Práve čítate
Save Our Selfies
MAGAZÍN MODERNÉHO RODIČA
Tmavý režim Svetlý režim

Save Our Selfies

Mnohé primitívne národy aktívne odmietali, aby ich nositelia vyššej civilizácie akýmkoľvek spôsobom spodobňovali. Verili, že im portrét a neskoršie fotografia kradnú dušu. A kto bude vlastniť ich obraz – ich tvár, bude mať nad nimi moc. Smiešna povera si počkala na digitálny vek – selfie, videomem, biometrické brány a umelú inteligenciu. Tí domorodci boli brilantní vizionári.

NENECHÁVAJTE TO NA… POTOM A NIEKEDY

Zimným číslom odomykáme v Rikiki dvere trinástej kom­naty – DETI V OSÍDLACH SIETÍ. Je príhodný vianočný čas a rodiny s počtom dva a viac ho venujú hlavne sebe. Deti nechajme blbnúť na ich sockách a my tie svoje na chvíľu opustime, aby sme si uvedomili, že spolu s rokom sa zmenil aj svet okolo nás.

Potreba povýšiť kybernetický vedomostný level je dosť naliehavá. Bagatelizovať a podceňovať riziká netu len preto, že nemáme vlastnú negatívnu skúsenosť, je vrchol nezodpovednosti voči vlastným deťom. Neznalosť neospravedlňuje neschopnosť konať. Výhovorky, že ste chodili do školy ešte s logaritmickým pravítkom, že nie ste kamarát s technikou z titulu svojho profesijného zamerania alebo odmietate hi-tech z princípu, nie sú dôvodom zveriť mediálnu gramotnosť vlastných detí do rúk škole, ulici a dobrým úmyslom firiem zo Silicon Valley.

BEZPEČNE NA NETE

Nečakajte na prvé SOS od vašich detí. Už nie je možné úplne vylúčiť riziká, ale musíme urobiť maximum, aby sme ich znížili na čo najnižšiu mieru. Internet popretkávaný pavučinou sociálnych sietí poskytuje bohaté možnosti k získaniu rodinnej digitálnej traumy. Len zdravý rozum je málo. Na kyberpriestor potrebujeme špecifické informá­cie a komplexné softvérové riešenia.

Ako rodičia dokážeme reagovať a ochrániť svoje deti pred viditeľnými hrozbami, no pri hi-tech strácame istotu. Strach z toho, čo nevidíme a čomu nerozumieme, sa spája s naším naivným poci­tom neomylnosti a výsledkom sú nesprávne rozhodnutia s nepredvídateľnými následkami.

Prvou obeťou sú zraniteľnejšie, psychicky menej odolné deti, a potom sa zosypú aj rodičia. Cesta je len jedna – vzdelávať seba, deti a hľadať informácie a rady. Je to zložité a časovo náročné. Nezaobíde sa to bez chýb a „prúserov“, ale je to vždy lepšie ako nerobiť nič.

POMÁHAJÚ AJ BOHOVIA

Skvelou správou je, že okrem inštitúcií, pedagógov, psychológov a štatistických výsledkov sa pustili do osvety tí najpovolanejší – profesionálni ajťáci z oblasti dátovej bezpečnosti. Nový portál ESET-u si ľahko zapamätáte – bezpecnenanete.skÁno, to je presne tá firma, ktorej appky chránia mobily vašich detí, aby na nete úplne nezvlčili.

O tom, že aj ajťáci majú deti svedčí filozofia nového portálu vyznávajúca jeden zo základných princípov rodiny – robiť veci spoločne. Nie každý vo svojom kúte, ale spoločné pozeranie, komentovanie, premýšľanie a rozhodovanie. Na jednom displeji sa dospelácky svet prelína s detským a tínedžerským. Bez unavujúcich akademických úvah a suchých čísiel získate nevyhnutné info o nástrahách číhajúcich na deti v sieti, ako aj rady, ako im čeliť.

Egyptská bohyňa ESET dokázala zázračne poskladať telo svojho manžela a vrátiť mu dočasný život a ESET fakticky trvale udrží vašu rodinu bezpecnenanete. A teraz je čas na selfie.

BIOMETRIA KAM OKO NEDOVIDÍ

Selfie je staré ako ľudstvo samo. To prvé, keď displej vod­nej hladiny vrátil pixely ksichtu nášho značne ochlpeného predka do jeho vydeseného oka, zdigitalizovala len príroda sama. Neskoršie k uchovaniu obrazu svojho využil všetky možnosti – rytiny, sochy, obrazy i fotky. Túžba vidieť samého seba zrodila estetické cítenie a zostala rovnako silná až dodnes, keď estetické kritériá určujú retušovacie softy, plastická chirurgia a kozmetický priemysel.

Tvár, očná dúhovka a otlačok prsta sú našimi jedinečnými biomet­rickými údajmi. Nepáči sa nám, keď inštitúcie niektorý z nich zdigitalizujú a uložia do čipov identifikačných kariet a bohvie kam ešte. Zároveň sa vôbec nerozpakujeme uspo­radúvať vernisáže vlastných ksichtov po galériách svetových socsietí.

OTÁZKA DŇA

Viete, kde všade na nete visí vaše dieťa a čo tam visí s ním? Správne cvaknuté selfie a coolový vlog prezradia majetkové pomery, náboženské vyznanie, hobby, okruh záujmov, obľúbené miesta, číslo plaviek aj rôzne telesné prednosti a nedostatky. Zapnutá lokalizačná služba je len bonusom pre všetky kategórie deviantov.

Nádej tejto planéty považuje Fejs za fosíliu neschopnú ponúknuť ich veku adekvátne rozptýlenie. Skrátka aj Mark Zuckerberg už zostarol. V anonymných sieťach hľadajú decká súkromie, aby sa mohli zabaviť a slobodne vyjadriť. Yik Yak Sarahah boli už vypnuté pre obsah a šikanu. Žije ešte Tellonym, objavilo sa YOLO, no parný valec prichádza z Číny.

Tik Tok potvrdil Darwinovu teóriu o prirodzenom vývoji a pochováva dlhé videá youtuberov svojimi 15-sekundovými čisto používateľskými vlogmi – žiaľ, infantilnosť obsahu zostala. Príťažlivosť novej siete podporuje skutočnosť, že vaše dieťa môže na svojom konte získať za niekoľko týždňov čísla, aké si youtuberi a infuenceri budujú a kupujú roky. Pri pohľade na tisíce srdiečok a followerov nebude predsa naše potomstvo myslieť na možné riziká anonymných sietí – kyberšika­na, pedofília, vyhrážky a urážky plus manipulácia s obsahom a prelievanie dát do iných sietí.

VIAC NECH ŤA TAM NEVIDÍM

Aj toto je riešenie, ale zlé, nekoncepčné a krátkodobé. Treba si nainštalovať ich svet a spoznať ho. Už len preto, aby ste im poradili, ako si majú zabezpečiť účet. Na to, čo tam uvidíte, sa nedá pripraviť. Keď to všetko ustojíte a vráti sa vám duševná rovnováha, čaká vás náročná protiargumentácia.

Podľa Google Play a AppStore pandémia postihla pol miliardy civilizovanej planéty. Tlieskajú jej celebrity, herci, newyorkský Times, svetoví youtuberi aj naši influenceri. Aj keď pri pozeraní obsahu Tik Toku začínate považovať ekologické a nukleárne hrozby za malichernosti, neprestávajte veriť v zdedenú inteligenciu svojich detí.

Dúfame, že sme vás moc nevystrašili, viete, Net je ako Biblia, nájdete v ňom Nebo Peklo, je tam výkvet ľudského umu, citu i ušľachtilosti – ale aj genetického odpadu. To, čo tam uložíte, zostane v ňom naveky, dokonca aj vtedy, keď nám nejakí Deseptikoni zo súhvezdia Plejád priletia vypnúť prúd.

Tí menší môžu lietanie zažiť už teraz, priamo na webe bezpecnenanete.sk pri sledovaní animovaných dobrodružstiev na planéte Animália a väčších zas poučí komiks Elias medzi dvoma svetmi.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

eset bezpecne na nete

Zobraziť komentáre (0)

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Naspäť hore