Práve čítate
Mária Bujňáková: Príbehy sa do vecí dostávajú všemožne
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Mária Bujňáková: Príbehy sa do vecí dostávajú všemožne

maria bujnakova furnicoolture
PI HA pure slovak toys furnicoolture bryndzove pirohy bryndzove halusky
PI HA furnicoolture maria bujnakova
PI HA pure slovak toys furnicoolture bryndzove pirohy bryndzove halusky
+7
Zobraziť galériu
PI HA pure slovak toys furnicoolture bryndzove pirohy bryndzove halusky

Na základe zľudovených aj moderných kapitol našej kultúry vyrába Mária Bujňáková hračky, ktoré sú záznamom našej kultúry. Dizajnom tak poukazuje nielen na to, ako žijeme a v čom bývame, no napríklad aj na to, čo považujeme za typické národné symboly.

Už štvrtý rok sa ako doktorandka na košickej Katedre dizajnu zaoberá nachádzaním kontextu medzi identitou národa a vecami, ktoré sú svedectvami o našom spôsobe života. Kombinuje tak príbehy s dlhodobou tradíciou spolu s tými, ktoré tvorili aj jej detstvo. Okrem iného tým zachytáva atmosféru deväťdesiatych rokov. Jej záujem sa však neustále rozširuje. V súčasnosti sa Mária Bujňáková inšpiruje novými médiami aj odlišnými kultúrami. Svoje najnovšie produkty predstaví už o niekoľko mesiacov. Nebudú medzi nimi chýbať ani hračky z ekologických materiálov. No okrem nich pribudne aj niekoľko prekvapení. Tie totižto k príbehom jej objektov, ale takisto priestorov, neodmysliteľne patria.

Špecifickým dizajnérskym počinom z vašej dielne je projekt Pi & Ha – svojská dvojica hračiek inšpirovaná slovenskými špecialitami. Ako sa vám podarilo obohatiť hračky o edukatívny rozmer?

Nápad detských hračiek či suvenírov vznikol na pracovnej stáži v zahraničí. Vtedy som si začala uvedomovať značnú absenciu národných produktov na Slovensku. Napríklad Švédi majú dreveného koníka s názvom Dala, ktorý je známy vo svete, a od ktorého vznikajú ďalšie dizajnérske reinterpretácie. Vtedy mi napadlo, že by som mohla vytvoriť duo hračiek symbolicky stvárňujúcich piroh a halušku. Často sa mi totiž stáva, že ako Slovenka sa v cudzine snažím vysvetliť, čo je naším „typical Slovak food“. Bez názornej ukážky je však opis tvaru bryndzových halušiek či pirohov náročnejší.

PI HA pure slovak toys furnicoolture bryndzove pirohy bryndzove halusky
Dvojica hračiek z ovčej plste Pi & Ha stvárňuje piroh a halušku. K hračkám sú pribalené aj kartičky s receptmi. Foto: Mária Bujňáková

Naratívny dizajn, ktorým sa už dlhší čas zaoberám, skúma toto vzájomné prepojenie; zameriava sa na objekty vyvolávajúce spomienky, emócie či asociácie. Príbeh sa môže do objektu dostať rôzne – môže byť vypovedaný samotným konceptom, symbolikou, formou, prípadne materiálovým či farebným vyhotovením. Myslím si, že dizajnéri do istej miery môžu prispievať k reprezentácii vlastnej krajiny. Napríklad navrhovaním národných výrobkov, z ktorých sa už postupne stávajú symboly. Tak ako v prípade dvojice Pi & Ha.

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore