Práve čítate
Na čom šetriť, keď chcete desiatovať zdravo?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Na čom šetriť, keď chcete desiatovať zdravo?

Ešte dlhšie ako povinná školská dochádzka trvajú desiatové prestávky. A tak by sme nemali brať na ľahkú váhu, ako a do čoho budeme pripravovať jedlo.

Trh je dnes omnoho bohatší ako kedysi, čo znamená, že keď sa pri úvahe o ekologicky šetrnom balení jedla snažíte vymyslieť niečo iné ako balenie desiatej do obrúska a vrecka, nemusí to dopadnúť ako zámena mikroténového vrecka za papierové. Aj bez toho, aby sme skĺzali k prehnane hrôzostrašným scenárom ničenia prírody, faktom je, že obmedzenie produkcie odpadu je nevyhnutné. Také jednorazové obaly na desiate svoje využitie naplnia do niekoľkých hodín a následne končia, bez akéhokoľvek rozmyslu, v odpadkovom koši. Nehovoriac o tom, že nie vždy je obrúsok tým najvhodnejším riešením a v prípade takého chlebíka s medom sa spoľahlivo časť celulózy zachytí aj na pečive. Jednoducho povedané, takto rozhodne nie.

DO ŠKOLY NAĽAHKO

Desiate vo vrecúškach sa ujali predovšetkým kvôli tomu, že zaberali v batohoch najmenej miesta a boli ľahké, teda priveľmi nezaťažovali už beztak naložené ruksaky školákov a študentov. Tie najzdravšie veci pritom obal často vôbec nepotrebujú. Pomaranč, banán či hrachové struky sa zaobídu bez čohokoľvek. Jogurt môžete nahradiť kivi, samozrejme, pokiaľ nevyvoláva alergickú reakciu. Ale čo v prípade proviantu, ktorý nemá svoj vlastný obal? Začnime tým, čo sa nám za posledný rok stalo najbližším – textilom. Nielen textilné rúška, ale aj desiatové vrecúška, ktoré sa dajú opakovane vyprať, sú praktickým riešením na balenie desiatej. Nemusíte ich nevyhnutne prepierať a žehliť po každom návrate zo školy, ale už jednoduché prevetranie a prepláchnutie postačí na to, aby sa dala nová porcia jedla vložiť do vrecúška – na ďalšie ráno, prípadne ešte večer pred odchodom z domu.

Silikónový príbor možno nebudete pribaľovať deťom v puberte, no na desiatovanie s tými najmenšími sa hodí mať poruke aj taký, ktorý dokážete vziať kamkoľvek. Foto: We Might be Tiny

Jutové, ľanové, bavlnené, prípadne iné vrecúško nezaberie veľa miesta v žiadnej taške a ani ju nijako zvlášť nezaťaží. Pre väčšie deti a parádnice sú k dispozícii dokonca desiatové tašky. Tie od newyorskej dizajnérky Kate Spadeovej sú navrhnuté takým štýlom, že sa za ich používanie akiste nebudú hanbiť ani maminy. Na takýchto taškách je praktické to, že do nich môžete vložiť pokojne aj termosku, prípadne príbor, a určite sa, vzhľadom na kapacitu tašky, nebudete musieť uskromniť len s jedným či dvoma sendvičmi. 

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore