Práve čítate
malinyJAM: Ako byť originálny a vyniknúť spomedzi množstva kapiel pre deti?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

malinyJAM: Ako byť originálny a vyniknúť spomedzi množstva kapiel pre deti?

malinyjam detska kapela tv jojko mino pato
malinyjam detska kapela tv jojko mino pato
kulisy doma
natacanie s detmi
natacanie s detmi kapela pre deti +4
Zobraziť galériu
malinyjam detska kapela tv jojko mino pato

Spolu s Miňom a Paťom sme sa porozprávali o tom, prečo sa ich kapela volá malinyJAM, ako sa rockeri dostali k tvorbe pre deti a tiež o tom, že v 21. storočí robiť doslova vlastnoručne vyrobené videoklipy je naozaj originálne. A, mimochodom, tento článok môže obsahovať trnavské nárečie.

Kto je malinyJAM?

Paťo: malinyJAM je partička ľudí, ktorí sa v podstate náhodou dostali k hudbe pre deti. Ja s Miňom tvoríme hudbu odhadom už 16 rokov.

Miňo: Mali sme rockovú kapelu a v deň, keď sa narodil môj syn Jurko, sa rocková kapela rozpadla. Vymysleli a nahrali sme s Paťom pieseň „O zvieratkách“, ku ktorej sme natočili videoklip. Hlavnú úlohu si v ňom zahral malý Jurko. Chcel som mať pamiatku na to, aký bol maličký. Videoklip sa tak zapáčil verejnosti, že sme natočili druhý, tretí… A teraz máme vlastnú reláciu „malinyJAMológia“, beháme po najväčších koncertoch, spolupracujeme s televíziou JOJKO, stretávame sa a tvoríme so známymi osobnosťami, vydali sme CD, DVD. Tento rok chystáme ďalší album pre deti. Môžem povedať, že motyka vystrelila. (úsmev)

Paťo: Treba povedať, že do skupiny malinyJAM patrí aj Katka Lago, ktorá je kameramankou, robí postprodukciu a strihá klipy. A tiež Kika Pauerová, ktorá má na starosti predaj.

kulisy doma
Prvý videoklip „O zvieratkách” vznikol v Miňovej obývačke
Prečo malinyJAM? Ako vznikol tento názov?

Miňo: Názov malinyJAM vymyslel Paťo, keď papal chlebík so slivkovým lekvárom. (úsmev)

Aké sú vaše primárne povolania?

Miňo: Ja som profesionálny hasič, nemám rád manuálnu prácu a rád spím. (úsmev) Paťo pracuje v jednej firme, v podstate ani neviem, v akej. Ale robíme tvrdo na tom, aby bola práve hudba, seriál, koncertovanie a malinyJAM naša primárna práca.

Ako ste sa dostali k hudbe?

Miňo: Od malička sme obaja mali blízko k hudbe. Paťo najskôr hral na bicie, neskôr začal hrať na elektrickú gitaru a spieval. Ja som vyspevoval kade-tade po zboroch. Hudba si skôr našla nás ako my ju.

Komu napadlo začať tvoriť hudbu pre deti a čo ste od toho na začiatku očakávali?

Paťo: V podstate ani neviem, kto prišiel s týmto bláznivým nápadom. Na začiatku sme neočakávali od toho nič. Mali sme trošku trému dať von prvú skladbu. Predsa len sme hrávali rockovú hudbu a nevedeli sme, ako to spoločnosť zoberie. A tuto, ľa… asi sa to páči. Začali sme dokonca spolupracovať s úžasnými ľuďmi, ako napríklad Miroslav Donutil, Majko Labuda, Zuzka Vačková, Attila Végh či naša obľúbená speváčka s krásnym hlasom Paulínka Ištvancová. Veríme teda, že sa naša hudba ľuďom naozaj páči.

malinyjam detska kapela tv jojko mino pato MALINYJAMOLOGIA
Zľava Miňo Eliáš , Paulína Ištvancová a Patrik Lago pri natáčaní prvej časti relácie „malinyJAMológie“
S detskou televíziou spolupracujete od februára 2017. Kedy ste začali tvoriť? Čo tomu predchádzalo?

Miňo: Áno, toto bol jeden z našich veľkých hudobných úspechov! Videoklip som poslal skvelým dievčatám, ktoré sa „starajú“ o TV JOJKO. Veľmi sa im páčil. Podpísali sme teda zmluvu o spolupráci, a zrazu sme zistili, že patríme medzi top umelcov hrajúcich hudbu pre deti. Veľmi nám vysielanie v televízii pomohlo. Splnený sen každého hudobníka. (úsmev) Ďakujeme Františke „Fefe“ Fedor, Branke Hronskej a Dade Odráškovej. Tieto baby stoja za naším úspechom!

Ako prebieha tvorba klipu? Ja si to predstavujem dosť divoko a zdĺhavo – keďže si rekvizity tvoríte sami a najskôr ste začínali doma, kde to muselo byť veľmi zábavné.

Miňo: Veru, prvé videoklipy boli točené v obývačke. Kulisy som maľoval na veľké papierové obrusy, kostýmy pre deti som šil na stroji ja sám. (úsmev)

Čítajte tiež
katarina linczenyi

Paťo: Rekvizity si vyrábame sami a chceme, aby z našich obrázkov a kulís bolo vidieť, že sú robené ľudskou rukou a nie počítačom nakreslené bezduché, obyčajné obrázky. Napíšeme si scenár, konkrétne zábery, vyberieme si detičky, všetko si nasvietime a ide sa točiť. V súčasnosti už máme vlastný ateliér, natáčame na zelené plátno a ručne namaľované kulisy si dosádzame v postprodukcii. Prvý videoklip sme natáčali pol roka. Teraz nám výroba jedného trvá približne mesiac. Okrem vizuálu si nahrávame aj hudbu, produkujeme si ju sami, takže sme si naozaj sami sebe pánmi.

natacanie s detmi
V súčasnosti už má kapela pre deti malinyJAM vlastný ateliér a natáčajú na zelené plátno
Čo na túto vašu aktivitu hovoria manželky?

Miňo: Naše manželky sú malinyJAM a maliny sú „najvác“. (smiech)

Čo plánujete do budúcna?

Miňo: V prvom rade chceme dokončiť náš druhý album pre deti. Spolupracovali sme s viacerými umelcami, zaspievali si na ňom Martin Madej, Paulínka, Majko Labuda, či dokonca sa deťom prihovoril aj úžasný Robert Roth. V marci bude mať premiéru nový videoklip „Chladničkové strašidlo“ a, samozrejme, chceme pokračovať v natáčaní a tvorbe nášho seriálu „malinyJAMológia“.

Spolupracujete aj s mnohými známymi tvárami. Podľa čoho ste si vyberali, s kým by ste chceli spolupracovať?

Miňo: Vyberáme si ľudí sami. Chceme spolupracovať s tými najlepšími. S niektorými sa poznáme osobne a s inými sa spoznáme pri natáčaní. Je to pre nás občas až neuveriteľné. Robil som režiséra hereckým velikánom, akými sú napríklad Miroslav Donutil či Majko Labuda ml., alebo krásna a charizmatická Zuzka Vačková. Niekedy tomu sám neviem uveriť. Závidím samému sebe. (úsmev)

Stalo sa vám pri nakrúcaní niečo kuriózne? Akákoľvek pikoška nás poteší!

Miňo: Všetci hovoria, že natáčanie s deťmi je najnáročnejšie. Pri tvorbe videoklipu s detičkami nie sme režisérmi my, ale deti. Niekedy až žasneme, čo dietky vyvádzajú. Už samotné natáčanie je jedna veľká pikoška. (úsmev)

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore