Práve čítate
Originálne dizajnové šperky s jedinečným príbehom od talentovanej šperkárky Márie Kobelovej
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Originálne dizajnové šperky s jedinečným príbehom od talentovanej šperkárky Márie Kobelovej

originalne dizajnove sperky maria kobelova
kreativita a odpocinok
originalne dizajnove ceske sperky maria kobelova
originalne dizajnove sperky maria kobelova
Zobraziť galériu
kreativita a odpocinok

S talentovanou šperkárkou Máriou Kobelovou, ktorá tvorí originálne dizajnové kvalitné šperky, sme sa stretli v jedno upršané doobedie v bratislavskej kaviarni, kde sme sa porozprávali o jej inšpirácii, živote a unikátnych šperkoch, ktoré tvorí.

Mala si k šperkom blízko od malička, alebo si si k nim vybudovala vzťah postupom času?

Určite to bolo postupom času. Práve v období, keď som si vyberala strednú školu, mi pomohla s rozhodnutím o mojej ďalšej ceste rodina. Videli, že ma baví kreslenie a modelovanie, veľmi ma podporovali. Dala som na ich rady a prihlásila sa na Strednú umeleckú školu v Kremnici so zameraním na šperk. Zo začiatku to však pre mňa nebolo jednoduché. Prvú obrúčku, ktorú sme mali vytvoriť v škole, som vlastne nerobila ani ja. Dala som si ju vyrobiť jednému spolužiakovi, pretože som sa bála a nevedela som, ako ju vytvoriť. (úsmev) Ale postupne som sa všetky techniky naučila.

Kedy si sa rozhodla založiť vlastnú šperkársku firmu? Čo ťa k tomu viedlo?

Po Strednej umeleckej škole v Kremnici som nastúpila na vysokú školu, kde som sa na bakalárskom stupni venovala štúdiu šperku a následne na magisterskom stupni som sa zamerala na keramiku. K založeniu vlastnej šperkárskej firmy ma inšpirovali projekty, ktoré sme robili na vysokej škole, a tiež stáž, ktorú som absolvovala v pražskom šperkárskom štúdiu Zorya. Postupom času som si uvedomila, že ma láka práca s kovom, pretože s ním viem dosiahnuť 100 % dokonalosť. Osud ma spojil s dvomi šperkárkami – Hankou Polívkovou a Katerinou Reich, s ktorými spolu sídlime, pracujeme a navzájom sa inšpirujeme v Ateliéri SmetanaQ na Smetanovom nábřeží v Prahe.

Čím je ovplyvnená tvoja tvorba?

Životom. Témy a tvaroslovie nachádzam v životných situáciách, ktoré zažívam. Rada uchopujem myšlienky, s ktorými som prepojená. Tiež je ovplyvnená kreativitou a odpočinkom, ktorý nie je možné vždy dosiahnuť, ale nevadí mi to. (úsmev)

Tvoríš originálne dizajnové kvalitné šperky. Aké je ich hlavné posolstvo?

Kreativita a odpočinok. Pri prvej kolekcii Usus som sa inšpirovala modelárskym náradím – špachtľami. Posolstvom Usus je, aby každý klient, ktorý si kúpi šperky z tejto kolekcie, bol kreatívny v akomkoľvek zmysle. Moja druhá kolekcia Sofa odkazuje na odpočinok. Keď sa na tie šperky pozriete, vyvolávajú vo vás moment odpočinku, uvoľnenia.

Čo je pre teba vždy zaručenou inšpiráciou?

Sú to skúsenosti a život. Šperky beriem ako svoj denník. Je však rozdiel, keď navrhujem pre seba – pre svoju značku, a keď navrhujem pre niekoho iného. Práve pri tej druhej možnosti je potrebné nájsť určitý kompromis.

S akými materiálmi pri tvorbe dizajnových šperkov najradšej pracuješ?
originalne dizajnove ceske sperky maria kobelova

Môj obľúbený materiál je zlato. Veľmi dobre sa opracováva a jeho leštenie je pre mňa oveľa príjemnejšie ako leštenie striebra. Naopak, striebro mám rada kvôli jeho farbe. Nevýhodou zlata je jeho ohybnosť, pretože je veľmi tvrdé. Pri svojich zlatých šperkoch najčastejšie používam žlté 14-karátové zlato. Strieborné šperky dávam nakoniec vždy ešte postriebriť, pretože striebro samo osebe oxiduje a vznikajú na ňom práve spomínanou oxidáciou „mapy“. Tým, že sú moje šperky veľké a výrazné, „mapy“ by boli na nich ľahko viditeľné, preto ich ešte postriebrujem.

Vnímaš tvorbu šperkov ako možnosť umeleckého sebavyjadrenia sa?

Áno, práve preto ich vyrábam a vkladám do šperkov kúsok samej seba. Keby to tak nebolo, netvorila by som ich.

Tvorba šperkov ma napĺňa a je zmyslom môjho života. Som veľmi vďačná za to, že som tento zmysel našla.

V čom sa tvoje originálne dizajnové šperky líšia od ostatných?

Príbehom. Každý šperkár má svoj vlastný jedinečný príbeh. Čo sa týka materiálnej stránky, mám rada organiku a lesk. S lesklými povrchmi pracuje v šperkárstve veľa ľudí, dôležité je však to, aby bolo v šperku cítiť jeho autora, aby bol viditeľný a rozoznateľný jeho štýl.

Čo si myslíš o kombinovaní zlatých a strieborných šperkov? Mnohí to považujú za faux pas. Chápeš to tak aj ty?

Práve včera som mala stretnutie s jednou mojou klientkou, ktorá si u mňa objednávala dva prstene. Jeden bol strieborný a druhý zlatý. Oba tieto prstene kombinovala, čo mi prišlo fresh a zaujímavé. Pokiaľ sa človeku kombinácia zlata a striebra páči, bude ju nosiť a je s ňou spokojný, tak prečo nie? Je to vec vkusu každého z nás.

Vedela by si si predstaviť jeden deň bez šperkov?

Myslím si, že by to bolo náročné. Ja som workoholička, ktorá má svoju prácu rada a napĺňa ma. Aj keď som na dovolenke, neustále nad šperkami premýšľam. Beriem ich ako súčasť svojho života. Tvorím ich s láskou. Takže si taký deň neviem predstaviť.

Preferuješ minimalistické alebo masívne opulentné šperky?

Masívne, pretože šperky sú pre mňa viac objektom ako produktom. Pokiaľ by boli malé minimalistické, tak by ma to ani nebavilo. Ale v kolekciách sa snažím kombinovať menšie aj väčšie doplnky, aby si tam každý našiel to svoje. Kolekcie neuzatváram, naopak, snažím sa do nich pridávať nové šperky aj v priebehu roka.

Čítajte tiež

Okrem šperkárstva sa venuješ aj dizajnérskej tvorbe. V tvojom portfóliu nájdeme rôzne úžitkové predmety z porcelánu. Ako si sa zoznámila s týmto materiálom?

Z porcelánu som aktívne tvorila najmä počas štúdia na vysokej škole. Keďže sa teraz naplno venujem šperkárstvu, na porcelánovú tvorbu mi neostáva dostatok času. Pokiaľ by sa však objavila zaujímavá príležitosť niečo z porcelánu vytvoriť, rada by som sa jej ujala. Spomínam si tiež na súťaž, ktorú organizovali na škole. Dostali sme zadanie vytvoriť set pre český národný kuchársky tím inšpirovaný panovníkom Karolom IV. Pri tvorbe som pracovala so svätováclavskou korunou ako hlavným motívom. Zhmotnila som ju a z jej kameňov som vytvorila taniere, ktorých bolo naozaj veľa. Nakoniec však z toho vznikol jednoduchý a čistý dizajnový porcelánový set.

Myslíš si, že slovenská a česká šperkárska scéna zaostáva za zahraničnými?

Myslím si, že Česko má veľa organizácií, ktoré vyzdvihujú českých šperkárov, čo však na Slovensku chýba. Práve tieto organizácie pomáhajú šperkárom v prezentácii ich diel. Viem, že veľa slovenských a českých šperkárov je známych a úspešných aj v zahraničí. Preto si myslím, že nezaostávame, čo sa samotnej tvorby týka, skôr u nás chýbajú možnosti, kde by mohli šperkári svoje výtvory prezentovať.

Prečo by si ľudia mali podľa teba kupovať radšej kvalitné originálne dizajnové šperky ako tie lacné?

Pretože kvalitné šperky sa líšia od tých lacných hodinami ručnej práce, spracovaním, kvalitou materiálu, originalitou, estetikou a pohodlnosťou, s akou sa nosia.

Kvalitné šperky sa pre nositeľa stanú talizmanom, ktorý s radosťou nosí každý deň.

Bez šperku skrátka nie je deň taký krásny ako s ním.

Keby si si mohla vybrať len jeden jediný šperk, aký by to bol?

Jednoznačne by to bol prsteň, pretože tvorí vždy jeden celok.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore