O zlej obezite, odporných sladkostiach a dobrých rodičoch
Pri pozeraní alebo čítaní obľúbenej rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký všetky deti rovnako nadŕžajú každému z trojice kamarátov, aby úspešne zdolali nebezpečné prekážky na ich dobrodružnej ceste. Žiaľ, život nie je rozprávka a deti dokážu byť bezostyšne kruté k svojim vrstovníkom, ktorí nie sú ani dlhí ani bystrozrakí, len sú viac širokí a pritom majú rovnako neodolateľnú chuť na sladké maškrty.
Čo sa vrtíš … jedz
Je veľmi módne priraďovať detskú obezitu k civilizačným chorobám a genetickým následkom. Obezita bola súčasťou života starých Egypťanov, zhýralého Ríma aj vzorovej Sparty. Zásadný problém je v jej dnešnom rozsahu a vo vekovej kategórii detí, ktorú tento tak viditeľný nepriateľ postihuje.
Už medzi dvoj- až päťročnými detvákmi je približne 5 % malých „obezitkov“.
Áno, určité mizivé percento je skutočne obeťou genetiky, ale drvivá väčšina je obeťou svojich rodičov.
Každodenný údel nevinného budúceho obezitka je strašný… Predstavte si, že vás ráno vyberú z postieľky, švacnú vás do prvého mučiaceho nástroja v podobe detskej stoličky, kde je vašou psou povinnosťou riadne sa najesť a, samozrejme, čo najmenej sa hýbať. Potom hurá na výlet, ale pre istotu vás do auta znesú na rukách, veď po ceste číha toľko nebezpečenstiev. Následne skončíte v pevnom objatí detskej autosedačky a výlet absolvujete, mávajúc okoloidúcim zo supermoderného kočíka.
Pokračovanie je dosť tragické, pretože vo vyšších vekových kategóriách nenásytná obezita úspešne získala až desať percent detskej populácie. Obezita neprepadne vaše dieťa z večera na ráno. Cestu jej spoľahlivo a vytrvalo pripravuje nadváha.
Nemusíte hneď bežať po meracie pomôcky a gúgliť, aký index telesnej hmotnosti má vaša ratolesť. Nadváha a následná diagnóza obezity sa stanovuje podľa nepriamych ukazovateľov vyhodnocujúcich hmotnosť v pomere k výške.
Na to, aby ste zistili, či má váš miláčik nadváhu, nepotrebujete nič iné ako vôľu chcieť to zistiť. Po tom, ako sa vám podarí uvedomiť si nepriaznivý stav, budete potrebovať ešte silnejšiu vôľu, aby ste tento vývoj zastavili a zvrátili.
Už ani cukrík
V prvej chvíli väčšinu z nás nič úžasnejšie nenapadne. Áno, sme dospelí, sme veľkí, sme autoritatívni, tak bude, ako povieme – koniec sladkostí. Výborne, týmto získalo vaše dieťa ďalšiu frustráciu. O tých predchádzajúcich, získaných v každodennom styku so svojimi štíhlejšími, všetko zvládajúcimi kamarátmi, a o tom, čo prežíva pri pozeraní televízneho kultu krásy, štíhlosti, zdravia, tolerancie a úspechu, vám doma možno ani nehovorilo.
Nesnažte sa zmeniť ihneď niečo, čo sa tvorilo niekoľko rokov. Úspech je už to, že si to uvedomíte a rozhodnete sa konať. Na začiatok sa môžete spoločne oboznámiť so vzťahom holandských barokových maliarov k nadváhe.
Striktné zákazy majú jediný dôsledok – druhá strana použije všetky (ne)dostupné prostriedky, všetku svoju fantáziu a schopnosti, aby ich porušila. Je to úplne prirodzené.
Dobrým úmyslom motivované vyhlásenia typu: „Ja nejem sladkosti, nemusíš ani ty,“ len dokazujú našu neschopnosť a zlyhanie v celej veci, pretože naše poklady majú oveľa väčšiu energetickú spotrebu ako my. Dobre energeticky zásobené decko doslova uštve aj trénovaného športovca.
Protiklady sa priťahujú
Obezitkovia sú dnes doslova ničení prostredím, ktoré ich obklopuje, a nemajú najmenšiu šancu vymotať sa z bludného kruhu vlastnými silami. Možno si to ešte pre svoj vek neuvedomujú, ale sklamanie z vlastného výzoru časom určite príde. Rodič, ktorý prijme fakt, že jeho dieťa má nadváhu, a nič neurobí pre to, aby tento stav zmenil, vedome pripravuje vlastné dieťa na diagnózu obezity.
Kategorické zákazy vec neriešia, len ju komplikujú a prehlbujú.
Zdravotná argumentácia nemá význam. Dokonca aj pre dospelých sa budúce možné komplikácie so zdravím zdajú značne abstraktné, nieto ešte pre deti. Použiť zdravotný argument ako motiváciu na zmenu spôsobu života a stravovacích návykov nebude mať asi dostatočný úspech. Veď dnes sa cítime skvele, tak načo si lámať hlavu s tým, čo príde.
Obzvlášť ťažká úloha stojí pred rodičmi, ktorí sami nemôžu byť práve tým správnym príkladom pre svoje deti. Tu si už musí každý vstúpiť do vlastného svedomia, do akej miery je spokojný so svojím životným komfortom. A ak ste sa už aj zmierili s faktom vlastnej obezity, dajte šancu aspoň svojim deťom byť zdravými, normálnymi a vzhľadovo príťažlivými.
Jesť či nejesť
Jedna z úžasných schopností nášho rodičovského piedestálu je deštrukcia detských snov. V čom to je, že tí malí bastardi chcú zaspávať vo fabrike na čokoládu a zobúdzať sa v perníkovej chalúpke, to nie je normálne. Lenže príroda sa nezvykne mýliť a už dojčenskému mlieku dala sladkastú chuť. A čo vnímate, sledujúc malého pažravca s ústami plnými čokolády a rukou pripravenou spokojne si to rozotrieť po celom ksichte?
Ak sa dokážete zbaviť zdesenia z čokoládovej dekorácie značkového oblečenia, možno si všimnete nemerateľný pocit šťastia. S pocitom šťastia sa nehazarduje, pocit šťastia nesmie byť nástroj odmeny alebo trestu. Ten malý človek za to nemôže, že ho príroda poslala na tento svet s poslaním zožrať všetky sladkosti. Práve toto je totiž skrytá genetika a potravinárske giganty vynakladajú nesmierne prostriedky, aby toto poslanie splnili.
V duchaplných hravých reklamách pre deti, tvorených v modernom štýle digitálnych hier, je podlo prezentovaná celá Mendelejevova tabuľka plus priam alchymistické schopnosti chemikov vo forme koncentrátov, farbív, vôní a zvýrazňovačov chuti. Marketingové štúdie na zvýšenie predaja sú jednoducho pasce na deti. V prípade takýchto škodlivín má časť rodičovskej obce pravdu – NEJESŤ. Je to riešenie jednoduché, rýchle, spoľahlivé a nič nestojí. No len zdanlivo.
Každé dieťa, či už zdravé, alebo choré, si odmalička postupne buduje vkus chuti spolu s pocitom, čo sa môže a čo nie.
Sladkosti sú nevyhnutné pre deti ako zdroj rýchlej energie a dôležitých, zdraviu prospešných látok. Nechajte si porozprávať príbeh Kráľovnej sladkostí – čokoláda, zvlášť prírodná čierna čokoláda so 60 až 70-percentným obsahom kakaových bôbov, už dávno nie je len maškrta. Džemy, zaváraniny, med aj sušené ovocie, ako užitočné sladkosti, pomáhajú deťom pri získaní prírodného vkusu chuti. Správna miera a správny výber sa môžu pre obezitkov stať tým povestným prvým krôčikom na ceste k eliminácii zdravotných ťažkostí a k zbaveniu sa frustrácie, a teda k zvýšeniu životného komfortu.
Úloha a spolupráca rodičov je v tomto prípade nevyhnutná. Je v životnom záujme obezitka, aby si rodičia dokázali nájsť čas a prostriedky na vyčarenie domácich chutných a v rámci možností zdravých sladkostí. Výsledkom vášho cukrárskeho umenia môže byť aj prekvapujúce zistenie, váš obezitko prejde okolo plných políc hypermarketov so zdvihnutým nosom. Takže v prípade užitočných sladkostí – JESŤ!