Práve čítate
Nebojuj, edukuj! Čo priniesla online Konferencia zdravia junoriov na Svetový deň obezity?
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Nebojuj, edukuj! Čo priniesla online Konferencia zdravia junoriov na Svetový deň obezity?

konferencia zdravia juniorov

S týmto heslom nás organizátori privítali na online Konferencii zdravia juniorov, už tretej v poradí.

Pri príležitosti Svetového dňa obezity sa organizátori rozhodli upozorniť na alarmujúci stav detskej obezity. Poukázali na dôležitý spoločenský problém, pričom konferencia priniesla potenciál zmeniť prístup k riešeniu tejto témy. Jedna z organizátoriek konferencie, nutričná špecialistka Mária Markeová upozorňuje, že vytvorenie zdravého režimu netreba odkladať na neskôr: „Obezita a nadváha sú problémy, ktoré sa počas tohto pandemického obdobia rozmohli do takých vysokých čísel, že nemáme na čo čakať. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme tento nepriaznivý vývoj zastavili teraz, nie neskôr, nie po pandémii, pretože z mojej praxe viem, aké to môže mať negatívne následky na naše zdravie aj zdravie našich detí, keď to budeme odkladať na neskôr…“

Konferencia sa intenzívne venovala detskej obezite so zameraním na zdravší životný štýl. Práve takto adresovaná včasná edukácia dokáže zmierniť nárast detskej obezity. Cieľovou skupinou boli starší žiaci v rizikovom veku od 11 – 14 rokov, ale aj ich rodičia či pedagógovia.

Najdôležitejšie je, že Konferencia bola len začiatkom celoročnej edukácie. Záujmom organizátorov je ponúknuť deťom atraktívny program, počas ktorého si vytvoria zdravé stravovacie návyky a pozitívny vzťah ku kvalitným potravinám. Prostredníctvom edukácie a online webinárov chcú zlepšiť zdravotný stav budúcej generácie detí v predškolskom a školskom veku a znížiť nepriaznivo sa vyvíjajúci podiel obéznych jedincov.

Organizátorky nepatria medzi nováčikov. Na trhu pôsobia už viac ako 10 rokov, preškolili stovky detí, rodičov, ale aj personál školskej jedálne či pedagógov. Od roku 2009 fungujú pod značkou Jem iné® a za ich činnosť získali najvyššie ocenenie Via Bona Slovakia v kategórii sociálne inovácie a tiež špeciálnu cenu Inšpiratívny projekt v kategórii Dobrý partner komunity.

Od roku 2012 organizujú na Slovensku projekt Food Revolution Day, od roku 2018 inovatívnu, slovenskú verziu – Konferencia zdravia juniorov. Prostredníctvom programu Zeleninkové šialenstvo® preškolili už tisícky detí po celom Slovensku a naučili ich jesť zeleninu – čo tiež prispelo k zlepšeniu stavu obezity na Slovensku. Na všetkých projektoch spolupracujú so skúsenými odborníkmi a nutričnou špecialistkou. Výsledkom ich práce je tiež niekoľko edukačných publikácií.

Tohtoročná Konferencia zdravia juniorov nám predstavila „Zdravší deň školáka.“ Nutričná špecialistka Mária Markeová prezrádza, ako vznikla táto ústredná myšlienka: „Skrsla mi v hlave v dosť netradičnom prostredí, a to v zubárskom kresle, kde som si začala spájať denné rutiny so zdravím, ktoré nám zásadným spôsobom ovplyvňujú kvalitu života.“ Vo svojej praxi sa často stretáva so skúsenosťami klientiek, ktorých deti nemajú počas dištančného štúdia vytvorený žiadny režim: „Veľakrát sedia pri počítači na vyučovaní v pyžame aj do obeda s neumytými zubami,“ uvádza ako jeden z nezdravých návykov.

Vďaka zaujímavým hosťom a jednoduchým, vtipným a kreatívnym spôsobom prezentácie ponúkla konferencia starším žiakom „návod“, ako si zdravší deň vyskladať. Od užitočných rád športového trenéra Radima Kráľa, cez zubnú hygienu v podaní MDDr. Szabovej, návrh raňajok a desiaty, názor pediatričky MUDr. Szabóovej, predstavenie zdravšej školskej jedálne nielen na Slovensku, ale aj v Afrike, až po dôležitosť nevynechávania olovrantu či večere, pravidelného popoludňajšieho pohybu a v neposlednom rade o kvalitnom spánku.

Čítajte tiež

Tém, ktoré sa venujú detskej obezite je niekoľko. Tie najdôležitejšie boli spomenuté na Konferencii zdravia juniorov počas „Zdravšieho dňa školáka.“ Aby však nezostali zabudnuté, organizátori sa rozhodli pravidelne vysielať webináre a problematike narastajúcej obezity sa chcú venovať celoročne.

Nutričná špecialistka Markeová hovorí, že sa snažia byť pri tvorbe kreatívne, aby webináre zaujali čo najširšiu verejnosť, nielen deti: „Určite odznejú aj témy, ktoré boli na konferencii prezentované, pretože mali veľmi veľký úspech a pozitívnu odozvu. Témy webinárov však budú konkrétnejšie, ‚údernejšie‘ a budeme oveľa podrobnejšie rozoberať otázky či problémy.“ Spresňuje, že cieľom je, aby sa účastníci proaktívne zapájali do diskusie a odniesli si čo najviac praktických informácií.

Ak ste nestihli sledovať konferenciu online, vôbec nezúfajte. Môžete si ju pozrieť zo záznamu na ich YouTube kanáli s názvom Nebojuj, edukuj!. A nielen samotnú konferenciu, ale aj pribúdajúce webináre. „Keď to situácia dovolí, začneme aj s prezenčnou edukáciou. Osobný kontakt je najintenzívnejší a všetkým nám už veľmi chýba a my sa už teraz na všetkých tešíme!“, dodáva na záver Mária Markeová.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore