Práve čítate
S deťmi v záhrade. Užitočné tipy, aby ich to bavilo a aby ste sa vy z toho nezbláznili
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

S deťmi v záhrade. Užitočné tipy, aby ich to bavilo a aby ste sa vy z toho nezbláznili

dieta s krhlou polieva zahradnicenie s detmi

Záhradníčenie otvára deťom brány do nádherného sveta prírody. Vďaka nemu spoznávajú a vnímajú životné prostredie, osvojujú si zdravšie lokálne a udržateľné stravovanie, ktoré rešpektuje prirodzené ročné obdobia. Rovnako sa učia trpezlivosti a tiež optimizmu. Vedia do toho vložiť svoju detskú kreativitu a možno budete prekvapení, čo všetko vám tento rok v záhradke vyrastie. No záhradníčenie ich priúča aj samostatnosti a nezávislosti. Ak ste nikdy so svojimi deťmi nezáhradničili, toto leto je ten správny čas.

dieta v zahrade zahradnicenie s detmi

Že je už pokročilá záhradkárska sezóna a neskoro na sadenie? Ani náhodou! Aj v júni môžete smelo sadiť do záhrady semienka mrkvy, repy či fazule (vyskúšajte viaceré druhy, deti určite ocenia ich rozmanité tvary a pestrofarebnosť). Tiež je ideálne obdobie na sadenie listovej zeleniny. Inšpiráciu nájdete aj v záhradných centrách, kde majú pripravené sadenice rôznych druhov zeleniny i kvetov, ktoré môžete presadiť. Zozbierali sme pre vás niekoľko ďalších užitočných tipov, ako začať.

sadenice

Tipy, ako na záhradníčenie s deťmi, ktoré ich bude baviť:

  • Vnímajte svoje dieťa a robte spoločne to, čo jeho (aj vás) zaujíma. Ak má rado vtáky, vyberte si rastliny, o ktorých je známe, že lákajú vtáky. Ak ho fascinujú chrobáky, húsenice či motýle, pouvažujte nad rastlinami, ktoré ich prilákajú. Môžete im spoločne postaviť aj hmyzí hotel.
  • Vyskúšajte zladiť záhradu do témy. Porozmýšľať môžete nad dúhovou záhradou (s kvetmi každej farby dúhy), abecednou záhradou (rastliny s názvami začínajúcimi rôznymi písmenami abecedy) alebo zlaďte jednotlivé časti záhrady do rôznych farieb (časť do fialovej, zelenej, červenej,…).
  • Buďte pripravení upustiť od svojich štandardov. Nečakajte úhľadné rady zeleniny.
  • Nechajte ich zašpiniť sa. Ak vám prekážajú zablatené ruky a hlina za nechtami, zhlboka sa nadýchnite a skúste to aj vy. Spojenie s matkou prírodou vás možno prekvapí svojou intenzitou, no nakoniec si aj vy obľúbite tento zemský kontakt, taký blízky nespočetným generáciám našich predkov.
  • Prihláste sa ako dobrovoľníci do komunitnej záhrady vo vašom okolí alebo záhrady v škôlke či v škole. Okrem získavania cenných skúseností, ako sa starať o rastlinky, sa deti naučia aj tímovej práci a spolupráci. Budú si tak rozvíjať aj svoje komunikačné zručnosti.
  • Uvoľnite sa! Deti nebudú záhradníčiť s rovnakou usilovnosťou a vervou ako vy. Nechajú sa rozptýliť a začnú zbierať dážďovsky, ploštice, kamienky či konáriky a voziť hračky kade-tade. A je to tak v poriadku.
  • Na záver snáď najdôležitejší bod: Nájdite si čas na záhradníčenie so svojimi deťmi. Ako sa hovorí, spoločne strávený čas je na nezaplatenie a aj prípadné záhradné neúspechy budú rýchlo zabudnuté.
dieta polieva zahradu

Záhradníčeniu zdar!

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore