Práve čítate
Martin Thám: Vo vode stíšte myseľ a len pozorujte dych
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Martin Thám: Vo vode stíšte myseľ a len pozorujte dych

martin tham wim hof instruktor

Ak je Wim Hof celosvetovým pojmom v súvislosti s otužovaním, nech je rovnakou osobnosťou Martin Thám pre Slovensko, jeden z mála WHM (Wim Hof Method) certifikovaných inštruktorov. Sám tvrdí, že od mystéria života dostal dar, ktorý prijal. „Je to dar sprevádzať ľudí náročnými procesmi tak, aby to zvládli v láske a prijatí,“ hovorí. Zisťovali sme, aké sú najčastejšie chyby pri otužovaní a prezradil nám návod, ako to robiť správne.

martin tham instruktor wim hof method sekanie ladu
Zdroj: Archív Martina Tháma

Ako Martin hovorí, je veľký rozdiel vydržať v studenej vode zopár minút v utrpení a napätí, alebo vychutnať si jeden prítomný moment v objatí chladu v absolútnom odovzdaní, dôvere a prijatí. „Keď je človek v absolútnom prijatí, je to na ňom vidieť. Má uvoľnenú tvár, spustené a uvoľnené ramená a pokojný dych. Vo vzdorovaní, teda utrpení, dýchame plytko a prudko, prerušovane, vyťahujeme ramená hore do napätia, mračíme sa a vtedy to bolí,“ vysvetľuje Martin. Dokáže toto poznanie ľuďom zvedomiť a ukázať princíp v praxi chladu. Pôsobí na Dračej bráne (medzi Detvou a Kokavou nad Rimavicou), kde vzniká nové centrum pre pobyty a kurzy, ktorými vás rád prevedie slovom, dychom a chladom k (s)pokojnejšiemu životu.

Ako na otužovanie, aby ma podporovalo v zdraví a spokojnosti?

Vhodné obdobie života

S otužovaním začnite v správnom čase. Nie, keď ste úplne vyhorení, oslabení alebo veľmi uzimení. Pre veľmi uzimených (ľudia, ktorí majú málo ohňa) je lepšie začať otužovať sa v lete a v studenej sprche. Telo si postupne zvykne na chlad, je to menej stresová agresívna forma.

Strava

Martin odporúča naštudovať si stravovacie návyky, napríklad podľa ajurvédy. Existujú druhy potravín, ktoré organizmus ohrievajú a iné ho, naopak, chladia. Správne zvolenou stravou viete spraviť veľkú zmenu a telo pripraviť na otužovanie. Napríklad citrusy chladia, odporúčajú sa konzumovať v lete; klinčeky, koreňová zelenina, pečené jedlá či škorica, naopak, hrejú.

Rozcvička pre telo a psychiku

Ideálne je WHM (Wim Hof Method) dýchanie. Presne opísaná metóda je v knihe Metóda Wima Hofa, ale nájdete aj mnohé YouTube videá a tutoriály, ktoré vás technikou dýchania podľa Wima Hofa prevedú.

martin tham wim hof method
Zdroj: Archív Martina Tháma

Pohybová rozcvička na zahriatie tela

Telo je potrebné zahriať, aby vám bolo teplo skôr, ako sa vyzlečiete a idete do vody. Niektorí pred ponorom behajú, iní cvičia na mieste.

Ponor pri pokojnom dýchaní

Počas vstupu do ľadovej vody je správne dýchanie jedným z najdôležitejších faktorov správneho otužovania. Podľa Martina je ideálny nádych nosom a uvoľnený výdych ústami, neskôr môžete prejsť výlučne na dýchanie nosom. Podstatné je nenechať telo dýchať tak, ako sa mu chce – panicky a kŕčovito. Dýchajte vedome.

Čas vo vode

Čas strávený vo vode vnímajte citlivo. Netreba nič preháňať, naozaj stačia 2 – 3 minúty. Neodporúča sa ani príliš často sa otužovať v prírodných vodách. Riaďte sa intuíciou, aj nepravidelné otužovanie sa ráta. Ideálne je 1 – 2x za 2 týždne. Raz za týždeň platí pre priemerného človeka, pre „ohniváka“ 3x týždenne.

Po otužovaní

Keď vyjdete von z vody, cvičte ihneď, ale jemne. Najbezpečnejší a najefektívnejší cvik je tzv. konský jazdec. Opisuje ho vo svojej knihe samotný Hof, prípadne si dajte heslo vyhľadať na YouTube.

Cvičenie po…

Telo môžete zahrievať cvikmi pár minút pokojne ešte mokrí a vyzlečení. Potom sa oblečte a cvičte ďalej 15 – 30 minút. Až do rozohriatia. Nikdy si pri otužovaní nedávajte teplú sprchu. Pred ani po ponore. Pri saunovaní sa odporúča otužovať len cca 5 – 30 sekúnd.

Vo vode stíšte myseľ a len pozorujte dych.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore