Práve čítate
Nevesty na úteku

Nevesty na úteku

nevesty na uteku

Poznáte to – z dovolenky si odnášate magnetky na chladničku pre úzke i široké príbuzenstvo, množstvo strááášne potrebných nepotrebností typu: „tradičný vietnamský klobúk“, „stopercentne hodvábna egyptská šatka“, „zaručene mramorová soška Budhu, ktorou by sa dali dobre rozbíjať orechy“ a, samozrejme, hromadu fotiek v smartfóne. Sú to pózovačky na tisíc spôsobov: José na pláži, José bez pláže, pláž bez Josého… Jed­noducho – milión póz vašej rodinky pred chrámami, pri západe slnka, pri takej či onakej atrakcii…

Z našej poslednej nomádskej výpravy vo Vietname sme si však odniesli čosi celkom iné – plný mobil fotiek ázijských neviest. Niežeby tam nebolo čo fotiť, ale naša malá nomádka práve prežíva (už asi tri mesiace) intenzívne „princeznovské obdobie“. Netuším, ako k tomu došla, ale faktom zostáva, že keď vidí dlhovlasé bytosti (schválne nepíšem že ženy, lebo občas jej voľba padne i na mužov, hoci fakt len zriedka), ideálne v niečom, čo pripomína šaty, je úplne hotová. A z neviest je absolútne vo vytržení. Tie vietnamské jej mimoriadne učarovali. Až tak, že sa s každou jednou nevestou chce­la nástojčivo odfotiť. A poviem vám, bolo ich tam veruže požehnane.

Vietnamské princezné

Vietnam je zrejme aktuálne „hot wed­ding destination“ a všade, kam sme sa pohli, naďabili sme na nejakú nevestu. A naša takmer trojročná malá nomádka sa chcela fotiť so všetkými. Aj s tými, ktoré boli od nás dobrých tristo metrov ďaleko. Stačilo, že zbadala čosi biele, čo nápadne pripomínalo nevestu, nevidela, nepočula, len sa k tomu rútila s výkrikom: „Princezná! Princezná! Mami, odchoť ma s ňou!“ A my s tatom nomádom za ňou.

Čítajte tiež
dominika svetlikova kari matka pribehy matiek ilustracia ryba

Keďže Vietnamci vo všeo­becnosti anglicky príliš nevedia, rukami-nohami som zakaždým mierne vydesenej neveste vysvetľovala, čo od nej vlastne chceme. Že sa ma nemusí báť, len hen, tuto dcéra ju považuje za princeznú a dychtí po fotke s ňou. My – nomádski rodičia – sme si teda vo Vietname foti­li úžasnú prírodu a momentky každodenného života a naše dieťa zasa miestne nevesty. Každý to svoje. Skrátka rodinná dovolenka ako lusk, každý člen rodiny bol spokojný. Len aktuálne mám vo svojom iPhone cez 3 000 fotiek, z toho nemalé percento neviest. Nemôžem ich len tak vymazať, ani ich prehodiť do archívu počítača, lebo čo ak si moja malá princezná odrazu zmyslí, že sa chce dívať na všetky tie princezné? Ako sa to hovorí: Nedráždi hada bosou nohou?

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore