Naše rodinné rituály pri stole
Vyštudovaná sociálna pracovníčka so základmi pedagogiky, ktorá si zamilovala čas…
U nás sa kadekto čuduje, prečo si na znak dobrej chute pri stole cinkáme príborom. Ako keď sa štrngá s pohármi na zdravie. Kamarátka s rodinou si zase pri stole vždy povedia najlepší a najhorší zážitok dňa. Potvrdzujem, utužuje to rodinné vzťahy.
Práve v deň písania tohto článku mi náš skoro trojročný syn Mišinko nastavil poriadne zrkadlo. Počas obeda sa zrazu odsunul, vzal si do rúk hračkársky telefón a vybavil virtuálny telefonát slovami – teraz mám pauzu, zavolám ti neskôr. (Myslel pauzu od hrania sa, veď predsa obedoval). Čisté zrkadlo. Mojím cieľom tak je zrušiť v rámci obedových rituálov prítomnosť mobilných telefónov, budú stíšené a ďaleko od stola. Aby sme si spoločný čas pri stole mohli vychutnať v pokoji len my.
Poznám to, niekedy sa zdá, že sú takéto zmeny nemožné. Aby sa traja, štyria či piati stretli naraz pri jednom stole?! Naozaj sa to dá. Treba v tom len vytrvať. Postupnými krokmi sa tomu prispôsobia všetci prizvaní členovia tímu – rodiny. Je dôležité zostať v pohode, nekričať, keď prvé stretnutia nebudú presne načas a nebudú tam všetci. Zdôraznite však, že vám na tom záleží.
Jedno s druhým
Vedeli ste, že vďaka spoločnému stolovaniu majú deti širšiu slovnú zásobu, sú viac otvorené komunikácii a očnému kontaktu? Z toho vyplývajú aj ďalšie výhody, napríklad tieto – nehanbia sa jesť pred druhými a jedia pomalšie. K tejto téme som si toho veľa naštudovala, len tak, keď som ešte ani nemala vlastnú rodinku. No túžila som po tom, že raz budeme všetci spolu pri jednom stole. Výhoda pre budúcnosť našich detí.
Zdá sa mi, že najťažšie to ide vo dvojici, najľahšie naopak s deťmi a so starými rodičmi. Vyzerá to asi takto – naši rodičia už netrpezlivo čakajú pri stole, keď najmenších členov vložíme do jedálenských stoličiek. Už chýbame len my – rodičia, najzaneprázdnenejší členovia, ktorých ešte vždy zamestná mobil. Vždy sa pousmejem, keď už máme dojedené a naša babka povie – tak, konečne sme boli všetci spolu! Ďalšia výhoda spoločného stolovania – spoločný zážitok.
Nová doba
Práve v dnešnej dobe koronavírusu sa vo viacerých rodinách stali spoločné raňajky novým rodinným zvykom, veľmi sa z toho teším! Začať deň s najbližšími je veľmi vzácne. Ak sa u nás stane opak, že sa jeden z nás nezúčastní raňajok (väčšinou je to manžel), nechá rodinke milý odkaz. Či už na papieriku alebo v podobe hlasovej správy na Whatsappe.
Viete, čo ma dlhé roky fascinovalo = iritovalo? My ľudia máme vo zvyku krásne vyzdobiť jedálenský stôl počas troch sviatkov v roku – na Veľkú Noc, na Vianoce a na narodeninovú oslavu. Ostatné dni nám stačí obyčajný obrus, ten slávnostný trčí zvyšok roka v skrini. Chcela by som vám ukázať, milí rodičia, že ten krásny obrus si môžete vychutnať každý týždeň aspoň raz – napríklad počas spoločných nedeľných obedov.
Spoločné detaily pre naše spomienky
U nás to vyzerá asi takto. K spoločným raňajkám u nás patrí hudba, pri nej sa nám dvíha hladina endorfínov v tele a my sa od rána usmievame. Ráno jeme zväčša teplé kaše alebo polievku. Spoločný obed mávame väčšinou v sobotu. V nedeľu chodí časť našej rodiny do kostola, časť rodiny robí na dome či v záhrade, alebo sme na ceste domov z výletu. Aj tak zvyčajne varím každý druhý deň, vtedy mám na to tie správne vesmírne konštelácie. Som na materskej a ideálny čas na varenie je, keď je jedno dieťa v škôlke, druhé spí a manžel nezavadzia, haha. No a keď nevarím, tak si jedlo objednáme, aspoň raz či dvakrát za týždeň. Aj to môže byť váš nový rituál, ak ste taký ešte nezaviedli.
K tomu pekne prestretý stôl, napečený koláč, kvety na stole, zapálená sviečka, jemná vôňa z difuzéra – to všetko nám spríjemňuje spoločný čas pri stole. A potom to cinkanie lyžičiek. Skoro ako s manželom na rande, len vtedy varí on.
Dôležitá je pohoda
Ešte jeden malý tip pre maminky – spoločné stolovanie neznamená hneď spoločné jedenie. Aspoň u nás nie. Všetci štyria síce sedíme spolu pri stole a rozprávame sa, ale nie všetci naraz jeme. Niekedy sa naobedujem prvá, kým manžel Jarko nakŕmi deti, inokedy je to naopak. Stáva sa, že si synček ešte lepí do zošita nálepky, alebo si dokresľuje obrázok, my s manželom zatiaľ zjeme polievku. No dôležité je, že sme stále všetci spolu zladení, navzájom si pomôžeme a máme pri stole pohodu.
Niekedy si poďakujeme za krásne zážitky z posledného výletu, inokedy si zas povieme, čo najkrajšie či najhoršie sme počas dňa zažili, čo nové sme sa v ten deň naučili. Ja napríklad denne počúvam rôzne podcasty. Máme tiež nastrihané papieriky s otázkami, ťaháme si a odpovedáme si na ne. Otázky sú jednoduché – od najobľúbenejšej farby či piesne, až po slovné úlohy, napríklad, že si teraz zaspievame. Spoločne strávený čas rodiny pri jednom stole je jednoducho na nezaplatenie.
A aké rodinné rituály máte vy?
Vyštudovaná sociálna pracovníčka so základmi pedagogiky, ktorá si zamilovala čas strávený s deťmi a mladými. Zakladateľka občianskeho združenia Rozumieme deťom a prednášajúca na školách a konferenciách. Dlhoročná dobrovoľníčka pre organizáciu Úsmev ako dar, koordinátorka akcií pre osobnostný rozvoj detí, mládeže a dospelých. Ale najmä, dvojmama, ktorá rieši výchovu detí, domácnosť a voľný čas. S deťmi pracuje viac ako 12 rokov a preto vie, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas (nielen) s dieťaťom.