Práve čítate
Nevinné Deti a nezodpovední Rodičia v akčnom trileri UKRADNUTÁ IDENTITA
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Nevinné Deti a nezodpovední Rodičia v akčnom trileri UKRADNUTÁ IDENTITA

digitalna identita

Vystúpil z taxíka a odhodlane vykročil k domu. Na hladkej stene schránka na listy, dvere bez kľučky a veľké oko biometrického skenera. Zjavne spokojný s tým, čo vidí, otvára mu automat dvere. Prejde chodbou a v hale je zozadu zrazený k zemi majiteľom domu. V pude sebazáchovy sa otočí, ale ďalší úder už nepríde. Len tiché Pane bože – je svedkom nečakaného stretnutia dvoch rovnakých tvárí.

MICHELANGELOV SEN

Ako to celé dopadne, vám prezradí Ostrov, v ktorom Michael Bay – tvorca Transformers, Skala a Bad Boys, priviedol do matrixových výšok pojem ľudskej identity. Sci-fi fikcia nútiaca premýšľať o dotieravých proroctvách. Zvlášť, keď si ich spojíte so slovami Petra Thiela, spolutvorcu PayPal-u a zakladateľa firmy Palantir Technologies, ktorý verí, že vďaka pokroku technológií smrť nie je nevyhnutná. K tomu ešte rýchlosť technologickej premeny sveta spustená Internetom, ktorá behom iba 50-tich rokov zobrala jednej generácii logaritmické pravítko a posadila ju pred AI – umelú inteligenciu.

A budúcnosť už kreslí na strope Sixtínskej kaplnky ďalší, tentoraz technologický prst smerujúci k Adamovi – dokážeme prepísať a uložiť už raz digitálne zapísanú ľudskú DNA. Naša identita sa stala lákavým zdrojom informácií. Nezodpovední rodičia ignorujú svoje virtuálne alter ego s plejádou autoportrétov, lebo si myslia, že sa nič nedeje a nevinné deti ešte nevedia, čo sa vlastne deje. V zápase o identitu sa vyhrať už nedá. Ako prehrať so cťou a neprísť o vlastné JA a hlavne nerozpredať svoju #familyidentity po jarmokoch identít, vám pomôžu okrem zdravého rozumu aj skúsenosti a použiteľné rady z prvej línie boja vedeného na www.bezpecnenanete.sk.

NOVÝ DIGITÁLNY VEK

ČO nám to vlastne chcú ukradnúť, KTO nám na to siaha a PREČO sme takí populárni? Vyložiť starý grécky pojem identitas najlepšie vedia v oxfordskom Inštitúte pre budúcnosť ľudstva. Výskumníci z Future of Humanity Institute rozdelili našu identitu na päť prstov – právnu, sociálnu, filozofickú, psychologickú a fyzickú. Kyberpriestoru najdlhšie odolávalo naše telo, čiže fyzická identita. Naše viditeľné i neviditeľné fyzické znaky neustále zdokonaľuje biometria a dnes sa už kompletná päťka prechádza po Nete, zanechávajúc nielen stopy, ale aj celé brázdy. A je úplne jedno, či ju nazývame digitálnou, virtuálnou či kyberidentitou.

kradez digitalnej identity dna
Ilustrácia: Eva Kováčiková

Jared Cohen ako hlava Google Ideas – názov hovorí za všetko – a vtedajší výkonný riaditeľ Google Eric Schmidt vydali v roku 2013 nenápadnú knižku – THE NEW DIGITAL AGE. Krištáľová guľa Google prehovorila k svetu: v nasledujúcom desaťročí – už sme v ňom – počet virtuálnych identít prevýši obyvateľstvo planéty. V tejto evolúcii dát prakticky stratíme kontrolu nad svojimi osobnými údajmi, ktoré posielame do Netu. Trefná predpoveď väčšinu netrafila. Možno to chcelo napísať trošku adresnejšie – drahí spoluobčania, firmám, ktorým ste zverili svoje identity, sa to celé vymkne z rúk. V tom čase sa najväčšej dôvere tešil Fejs opatrujúci krásnych 980 miliónov identít.

STRATENÉ HRANICE

Lenže o päť rokov už sedí Mark Zuckerberg pred vyšetrovacím výborom Kongresu. Vyzerá ako školák, ktorého v zborovni vypočúvajú, prečo rozbil v riaditeľni loptou okno. Črepinami z rozbitého okna sú desiatky miliónov uniknutých identít. Mark sa tvári úprimne previnilo a priznáva prienik aj do vlastného konta. Musíme sa Marka zastať, v čase, keď sa začali úniky, sa stal šťastným otcom rozkošnej Maximy a ako milujúci otec sa plne oddal dcére a na firmu už nezostal čas. V konečnom súčte Markovi unikli desiatky, ale zachránil stovky miliónov identít. Tak to videli a ocenili aj svetoobčania a dnes je Facebook najpoužívanejšia sociálna platforma blížiaca sa k hranici 2,5 miliardy identít.

Alebo je to všetko inak? Zafungovalo to, v čo Mark nedúfal ani v najtajnejších snoch, keď zakladal Fejs – ľudská psychika. Naša sociálno-genetická predispozícia deliť sa v rámci svojho druhu o informácie našla konečne vhodný urýchľovač. Reálne ste videli len priateľov a hrozby zostávali neviditeľné. Nastala postupná a trvalá strata hraníc individuálnej identity. Tento cit chrániaci naše JA sa u ľudí strácal masovo. Zlákať firmy, aby využili túto masovosť, bolo už len otázkou času a šikovne nastaveného obchodného modelu. Fejs sa stal príležitosťou osloviť masy, rovnako aj kľúčom na odomknutie a využívanie bonusových služieb, aplikácií a informácií. Byť na Fejse sa stalo niečím prirodzeným a pre mnohých aj nevyhnutným.

ŠEDÉ EMINENCIE NETU

Vybrali sme si Facebook pretože je najväčší a u nás najpoužívanejší. Zbiera už všetkých päť našich identít, čím zhromažďuje tzv. Veľké dáta. Deti sa na Fejs nehrnú a oficiálne tvoria asi tri percentá z celkového počtu používateľov. Problém je v tej neoficiálnej časti – tieňových profiloch, ktoré plnia fejsbukoví rodičia identitami vlastných detí. Čo sa stane s obrázkom bytosti, ktorý si už šťastná rodinka odnáša zo sona? Skončí na poličke u babičky alebo v mobile u mamičky.

V mobile, v ktorom je osobný aj firemný mail, niekoľko browserov, bezpočet aplikácií s implicitne povoleným prístupom ku kontaktom, polohe, fotkám, videám i súborom. V mobile, z ktorého po sociálnych sieťach putujú videosprávy vo vysokom rozlíšení, hlasové odkazy a nepretržitý prúd myšlienok deklarujúci právny, sociálny, filozofický, aj psychologický status. V mobile, ktorý je síce odomykaný niektorou fyzickou identitou, ale je zároveň zosynchronizovaný s x-kontami, s x-zariadeniami aj x-wifinami. Len čo sa bábo narodí, treba zaznamenať neopakovateľné okamihy a potešiť najbližších. Výsledkom je, že malý človiečik má na Fejse svoj tieňový profil skôr ako jeho mamička v rukách rodný list.

Čítajte tiež
klananie troch kralov

NAŠE DÁTA U SPRÁVNYCH ĽUDÍ

Koľko a akých identít tam dieťaťu za roky pribudne, závisí od aktivity rodičov a algoritmov, ktoré už dnes vedia spárovať tieňový profil s konkrétnou osobou a obohatiť ho aj z iných zdrojov. Pozornosť rodičov otupuje aj skutočnosť, že zatiaľ je relatívne #bezpecnenanete a napriek množstvu výstrah ich osobne nič netrafilo. Keď sa budú držať rád profíkov a k ochranným puzdrám na mobily pridajú aj kyberochranu a začnú si svoje kontá plné detských identít chrániť tak ako peniaze v banke, určite sa dožijú pokojnej staroby. Pre deti však treba urobiť viac.

Nevyhnutne nastáva éra prihlasovania bez loginov a hesiel. Pochová všetko, čo sa dá stratiť a čo sa dá zabudnúť. V záujme vyššej bezpečnosti sa zdokonalí biometria a bude hlbšie siahať do našich tiel. Unikátne riešenia zrodia aj unikátne hrozby. Noví správcovia osudov budú schopní preorať Net a všetko dokonale spárovať. Vytvorené virtuálne identity sa vylepšia, aby mohli prezentovať jedincov úplne inak od ich fyzickej totožnosti – začnú sa posúvať hranice ľudskej slobody. Netreba predbiehať budúcnosť, keď prítomnosť je identicky príťažlivá. Identitám zozbieraným do Veľkých dát venujú experti na analýzu, napríklad ako už spomínaná Palantir Technologies, osobitú pozornosť náš softvér umožňuje celým organizáciám rýchlo reagovať na zložité otázky tým, že prináša správne dáta ľuďom, ktorí ich potrebujú…

Bez ohľadu na to, čo prinesú nasledujúce desaťročia v kyberprogrese, bude záujem o našu identitas neustále rásť. Identity členov rodiny sú vzájomne previazané, sú to digitálne rodinné klenoty a #technológievrodine by ich mali v tomto duchu aj zobrazovať a navzájom si ich chrániť.

Návody, ako ochrániť celú #familyidentity, vyhnúť sa digitálnym hrozbám aj #krádežidentity#online prístupné pre každého zodpovedného rodiča v bezpečnostnej encyklopédii na známom mieste bezpecnenanete.sk.  

eset bezpecne na nete
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore