rikiki jesen nova era vzdelavania

NOVÁ ÉRA VZDELÁVANIA

1 zdieľaní
1
0

Výborný, chválitebný, dobrý, dostatočný, nedostatočný…

týchto päť prostých slov nás sprevádza životom celých 26 rokov – najprv ako žiakov, a potom aj ako rodičov. Päť obyčajných slov považovaných za samozrejmosť školského a rodičovského bytia. Päť abstrakcií pre ciachovanie detskej vzdelanosti aj hlúposti. Zmes lákadiel a nástrah, ktoré robia z detí filatelistov i zarytých odporcov učenia. Len päť stupienkov medzi Rajom na zemi a Danteho peklom. Radosť a motivácia sa držia za ruky spolu so stresom a strachom. Sme jediný živočíšny druh, ktorý vynakladá nesmierne úsilie, aby prirodzenú túžbu svojho potomstva objavovať a tvoriť – teda učiť sa – vtesnal do striktných pravidiel a hodnotení. Čo sa musí stať a čo musí prísť, aby sa to zmenilo?

Spôsob hodnotenia z čias cisára Františka Jozefa začína dostávať prvé rany. Paradoxne mu ich zasadzujú práve tí, pre ktorých bol pred 115 rokmi v dobrej viere vytvorený – deti. Zatiaľ len nesmelo, pretože dospelý svet chrániaci si svoje tradície tvrdošijne odmieta pripustiť svoje zlyhanie pred technologicky hladnou a nadanou generáciou. Už nie jednotlivci, ale celé pokolenie predbehlo svojich učiteľov. Za pôvodcu zla označujú moderné technológie. Neskutočne rýchly rozvoj zaspali všetci – rodičia aj inštitúcie. Žiaľ, stav bdelej kómy pokračuje. Prváci a druháci nemajú ani jednu hodinu informatiky. Či tretiak, či deviatak – všetkým láskavo nadelili jednu jedinú hodinu týždenne… Zato podľa počtu hodín slovenčiny by sme mali aspoň každý druhý rok získať nobelovku za literatúru. Zatiaľ čo sa x-tá generácia stredoškolákov snaží vypátrať, prečo sa Anna Kareninová hodila pod vlak, ich mladší súrodenci na prvom stupni základky komunikujú po anglicky so svojimi spoluhráčmi v strategickom Minecrafte a súťažia na Global Innovation Award v Silicon Valley.

Na to, čo sa deje dnes, už neplatí stupnica Císaře pána. Robíme tie isté chyby ako pred 100 rokmi. Chceme si deti kupovať. Za výborný, max. chválitebný, za vzorné domáce úlohy, za poriadok v izbe ich púšťame k počítačom a mobilom, ktoré ovládajú lepšie ako my. Máme strach, že spadnú do závislosti a neuvedomujeme si, že je to zároveň strach z našej vlastnej neschopnosti. A pritom stačí tak málo. Začal sa nový školský rok. Môže byť aj začiatkom nového výchovného pohľadu na vzdelávanie našich detí.

Výborné RIKIKI listuje v nápadoch, skúsenostiach a postrehoch dostatočne i nedostatočne známych osobností, ktoré si o učení myslia svoje.

rikiki jesen nova era vzdelavania
1 zdieľaní
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TIEŽ SA VÁM BUDE PÁČIŤ