Práve čítate
Pohodlnosť alebo udržateľnosť pri športe? Spojte to
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Pohodlnosť alebo udržateľnosť pri športe? Spojte to

babsy jagusak heribanova dcera izi

Akúkoľvek aktivitu sme si počas pandémie zvolili, väčšinu času sme aj tak trávili doma či v prírode. Sukne a saká sme vymenili za pohodlné domáce a športové oblečenie. Väčší dopyt po textíliách však znamená aj viac výrobkov, ktorých výroba zatažuje našu planétu. Ako spojiť udržateľnosť s pohodlnosťou v našich šatníkoch?

Hovorí sa, že športové oblečenie by malo byť našou druhou kožou. Práve preto je dôležité, z akého materiálu je vyrobené. Pri výbere oblečenia siaha väčšina z nás po kúskoch, ktoré sú pružné, pohodlné a vzdušné. V neposlednom rade pozeráme aj na vzhľad oblečenia. Väčšina výrobcov si na dizajne oblečenia dáva záležať pri akomkoľvek materiáli, a preto záleží už len na tom, koho vkus je blízky tomu nášmu. Popri tom všetkom by sme nemali zabúdať na to, že športové oblečenie je v tesnej blízkosti našej kože. Tá je počas športu náchylnejšia na poškodenie, keďže kožné póry sa otvárajú. Dôležité je preto, aby sa jej dobre dýchalo a bola v kontakte s materiálom, ktorý ju svojou agresivitou nepodráždi.

Kvalita, funkčnosť, nadčasový dizajn a spoľahlivé materiály sú pre mňa pri výbere športového oblečenia kľúčové.

Babsy Jagušák, moderátorka a PR manažérka, ktorá sa dlhodobo venuje téme udržateľnej módy a problematike módneho priemyslu, trávi s rodinou veľa času vonku. Ako sama hovorí, športové oblečenie už pomaly v jej šatníku dominuje. Pri výbere športového oblečenia stavia na materiály, ktoré efektívne odvádzajú pot, sú elastické, vedia zahriať či ochladiť rozhorúčenú pokožku. „Kvalita, funkčnosť, nadčasový dizajn a spoľahlivé materiály sú pre mňa pri výbere športového oblečenia kľúčové. Tiež sa držím hesla, že radšej zainvestujem, aby som predĺžila životnosť každého môjho kúsku v šatníku. Dobré športové oblečenie vás podrží aj v tom najhoršom počasí,“ vysvetľuje Babsy.

Sama preferuje prírodné materiály, napríklad merino vlnu, ktorá má  termoizolačné vlastnosti, je priedušná, absorbuje vlhkosť v miere až 30 percent svojho objemu a pohlcuje pot. Zároveň je antibakteriálna, čiže minimalizuje zápach. Ďalšími obľúbenými materiálmi Babsy sú bambus, organická bavlna či organická viskóza. Záleží však na tom, na akú aktivitu oblečenie využíva. „Na prechádzku do lesa poslúži tričko z Tencelu a tepláky z organickej bavlny, ale keď potrebujem podávať výkony na tréningu jogy, syntetické vlákna majú rozhodne lepšie vlastnosti a poskytnú väčší komfort,“ hovorí Babsy Jagušák.

Bavlna – obyčajná, organická alebo recyklovaná?

Obľúbeným materiálom na výrobu športového oblečenia je organická bavlna. „Organická bavlna si vyžaduje o 91 percent menej vody ako obyčajná bavlna,“ uvádza v jednom zo svojich článkov austrálske vydanie magazínu Vogue. Opiera sa o výsledky správy z roku 2017 o trhu s organickou bavlnou, ktorú publikovala organizácia Výmena textilu (Textiles Exchange). Na výrobu jedného bavlneného trička sa podľa medzinárodnej mimovládnej organizácie Svetový fond na ochranu prírody (World Wildlife Fund for Nature) spotrebuje 2 700 litrov vody, čo je pomerne veľké číslo na jeden kus oblečenia.

Organická bavlna si vyžaduje o 91 percent menej vody ako obyčajná bavlna.

Spotreba vody však nie je jediným problémom, ktorý obyčajná bavlna spôsobuje.

Obsah článku je uzamknutý

Prihláste sa pre pokračovanie

Ak nemáte konto, môžete si registrovať PREDPLATNÉ a pokračovať v čítaní

 

 

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore