Makramé – Zamilujete sa na prvý pohľad

Je absolventkou žurnalistiky, ktorá miluje život so všetkým, čo prináša.…




Makramé je textilná technika viazania uzlov, pomocou ktorej vznikajú dekorácie využiteľné ako praktickí pomocníci v domácnosti. Makramé výrobky v sebe nesú škandinávsku čistotu, jednoduchosť, teplo domova, ale aj dušu divokej prírody. Ak vás čakajú špeciálne udalosti, svadby a oslavy, odlíšte sa od iných nápadnými detailmi. Stavte na výzdobu v štýle makramé.
ZAČIATKY MAKRAMÉ
Sestry Lucia a Katarína skrášľujú technikou makramé, ktorú používajú pri výrobe ozdôb a doplnkov, rôznorodé priestory. Aká bola ich cesta k makramé? „Prvýkrát sme sa s technikou makramé stretli už v detstve, keď sme si viazali rôzne náramky a ozdoby. Vždy sme inklinovali k ručným prácam, a keď sme objavili makramé špagát, vyrobený zo 100 % recyklovanej bavlny, zamilovali sme sa nielen do tohto ekologického a mäkkého materiálu, ale aj do techniky, ktorá je nádherná, originálna a zároveň univerzálna. Má široké využitie v dizajne aj v móde, čo nás veľmi baví.“
Korene tejto techniky siahajú do 13. storočia. Niekomu môže pripomínať u nás známe háčkovanie, makramé má však o niečo exotickejší pôvod. V arabských krajinách ju využívali krajčíri na ukončovanie textílií a kobercov. Do Európy priniesli túto techniku Mauri zo severnej Afriky. Najväčšiu popularitu mala v 17. storočí v Anglicku. Kráľovná Mária I. si ju tak obľúbila, že sama učila dvorné dámy viazať uzly. Neskôr sa vďaka námorníkom, ktorí si krátili čas viazaním, dostala technika makramé do celého sveta. Po úpadku sa znovuzrodila v 70. rokoch ako symbol bohémskeho štýlu.
AKO JE TO S POPULARITOU MAKRAMÉ DNES?
Jej popularita stále stúpa, najmä vďaka všestrannému využitiu. V dnešnej uponáhľanej dobe sa tiež stáva obľúbeným koníčkom.

Katarína a Lucia začali s makramé, keď si chceli vyrobiť niečo do svojho domu. Aktívne sa tomu venujú len rok, no za ten čas si získali množstvo zákazníkov, ktorých domovy dnes zdobia ich originálne výrobky. „Začínali sme základnými uzlíkmi a jednoduchými vzormi, ale cvikom sa zlepšuje technika a zvyšuje odvaha púšťať sa do väčších a náročnejších vecí. Zo začiatku nám všetko trvalo dlho a mali sme problém odhadnúť dĺžku špagátov. Keďže špagát ani pri veľkých veciach nenadpájame, aby sme neznížili jeho kvalitu, bolo náročné vypočítať to tak, aby sme neplytvali materiálom.“
Naučiť sa techniku viazania uzlov je podľa sestier jednoduché. Náročnejšie na zručnosť je viazať uzly rovnomerne, aby výsledný výrobok vyzeral pekne. „Keďže sme mali od detstva blízko k ručným prácam a tvorbe, nebolo to pre nás náročné. Základy sme sa naučili svojpomocne, uzlením, rozuzľovaním a ďalším uzlením. Inšpirujeme sa na internete, zo zahraničia, stále sa učíme a zdokonaľujeme.“
ČO VŠETKO SA DÁ POMOCOU MAKRAMÉ VYROBIŤ?
Technikou makramé sa dajú vyrobiť rôzne dekorácie, ktoré spríjemnia váš domov, na druhej strane dokážu byť veľmi praktické. Makramé slniečko môžete využiť ako rámik alebo zrkadlo. Girlandu ľahko obohatíte rodinnými fotografiami zachytávajúcimi nezabudnuteľné momenty. Pomocou uzlov sa dá vyrobiť aj polička na odkladanie rôznych (ne)potrebných drobností. Štýlové košíky sú pomocníkmi nielen v izbách, ale aj v kúpeľniach či obývačkách, pretože ukladacieho priestoru nie je nikdy dosť.
Deťom dokážu Lucia a Katarína vyrobiť v izbičkách hotový raj na hranie. „Páčia sa im hlavne strapce a visiace časti, ktoré sa hojdajú. Veľmi rady sa dotýkajú špagátu, pretože je mäkučký a príjemný.
Všetky deti navyše milujú bunkre a hojdanie, preto típí a hojdačka nesmú chýbať v našej ponuke.
Keďže máme malé deti, máme to odskúšané.“ Či už vďaka hojdačke, vhodnej aj pre bábätká, ktoré len nedávno dosiahli úspech v sedení, alebo vďaka štýlovému típí stanu, ktorý môžete deťom len tíško závidieť, sú makramé výrobky obľúbené u všetkých v rodine.

„Naše típí je populárne a ľuďom sa veľmi páči. Pôvodne sme ho urobili pre seba a na prezentáciu našej tvorby, pretože na väčšom výrobku vyniknú dobre rôzne vzory. Asi najviac si zákazníci objednávajú poličky, úložné koše a úchyty na závesy, čo sú veci nielen efektné, ale aj praktické,“ hovoria dievčatá.
INÝ MATERIÁL, INÁ ŽIVOTNOSŤ
A ako je to so životnosťou výrobkov makramé? Iste viete, že užitočné veci nie vždy zostanú čisté, ich trvácnosť však závisí od typu výrobku, špagátu, z ktorého je upletený a od zaobchádzania s ním. „Tašky a opasky sa vyrábajú z pleteného špagátu, ktorý je odolnejší a dá sa aj prať. Dekorácie sa zas vyrábajú zo špagátu točeného, ktorý je efektnejší, ale niekedy je potrebné ho prečesať hrebeňom alebo uhladiť rukou. V prípade znečistenia ho stačí oprášiť alebo pletené časti jemne povysávať, či prejsť lepiacou rolkou.“
Ak sa teda makramé výrobky nejako vážne nepoškodia, ich životnosť je dlhá. Okrem prírodného špagátu z recyklovanej bavlny sa snažia sestry používať iba prírodné materiály, napríklad prírodné drevo, drevené komponenty, koše z morskej trávy.
Výrobu drevených častí dekorácií a technickú podporu nám zabezpečujú naši manželia.
Makramé u seba doma nielen vyrábajú, ale aj využívajú. Nájdu sa u nich napríklad poličky, girlandy, slnká na fotky, vankúše, ale používajú aj tašky, opasky a úložné koše. „Stále máme doma tých vecí menej, ako je v pláne. Zákazníci majú totiž prednosť pred nami a navyše je tých pekných dekorácií toľko, že sa nevieme rozhodnúť, čo sa nám páči najviac. Chystáme sa vyrobiť si ešte náušnice a ani Vianoce si už nevieme predstaviť bez našich ozdôb.“
VHODNÉ AJ PRE DETI
Lucia a Katarína sú v ručných prácach ako doma a okrem viazania uzlov majú rady aj háčkovanie, štrikovanie a šitie. K tvorbe sa k nim postupne pripájajú ich ratolesti a hľadajú si cestu k ručným prácam. „Naše detičky sú ešte malé, ale asistujú niekedy až príliš. Aktívne nás pozorujú a so špagátom sa veľmi rady hrajú.“
Najmladší člen rodiny Makramé Uzliana, Jakubko, má len rok, rád si špagát „mačká“ v ručičke, ťahá a rozhojdáva visiace časti. Jeho sesternica Dianka sa najradšej hrá s nožnicami a strihá zvyšky špagátu. Najstaršia Elianka si už dokáže vlastnoručne niečo vytvoriť. Špagáty si k sebe priväzuje, vyrába náhrdelníky, náramky a opasky. „Záujem majú a veríme, že sa na nich niečo prirodzene nalepí a vytvoria si k tomu pozitívny vzťah,“ dodali Lucia s Katarínou na záver.
NÁVOD NA VIAZANIE MAKRAMÉ
Pri tejto technike viazania uzlov sa používa špeciálny makramé špagát. Ten sa vyrába v rôznej hrúbke (najčastejšie 5 mm a 3 mm), v rôznom vyhotovení (točený, pletený, trojramenný) a v rôznych farbách. Ten moderný je navyše ekologický, vyrábaný zo 100 % recyklovanej bavlny šetrným spôsobom, triedením a namáčaním.
Na výrobu makramé ozdoby potrebujeme iba špagát, nožnice a šikovné ruky, prípadne nejaké drievko, na ktoré chceme ozdobu zavesiť, alebo výrobok, ktorý chceme ozdobiť. Špagát si nastriháme a priviažeme o drevo alebo špagát. Je potrebné nastrihať dostatočne dlhé špagáty, pretože uzlením sa rýchlo skracujú a ich spotreba je veľká. Pri práci nám pomôže, ak si to niekde zavesíme. Potom už len viažeme uzly a uzlíky, vytvárame z nich rôzne vzory a tvary. Na konci necháme zvyšné špagáty visieť, alebo ich odstrihneme na požadovanú dĺžku.
Makramé výrobky sú veľmi pekné, efektné, ale aj pevné. Uzly sa nerozväzujú, špagát sa nešmýka, výrobky pekne držia tvar a majú veľkú nosnosť.
Je absolventkou žurnalistiky, ktorá miluje život so všetkým, čo prináša. Najlepšie sa cíti na cestách po turistických chodníčkoch, bežeckých tratiach, pieskových plážach alebo nočných mestských uliciach. Každé jedno miesto má v sebe energiu, ktorú potrebuje k životu. Rôznorodosť v nej dokáže prebudiť nové nápady. Baví ju spoznávať nové miesta, veci a ľudí, ktorí ju svojou prácou dokážu inšpirovať. Písaním sa zas snaží ona inšpirovať čitateľov. Verí, že svet je tak rôznorodý, že by bola škoda, nezistiť o ňom viac, a tým sa snaží riadiť. Niekedy sa však potrebuje pred všetkým ukryť v perinách a dopriať si aspoň dvanásťhodinový spánok.