Práve čítate
Rebecca Stead rozpráva čo sa stane keď … Až včera dorazíš
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Rebecca Stead rozpráva čo sa stane keď … Až včera dorazíš

az vcera dorazis

Svet fantázie a tajomstiev priťahuje rovnako veľkých i malých. Trefne to zhodnotil Albert Einstein vo svojej hláške – Tím nejkrásnějším, co kdy můžeme zažít, je tajemno. Čím sme vás zároveň pripravili na fakt, že kniha je v češtine, čo deťom nerobí žiadny problém. Američanka Rebecca Stead (1968) dostala za knihu Až včera dorazíš celkom slušnú zbierku ocenení, ale to neznamená, že ak ju New York Times označkujú ako bestseller, že je to názor detí.

Vitajte v Novom Jorku

Rebecca Stead sa v knihe vracia do sveta, ktorý sama prežila a veľmi dobre ho ako žena pozná. Posiela na stránky dvanásťročnú Mirandu – úplne obyčajné dievča, z celkom normálnej rodiny, z bežného paneláka, z typickej školy a to všetko v len trochu väčšom meste ako sú tie naše. Lenže tak ako New York nie je obyčajné mesto má aj Miranda určité výstrednosti počínajúc čítaním kníh až po snívanie. Ani jej rodina nie je na tom o nič lepšie. Matka, ktorej priateľ je zbláznený do plachetníc, nerobí Mirande raňajky, oblieka sa ako jej spolužiačky a chce vytĺcť v tele-show balík peňazí. Mirandin najlepší kamarát už nechce byť ďalej kamarát a spolužiaci sa začínajú nejako divne správať. Podobnosť s obyčajným životom čisto náhodná. Rebecca Stead píše o týchto všednostiach veľmi svižne a ani si nevšimneme ako nás Miranda prenesie do neskutočna. Začne totiž dostávať neuveriteľné zápisky o tom, čo sa ešte v budúcnosti len stane a čo musi ona sama urobiť, aby sa to stalo či nestalo.

Putovanie v čase

Rebecca Stead

Obĺúbenú tému žánru sci-fi Rebecca Stead skvele prepojila s (ne)všedným životom násťročnej generácie. Navyše sa napätie dá krájať a silné emócie mladého veku pribúdajú s počtom prečítaných stránok. V žiadnom prípade to nie je čisté scifíčko. Kniha má rôzne, niekedy až podivné kategorizácie, ale jednoznačne ju možno zaradiť iba medzi Knihy pre deti a mládež. Príbeh Mirandy môžu čítať rúžoví i modrí a veková hranica nemá hraníc – len ju nepoužívajte namiesto šlabikára.

Okrem čitateľského zážitku je kniha zaujímavá aj niečím iným. Rebecca Stead je sama matkou a knižky písala v čase keď vychovávala svoje deti. Ďaľší nezvratný dôkaz večnej pravdy – Svet dospelých povznášajú deti.

Každá kniha je svojím spôsobom putovanie v čase a každá kniha má svoju spisovateľskú, čitateľskú i mediálnu čiaru života. V prípade Až včera dorazíš došlo k vzácnej zhode. K výberu a doporučeniu knihy nás neinšpiroval zoznam bestsellerov newyorkských Timesov, ale pomerne serióznejšia inštitúcia v podobe ASSOCIATION FOR LIBRARY SERVICE TO CHILDREN. Tento Literárny servis pre deti patrí pod známu Americkú Literárnu Asociáciu a každoročne od roku 1922 oceňuje Newbery Medal and Honor Books to najlepšie čo sa na americkom detskom literárnom nebi objaví.

Rebecca Stead dostala túto medailu roku 2010 a po prečítaní When You Reach Me zistíte že právom.

When You Reach Me
Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore