Nie je Troll ako Troll

Tajomný svet severskej mytológie plný kúziel, obrov či škriatkov má svojich digitálnych nasledovníkov. Zlí duchovia internetu prenikajú do sociálnych sietí a komunitných webov s jasným cieľom a nebezpečnou zbraňou.
Emocionálna manipulácia slovom vždy slávi úspech, keď jej väčšina poslucháčov, pre ktorú je určená, venuje patričnú pozornosť. Digitálny troll sa tvári ako bežný používateľ vystupujúci v diskusii, ale jeho zámerom je naštvať, rozhodiť a vyprovokovať ostatných. Pôsobia jednotlivo alebo aj v celých trollích farmách. Od narušených psychopatov až po profesionálnych konšpirátorov, ktorí študujú umenie manipulácie s davom, ako aj praktiky najúspešnejšieho antického trolla – filozofa Sokrata.

Jeho trolling však smeroval k prehĺbeniu zmysluplnosti často prázdnych diskusií, zatiaľ čo novodobí Zlí duchovia zaplieňujú Net nezmyslami. Žiaľ, aj tínedžerské komunity podliehajú trollingu. V tých lepších prípadoch ich napádajú len jednotlivci, ktorí si takto kompenzujú svoje pubertálne frustrácie a najlepšou obranou je tabuľa zo Zoo – Nekŕmte trollov. Odignorovať a nereagovať je už horšie pri pomalom a systematickom pretváraní názorov v prospech Niečoho alebo Niekoho. Tu sa často strácajú aj dospelí, pretože im chýba účinná protiargumentácia a schopnosť vnímať a posudzovať veci aj na základe iných dostupných zdrojov. Osveta a vzdelávanie je najúčinnejšou zbraňou správneho elfa. Rodinný team Trollhunters môže začať na portáli bezpecnenanete.sk.
