FashionPioneers

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme!

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore