Práve čítate
Metaformi
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Metaformi

sperkarka
elegantny
metaformi
tatiana lesajova
dizajnerka +5
Zobraziť galériu
elegantny

Interiérová dizajnérka, marketérka či šperkárka? Tatiana Lesajová je všetko v jednom! Momentálne sú jej najväčšou vášňou šperky. Také iné. Mramorové. Ak chcete vystúpiť z davu, Metaformi nemôže byť krokom vedľa.

Na začiatku bol mramor

Nadčasový, elegantný, trvácny a krásny vo svojej jednoduchosti, taký je mramor, ktorý sa stal múzou pre šperkárku Tatianu Lesajovú. Má veľa využití, o ktorých mnohí z nás ani netušia, a hoci ho väčšina z nás pozná najmä v bielom prevedení, práve táto jeho farba je najvzácnejšia. Niet divu, že dokázal učarovať a vnuknúť inšpiráciu na výrobu šperku. Mramor, ktorý je šperkom sám o sebe, sa stal poznávacím znamením značky Metaformi.

tatiana lesajova

„Materiál, ktorý je krásny v každej mierke a svoju noblesu „požičia“ produktu, ktorý je z neho vyrobený. Jeho kresby a štruktúry sú čitateľné i v malom objekte, akým je šperk, a zároveň i taký malý objekt dokáže komunikovať svoj dlhý príbeh vzniku.“ V čase, keď vznikala značka Metaformi, sa Tatiana venovala interiérovému dizajnu, ktorý vyštudovala.

A hoci hľadala len kameň do interiéru, ktorý práve zariaďovala pre klienta, našla vášeň na celý život. „Dlho som chodila po kamenárstvach a napadlo mi, že by som z mramoru rada vytvorila i čosi iné – menšej mierky. A keďže som obdivovala jeho krásu, kde lepšie by sa dala „zhodnotiť“ ako v šperku.“ Jednoducho mramor je cvrnkol do nosa a nápad bol na svete.

Večná študentka

Niekto krvopotne doštuduje jednu vysokú školu a niekto iný si aj po dvoch povie, že ešte nestačí. Nadšenie pre štúdium je o to väčšie, keď sa venujete niečomu, pre čo ste boli stvorení. Tatiana už skúsila z každého rožka troška a ďalšiemu štúdiu je stále otvorená. „Ako prvú školu som absolvovala marketingovú komunikáciu na Univerzite Komenského, po jej skončení som hneď nastúpila na Fakultu architektúry Slovenskej technickej univerzity, kde som vyštudovala produktový a interiérový dizajn.

Po ukončení som založila značku Metaformi a hneď sa opäť vrátila na STU, kde som momentálne na doktorandskom štúdiu. Keď skončím tu, možno konečne príde na rad i štúdium šperku.“, dodáva s humorom. Práve ľudia ako Tatiana sú živým príkladom toho, že ak človek zistí, čo ho najviac baví, dôležité je odhodlanie a vôľa a na prvom mieste nemusí byť štúdium daného odboru.

elegantny

Stačí mať otvorené oči a myseľ, aby do nich mohol vniknúť ten správny nápad. S tým súhlasí aj zakladateľka Metaformi a zároveň dodáva, že aj pri jej tvorbe je dôležité vnímať hlavne okolitý svet. „Mám pocit, že moja inšpirácia je „zmes“ vecí, s ktorými sa stretávam denne, objekty, ktoré vidím na výstavách či niekde publikované, alebo architektúra…

A nakoniec z toho všetkého, čo ma vedome i nevedome ovplyvňuje, vznikne vyabstrahovaná forma – šperk – ktorý napriek svojej minimalistickej forme má výraz (verím, že pre ľudí čitateľný).“

Ľahko čitateľná šperkárka

Prírodný, minimalistický a v priebehu niekoľko tisíc rokov samotnou prírodou vytvorený vzor prezrádza už na prvý pohľad výrobcu šperku. „Myslím, že za relatívne krátky čas sa mi podarilo vytvoriť značku, ktorá má osobitý čitateľný štýl. Veľa ľudí vie identifikovať, že ide o šperk Metaformi bez toho, aby ten konkrétny model predtým videli. A to ma veľmi teší.“

Nápad za milión alebo minimálne za pocit spokojnosti v sebe nosia tieto unikátne kúsky, ktoré propagujú samé seba.

Každá žena, chce byť výnimočná a produkty značky Metaformi jej to v každom smere umožňujú. 

Vzor na každom šperku je originál, a to dokonca neopakovateľný. Niet preto divu, že Metaformi sa stala obľúbenou značkou na Slovensku, v susedných Čechách, ale záujem o tieto šperky je aj inde v zahraničí.

Čítajte tiež

Malé, nenápadne kúsky, ktoré sú len doplnkom výrazného oblečenia, medzi produktami nehľadajte. Šperky Metaformi sú nápadné a ich dominantný materiál vyvoláva pocit noblesy. Kolekcia od kolekcie obsahuje stále menšie kúsky, ktoré však neprestávajú byť centrálnym prvkom outfitu. Veľkosť ale nie je všetko. „Nejde iba o veľkosť, ale o výraz. Verím, že samotný šperk niečo o svojom majiteľovi komunikuje.“ Metaformi je skrátka značka pre osobnosti s veľkým O.

Úloha splnená

Tak fajn, nápad by bol a potom prichádza jeho realizácia, ale ako? Mladá žena bez akýchkoľvek šperkárskych skúseností s myšlienkou v hlave, ktorá potrebuje byť čo najskôr zhmotnená, lebo veď, ako to my ženy máme, všetko musí byť hneď a zaraz. Tatiana vyriešila aj tento problém, a to hravo. Je to proste šikovná ženská. „Postup výroby som si zvolila sama – bolo to ako hocijaké iné nové dizajnérske zadanie. Čiže musíte prísť na to, ako to spraviť najlepšie a najefektívnejšie.

dizajnerka

Ja v súčasnosti šperky vyrábam identicky ako ten prvý, akurát sa stále snažím učiť nové veci a technológie – najmä tie šperkárske – ktoré som doposiaľ nepoznala, a, samozrejme, využívať ich pri tvorbe.“ Medzi nápadom a realizáciou je ešte jeden medzikrok, také teoretické doťuknutie, ktoré v sebe skrýva testovanie, analyzovanie a dolaďovanie detailov. Tento proces tvorby je u každého individuálny. Tatiana s rozhodovaním neotáľa a neriadi sa žiadnymi trendami, ktoré, samozrejme, sú aj v šperkárstve.

Mám pocit, že na začiatku som dostala nápad a hneď som ho i zrealizovala bez dlhého váhania.

Dnes napriek tomu, že sa snažím stále návrhy zjednodušovať, je to dlhší proces. Nechávam si veci dlhšie „odležať“, vyrobím ich, upravím a tak ďalej.“ Plniť si sny nie je jednoduché, ale stojí to zato. Na začiatku vidí človek pohár skôr poloprázdny a trápia ho rôzne obavy, čo je úplne prirodzené. Pre úspech je ale nutné obavy prekonať a zamerať sa na tie stránky, ktoré so sebou práca snov prináša. Vstávať aj zaspávať s myšlienkami na to, čo človeka naozaj baví. „Ak sa však človek večer pred spaním prichytí, ako premýšľa, čo nové zase vyrobí, znamená to, že to stojí za to, i keď je to miestami náročné.“

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore