Práve čítate
Nekupujte, požičajte si a dobre sa starajte
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Nekupujte, požičajte si a dobre sa starajte

peopia

Nakupovanie oblečenia z druhej ruky či upcyklovaného oblečenia zo starších kúskov šatstva nie je žiadnou novinkou. V súčasnej ponuke rôznych second handov, ktoré vo svojej ponuke majú naozaj kvalitné a zachovalé kúsky, si pokojne môžete vybrať oblečenie aj pre svoje dieťa. Keďže vieme, ako rýchlo deti z oblečenia vyrastú, rozhodli sme sa vám predstaviť niekoľko možností, ako ich šatníky zbytočne nezahŕňať množstvom vecí, a pritom ich obliekať pohodlne, funkčne, štýlovo, no najmä udržateľne.

Nákup oblečenia, ktoré v minulosti patrilo niekomu inému, nie je nič, za čo by sme sa mali hanbiť. Naopak, nielenže to prospeje našej peňaženke, ale aj životnému prostrediu. O tom, že je odevný priemysel jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia snáď už písať ani nemusíme. Ani o tom, že na výrobu oblečenia sa míňa obrovské množstvo vody, ktorej skôr či neskôr budeme mať na našej planéte nedostatok. Nehovoriac o pretrvávajúcom boji s týmto nedostatkom v niektorých oblastiach sveta.

Ako uvádza v jednom zo svojich článkov o nadmernej spotrebe vody v módnom priemysle magazín Vogue, toľko litrov vody, koľko sa spotrebuje na výrobu jedného trička, by zabezpečilo pitný režim pre jednu osobu na celé tri roky. Nadmerná spotreba vody nie je ani zďaleka jediným problémom, prečo by sme mali zvážiť časté nakupovanie nového oblečenia. Pri jeho výrobe a farbení dochádza aj k znečisťovaniu vodných zdrojov.

Problémom z iného súdka sú zas neetické podmienky pre ľudí, ktorí oblečenie pre módne reťazce šijú za mimoriadne podhodnotený plat. Neraz sú medzi nimi aj deti. Oblečenie ďalej cestuje do obchodov po celom svete, čiže tisícky najazdených kilometrov vytvárajú znečistenie ovzdušia. Takto by sme mohli pokračovať ďalej, až do bodu, keď sa nekvalitné oblečenie kúpené v zľave po pár praniach opotrebuje, zmení svoj tvar či farbu. Na rad preto prichádza jeho vyhodenie. Kam? Keďže medzi nádobami na separovanie sa nenachádza ani jedna určená na oblečenie, putuje medzi komunálny odpad. Ten zas pokračuje rovnou čiarou do spaľovne, čo znamená len ďalšie mínus pre kvalitu ovzdušia.

Tričko po sestre vôbec nie je out

Skúste spočítať, koľko kusov nového oblečenia ste nakúpili za celý svoj život. Začína sa to všetko pri malom bábätku. Batoľatá rastú rýchlym tempom a potrebujú neustále väčšie oblečenie. Niektoré budúce mamičky nakupujú každé milé detské oblečenie, ktoré uvidia v obchode. Iné zas nevedia, do čoho idú, nechcú nič podceniť a stane sa im, že mnoho vecí kúpia zbytočne. Niektoré kúsky dieťatku možno ani nestihnú obliecť, pretože je mu to najprv veľmi veľké a potom zrazu malé.

Pritom sa stačí vrátiť do minulosti a spomenúť si na to, ako sa oblečenie dedilo z generácie na generáciu a posúvalo sa od súrodenca k súrodencovi. Samozrejme, pri prvom bábätku nevieme odhadnúť, či bude ďalšie dieťa chlapec alebo dievčatko. V dnešnej ponuke oblečenia je však veľmi jednoduché nakúpiť oblečenie rozumne. Ako je to rozumne? Napríklad tak, že namiesto ružovej či modrej záplavy v skrini zvolíme pre obe pohlavia ľahko kombinovateľné farby. Na výber je mnoho neutrálnych farebných odtieňov – biela, béžová, hnedá, zelená, žltá, sivá. Vzhľadom na jemnú pokožku bábätka by sme mali dbať aj na materiály, ktoré mu obliekame. Ruka v ruke s tým prichádza na rad udržateľnosť. Keď vyberieme pre dieťa oblečenie z kvalitného materiálu, je väčšia pravdepodobnosť, že vydrží dlhšie. Hneď ako z neho vyrastie jedno dieťa, môže putovať k druhému a bez obavy z toho, že to bude len neforemný a vypraný kus „handry“.

Nehanbite sa vypýtať si radu od skúsenejších

Ďalším rozumným krokom je pripraviť sa na dieťa vopred – poradiť sa s ostatnými mamičkami, prečítať si rôzne blogy, články. Iste sa nájde niekto, kto budúcej mamine otvorí oči a na rovinu povie, koľko také batoľa v skutočnosti potrebuje oblečenia. Tejto téme sa vo svojom blogu venuje aj stylistka Barbora Yurkovic, ktorá budúcim mamám odporúča riadiť sa heslom – menej je viac.

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore