Práve čítate
Môže byť módny priemysel udržateľným? V Primaciálnom paláci sa na túto tému stretli kľúčoví predstavitelia z britského a slovenského módneho prostredia
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Môže byť módny priemysel udržateľným? V Primaciálnom paláci sa na túto tému stretli kľúčoví predstavitelia z britského a slovenského módneho prostredia

Sustainable Fashion Talk
Sustainable Fashion Talk
Sustainable Fashion Talk
Sustainable Fashion Talk
Sustainable Fashion Talk +13
Zobraziť galériu
Sustainable Fashion Talk

Oddelenie pre medzinárodný obchod britského veľvyslanectva v Bratislave zorganizovalo v utorok, 7. septembra 2021 diskusiu na tému udržateľnej módy, spojenú s módnou prehliadkou.

Sustainable Fashion Talk

Textilný priemysel ako hlavný znečisťovateľ

Diskusiu otvoril veľvyslanec Nigel Baker, ktorý povedal: „Spôsob, akým vyrábame, používame a likvidujeme svoje oblečenie, sa stal neudržateľným. Textilná výroba prispieva k zmene klímy viac ako medzinárodná letecká a lodná doprava dohromady, spotrebováva obrovské množstvá sladkej vody a vytvára chemické a plastové znečistenie. Čo je ešte horšie, menej ako 1 percento textilných materiálov sa opätovne recykluje.”

Sustainable Fashion Talk

Podujatím hostí sprevádzala módna aktivistka a ambasádorka Fashion Revolution na Slovensku Barbara Jagušák Heribanová, ktorá hovorila s kľúčovými hráčmi z britského a slovenského módneho prostredia a obalového priemyslu o ich záväzku voči udržateľným a etickým praktikám. Diskutujúci hostia okrem iného povzbudili aj ďalšie spoločnosti, aby podpísali Chartu módneho priemyslu v oblasti klímy (Fashion Industry Charter for Climate Action) a pridali sa ku kampani #RaceToZero (Beh k nule).

Cesta k udžateľnosti a transparentnosti je možná

Kľúčovou osobnosťou diskusie bola Carry Somers, spoluzakladateľka platformy Fashion Revolution v Spojenom kráľovstve. V roku 1992 založila svoju módnu značku Pachacuti, ktorá je známa prísnymi požiadavkami na kvalitu oblečenia aj kvalitu života zamestnancov. Má vysoké nároky na transparentnosť dodávateľského reťazca a bola prvou spoločnosťou na svete s certifikátom Fair Trade.

Sustainable Fashion Talk

Súčasťou diskusie ako aj módnej prehliadky boli britskí módni tvorcovia: BAV TAiLOR – zakladateľka luxusnej udržateľnej značky; Ira Iceberg – zakladateľka avantgardnej udržateľnej značky IA LONDON; a Antónia Haľko – slovenská dizajnérka žijúca v Británii, kde založila vlastnú udržateľnú značku Trace Collective.

Sustainable Fashion Talk

Svetoví slovenskí módni tvorcovia

Slovenskú módnu scénu zastupovali dizajnéri Mária Štráneková a Richard Rozbora, ktorí majú osobnú skúsenosť s pôsobením v Spojenom kráľovstve. Mária absolvovala stáž v módnom štúdiu Preen a v módnom dome Alexander McQueen v Londýne. Richard je absolventom Univerzity Central Saint Martins v Londýne.

Sustainable Fashion Talk

Možnosti štúdia módneho dizajnu na prestížnej London College of Fashion a jej Centra pre udržateľnú módu predstavila účastníkom ďalšia Slovenka, Mila Burčíková, ktorá je profesorkou a členkou postgraduálneho výskumu The Sheepdrove Trust.

Čítajte tiež

Inovácie vo všetkých oblastiach

V rámci podujatia boli predstavené aj Cucumber Clothing, ktorá vyvinula vlastný potu odolný materiál; Wills Vegan Shoes; a online platforma Aequem, zameraná na predaj udržateľných módnych značiek a doplnkov.

Sustainable Fashion Talk

Diskusiu výrazne obohatila spoločnosť DS Smith, ktorá je popredným poskytovateľom trvalo udržateľných obalových riešení v oblasti módy, retailu, elektroniky a ďalších odvetví. Rozália Belková, marketingová manažérka pre DS Smith East Europe, hovorila o nových obalových trendoch a princípoch vytvárania obnoviteľných obalových riešení. Spotrebitelia si začínajú čoraz viac uvedomovať vplyv svojich nákupov na životné prostredie. Preferujú módu v udržateľných obaloch.

Diskusia aj módna prehliadka boli súčasťou aktivít britského veľvyslanectva spojených s globálnou konferenciou o klíme tzv. COP26, ktorej Spojené kráľovstvo tento rok predsedá.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore