Práve čítate
Najvtipnejší otecko na internete? Moderní fotr!
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Najvtipnejší otecko na internete? Moderní fotr!

moderni fotr dominik landsman scaled

Jedni ho milujú, iným pripadá jeho interpretácia života s dieťaťom prehnaná. Humor a satira sú jeho druhé mená a na celom šírom internete je o ňom známe, že servítku pred ústa si teda rozhodne nedáva. Úspešný český bloger a spisovateľ Dominik Landsman je autorom vtipného blogu Deníček moderního fotra, na ktorom baví ľudí historkami zo života s jeho synom, ktorého volá pseudonymom Čeňek. Tvrdí o sebe, že je najlepší otec na svete. Prečo? Lebo to má napísané na hrnčeku!

Dostal padáka a ocitol sa na „materskej“

Dominik Landsman alias „Moderní fotr“ pôvodne vyštudoval technickú univerzitu VUT v Brne, roky pracoval v oblasti realít, no nakoniec skončil ako muž v domácnosti. „Pár mesiacov pred tým, než moja žena porodila, ma vyhodili z práce. A keďže žiadnu dostatočne vhodnú adekvátnu náhradu som si už nenašiel, naklusal som na materskú a do práce sa vrátila moja žena,“ hovorí Dominik o tom, ako sa stal moderným fotrom, otcom a mužom v domácnosti na plný úväzok.

Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, mnohým mužom predstava toho, že by ostali s dieťaťom doma na materskej dovolenke, spôsobuje doslova vyrážky! Dominik, zdá sa, nemal na výber. Napriek tomu, že ostať s dieťaťom doma by bolo pre mnoho oteckov jedným veľkým nie, Dominik sa tejto výzve postavil čelom.

Nemal som strach. Mimino nie je také strašidelné, ako na prvý pohľad vyzerá.

Starať sa o dieťa nie je zase také ťažké, ako sa o tom hovorí. Stačí dodržať postup a hotovo. Myslím, že moje začiatky na materskej boli úplne rovnaké ako prostriedky, aj konce. Bol to určitý stereotyp,“ priznáva Dominik.

Jeden, by si povedal, že materská na mužovi zanechá fatálne následky. „Moderní fotr“ tvrdí, že za všetkým stojí mužské ego. „Podľa môjho názoru je úplne jedno, kto s dieťaťom ostane doma. Pokiaľ muž nemá šialene prehnané vysoké ego, rozhodne to s prehľadom zvládne. Dieťaťu podľa mňa nezáleží na tom, či je s ním doma mama alebo otec,“ myslí si Dominik. Tvrdí, že fakt, že bol na materskej on a nie manželka, ich funkcie v rodine nejako zvlášť neovplyvnil. „U nás funkcie matky a otca v rodine fungujú, ako majú. Všetky funkcie plní manželka, a ja som len taký doplnok v domácnosti,“ smeje sa Dominik.

Vlastným zúfalstvom dobil internet

Keď sa Dominik ocitol na materskej, založil blog a stal sa z neho známy internetový otec, „Moderní fotr“, značne frustrovaný životom s dieťaťom v domácnosti. „Blog – Deníček moderního fotra – som založil, pretože som sa nudil a nemal som čo robiť. Písať ma bavilo, odkedy som sa to naučil. Odvtedy som si niečo písal takmer stále. Témy, o ktorých budem písať, si vopred neplánujem. Píšem o tom, čo sa mi práve deje alebo vtedy, keď dostanem nápad. Vopred si dokážem naplánovať jedine písanie kníh, ale aj tam musím čakať, kým príde inšpirácia,“ vysvetľuje Dominik.

denicek moderniho fotra dominik landsman cenek moderni fotr
Úspešný český bloger a spisovateľ Dominik Landsman je autorom vtipného blogu Deníček moderního fotra, na ktorom baví ľudí historkami zo života s jeho synom, ktorého volá pseudonymom Čeňek
Foto: archív Dominik Landsman

Jeho denníky, v ktorých vtipne opisuje historky a zážitky z materskej a zo života so svojím synom, sa stali ohromne úspešné v Česku aj na Slovensku. Niet sa čomu diviť. „Moderní fotr“ totiž svoje krajné zúfalstvo opisuje veľmi realisticky, trefne a najmä originálnym satirickým spôsobom. Humor je prítomný v každom jeho blogovom príspevku, no on sám o sebe tvrdí, že v súkromí je to vraj celkom inak. „Ja som skôr nudný. Nie som príliš zhovorčivý a som aj dosť hanblivý. V skutočnosti som zosobnenie prúseru,“ usmieva sa Dominik.

Jedni ho pre jeho humor milujú, iní ho nekompromisne zatracujú ako niekoho, kto to celé veľmi preháňa. Denníky „Moderního fotra“ rozhodne nič nebalia do pozlátky a dokážu nejedného rodiča poriadne dvihnúť zo stoličky. „Dosť veľa ľudí môj blog považuje za prehnaný, a takzvane vtipný za každú cenu. Na hejty väčšinou nereagujem a nič si z nich nerobím, pokiaľ mi teda niekto priamo nenapíše do správ na súkromný profil. Takých potom kultivovane posielam doprdele,“ hovorí Dominik.

To, že má „moderní fotr“ fanúšikov o dosť viac než hejterov, je celkom jasné. So svojím blogom totiž získal dvakrát titul českého Blogera roka, s knihami bol nominovaný na ocenenie kvalitnej literatúry Magnesia litera, a získal aj nomináciu na cenu českého internetu – Křišťálová lupa. „Áno, mal som radosť, pretože človek má radosť, keď niečo vyhrá,“ smeje sa Dominik. Okrem úspešného blogu má „moderní fotr“ na konte aj sériu kníh Denníček moderního fotra, spoločensko-politickú satiru v podobe titulov Továrna na debilno a literatúru pre deti O kapitánovi Adorablovi a jeho dobrodružstvách.

Otec, úspešný bloger a spisovateľ, kým ešte Dominik Landsman je? „Som ešte, samozrejme, aj manžel, syn, stravník a používateľ internetu. Žiadnu zo svojich rolí nepovažujem za najlepšiu, jednoducho ich beriem ako súčasť života. Je však pravda, že najviac sa mi páči byť spisovateľom. Aktuálne som dopísal knihu Na chalupě s moderním fotrem. Je písaná z pohľadu Čeňka a je o tom, ako s ním chodíme na chalupu a ako ho to tam extrémne nebaví. Ja osobne mám veľmi rád knihy o Adorablovi. Titul Lapuťák a kapitán Adorabl je môj vôbec najobľúbenejší,“ hovorí „moderní fotr“.

(Ne)výchova a kariéra postavená na dieťati

Príchod dieťaťa do rodiny býva spravidla plný zmien. V domácnosti „moderního fotra“ to tiež nebolo inak. „Keď som sa stal otcom, zmenilo sa celkom dosť vecí. A možnože rovno úplne všetko. Minimálne sa zmenilo to, že som sa od narodenia syna ešte poriadne nevyspal.

Nad vodou ma však drží fakt, že som najlepší otec na svete. Mám to napísané na hrnčeku.

Každý rodič vo výchove pokladá za správne niečo iné. Niektorí rodičia uprednostňujú systematické výchovné postupy, iní zase tvrdia, že výchova sa preceňuje. „My s manželkou už nevychovávame. Už sme to vzdali. Máme súdnosť, a preto sme si museli priznať, že vo výchove sme zlyhali. Nevieme to, a tak na to kašleme. To je podľa mňa práve to najväčšie hrdinstvo, uznať, že človek nevie vychovávať,“ vysvetľuje Dominik.

denicek moderniho fotra dominik landsman cenek
Keď sa Dominik ocitol na materskej, založil blog a stal sa z neho známy internetový otec, „Moderní fotr“, značne frustrovaný životom s dieťaťom v domácnosti
Foto: archív Dominik Landsman

Každý rodič vie, že život s deťmi vie byť aj poriadne náročný a plný situácií, kedy by rodičia najradšej zaliezli pod koberec.

Občas je dosť ťažké zachovať pokoj, nevziať dieťa za nohu a nepraštiť s ním o stenu.

Spomínam si, ako som sa nemohol dočkať, keď už pôjde Čeňek do škôlky. Teraz si už nejako nedokážem predstaviť, že bude raz dospelý a odíde z domu. Čeňek je dosť tvrdohlavý a od toho sa všetky naše rodičovské útrapy odvíjajú. Pozitívne je, že nás za to učí trpezlivosti,“ vraví Dominik.

A prečo „moderní fotr“ v rámci svojho blogu volá svojho syna pseudonymom Čeňek? „Hlavne preto, aby sa so mnou nemohol súdiť o zisk. A ešte preto, aby som zachoval jeho anonymitu. Zverejňovanie detí na internete je, myslím si, každého osobná vec a každého rozhodnutie. Nebudem pokrytec. Ja som si na vlastnom dieťati postavil kariéru a tlačím ho na sociálne siete. Síce mu nie je nikde vidieť do tváre, ale aj tak. Robím to. Pomaly sa blíži doba, kedy prvé generácie facebookových a instagramových detí dosiahnu plnoletosť a sám som zvedavý, či to budú tie deti aj nejako riešiť,“ hovorí Dominik.

V rodine „moderního fotra“ je, zdá sa, rovnako veselo ako na jeho sociálnych sieťach. Dominik na blogu často cituje aj svoju manželku. Čo na to hovorí? „S manželkou sa nehádame. Keď sa jej nepáči niečo, čo som napísal na sociálnu sieť, prikáže mi, aby som to zmazal, a ja to jednoducho vymažem,“ usmieva sa a uzatvára „moderní fotr“.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore