Práve čítate
Premeňte svoju kúpeľňu na udržateľnú a zdravšiu
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Premeňte svoju kúpeľňu na udržateľnú a zdravšiu

lush shampoo bar

Udržateľnosť sa dá aplikovať vo viacerých smeroch. Či už sa rozhodneme začať pri oblečení, alebo pri kozmetike, v každej oblasti sa dá v súčasnej ponuke na trhu nájsť udržateľná alternatíva. Práve kúpeľňa je miestom, kde ľahko vieme začať boj s jednorazovým plastom, ktorý sa rozkladá stovky rokov. Prinášame vám praktické tipy, ako zameniť najpoužívanejšie produkty v kúpeľni za zdravšie verzie, vyhovujúce životnému prostrediu.

1. Vymeňte chemické čistiace prostriedky za prírodné z čapovanej drogérie

Čistiace prostriedky, plné škodlivej chémie, sa dajú nahradiť šetrnejšou alternatívou, ktorá vám na rukách nespôsobí ekzémy či podráždenia. Ak chcete odbremeniť planétu od závalov plastového odpadu, nakúpte prostriedky v čapovanej drogérii. Postupne sa začínajú objavovať na viacerých miestach, čiže nebudete mať problém nájsť vo svojom okolí jednu takú.

2. Nahraďte jednorazové odličovacie tampóny uteráčikmi

Nahradiť jednorazové produkty za znovu použiteľné je nielen ekologické, ale aj ekonomické. Namiesto neustáleho nakupovania a vyhadzovania jednorazových odličovacích tampónov si môžete zvoliť znovu použiteľné bavlnené odličovacie tampóny alebo uteráčiky.

3. Investujte do menštruačného kalíška alebo menštruačných nohavičiek

Ženy tvoria počas dní menštruácie veľa odpadu. Aj v tomto prípade sa však dajú robiť kompromisy, ktoré okrem planéty zachránia aj peňaženku. Namiesto jednorazových vložiek a tampónov si zaobstarajte menštruačný kalíšok či menštruačné nohavičky. Pri správnom čistení ich môžete používať roky.

4. Vyskúšajte zero waste tyčinky do uší

Už dlhšie vieme, že plastové tyčinky do uší sa dajú nahradiť papierovými alebo bambusovými. Je to síce šetrnejšia alternatíva vzhľadom na životné prostredie, no existuje ešte šetrnejšia. Tou sú zero waste tyčinky, vyrobené zo silikónového materiálu. Po použití ich len umyjete.

5. Nekupujte nepotrebné kozmetické produkty plné syntetických látok

Na trhu v súčasnosti existuje množstvo inovatívnych kozmetických produktov, ktoré stoja za vyskúšanie. Takéto produkty nájdete aj v ponuke kozmetickej značky Lush. Značka založená vo Veľkej Británii dodržiava niekoľko zásad. Patrí medzi ne ručná výroba produktov z čerstvých ingrediencií – bio zeleniny a ovocia, aktívny boj proti testovaniu na zvieratách a nadbytočným obalom. Neustále pracujú na vyvíjaní produktov, ktoré sa dajú predávať bez obalu. Pokiaľ si produkty objednáte, domov vám príde zásielka zabalená v recyklovateľných či kompostovateľných materiáloch, ako biologicky rozložiteľná celulóza, kukuričný škrob a lepiaca páska z kraftového papiera.

lush mydla
Prírodné mydlá. Zdroj: Lush

Ako hovorí PR manažérka Lush ČR Barbora Hranoš, ich cieľom je zachrániť planétu: „Čas sa nám kráti, potrebujeme revolúciu! Jedným z jej bodov je vyrábať produkty pre každú potrebu – nie je to len o tom, čo zákazníci chcú, ale aj o tom, čo potrebujú. Každý si môže kúpiť presne to, čo potrebuje, a obmedziť tým množstvo odpadu. Keď vás nasmerujeme na produkt, ktorý je pre vás najvhodnejší, získate najlepší pomer hodnoty a ceny, my získame pravidelného zákazníka, klesá nakupovanie nepotrebných produktov a neplytvá sa peniazmi.“

6. Ušetrite planétu od závalov plastu kúpou bezobalovej kozmetiky

65 % produktov Lush je nebalených, 35 % je balených v recyklovaných a recyklovateľných obaloch. Vďaka tomu planétu odbremenia od ton plastového odpadu. Podľa slov PR manažérky je to vidieť napríklad pri tuhom šampóne: „Šampúch sme objavili už v 80. rokoch, teda dávno predtým, ako sa hovorilo o kríze. Od roku 2005 sa predalo celosvetovo 57,6 milióna šampúchov, ušetrilo sa tým 167,5 milióna plastových fliaš, čiže viac ako 4 tony plastového odpadu.“ Boj s odpadom vyhrávajú aj schémou vrátenia téglikov z produktov. Pokiaľ vrátite 5 téglikov, dostanete masku zadarmo. Podľa slov českej PR manažérky sa časom pridajú k schéme, ktorá funguje v Spojenom kráľovstve – za vrátené obaly dostanú zákazníci zľavu.

Produkty značky Lush sa odlišujú aj konzistenciou a tvarom výrobkov. Napríklad ich umývaciu kartičku oceníte nielen počas cestovania. „Chceli sme vyvinúť niečo, čo nebude takmer nič vážiť, bude to bez obalu a spotrebuje sa do posledného kúska. Základom umývacích kartičiek je jablková dreň. Je určená na umývanie rúk, tela aj vlasov. Na dovolenku si tak zoberiete len pár kusov umývacích kartičiek. Niektorí zákazníci ich nosia aj v peňaženke, padnú vhod napríklad na festivale,“ opisuje obľúbený produkt Barbora Hranoš.

lush wash card
Umývacie kartičky. Zdroj: Lush

Medzi ich najpredávanejšie produkty z kategórie nebalených patria šampúchy. „Z balených produktov je najobľúbenejší všestranný krém so samokonzervačnou receptúrou Charity Pot. Z každého predaného téglika putuje 100 % ceny drobným organizáciám, ktoré sú v súlade s našimi hodnotami a zásadami v oblasti ochrany životného prostredia, práv zvierat a ľudí,“ hovorí PR manažérka. „Projekt funguje v 35 krajinách sveta, od roku 2014 aj v Českej republike, kde sme podporili viac ako 65 organizácií. Vlani sme rozšírili projekt aj na Slovensko,“ dodáva.

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore